Niektorí herci sú strašne utáraní. A niektorí sú vynikajúci rozprávači, dokonca humor nepovažujú za niečo, čím treba šetriť na oslavy Nového roku. A ďalší majú čo povedať. A niektorí to naservírujú v jednom ako Christopher Lee. V Karlových Varoch sme silné kúzlo jeho osobnosti, šedivé vlasy a krásny hlboký hlas sledovali na Master classes.
Slávny britský herec Christopher Lee, ktorého dobre pozná fan klub Pána prsteňov aj Troch mušketierov, prevezme dnes na slávnostnom zakončení festivalu v Karlových Varoch Cenu prezidenta. Ešte predtým Lee viedol Master classes.
Táto lekcia majstra znamenala takmer deväťdesiat minút rozprávania, vyťahovania čriepkov z minulosti: o tom, že herectvo mal vlastne v rodine („matka mala naozajstné dramatické herecké schopnosti, hoci herečkou nebola“), cez ukážky dôkladných znalostí českej kultúry a histórie (zbožňuje Smetanu, Janáčka, českých spevákov a spisovateľov, ale takisto pripomenie atentát na Heydricha v roku 1941 a následné vypálenie Lidíc) až po niekoľko rozkošných pikošiek zo zákulisia (koľko deci a akého destilátu pil Billy Wilder).
Úžasný Burton
Lee má na prvý pohľad jednoduchý tip, ako sa naučiť hrať: začať hrať. „Takto mi to trvalo asi desať rokov,“ spomínal Lee na to, ako ho hodili do vody a on musel začať plávať vo filmovom svete. Ešte predtým, ako sa priučil herectvu, vyskúšal si život viac ako naostro. Cez druhú svetovú vojnu slúžil v britskom kráľovskom letectve a vo Varoch spomínal aj na českých parašutistov, ktorých tam spoznal.
Počas svojej kariéry pracoval s tými najzaujímavejšími menami, napríklad – John Houston, Billy Wilder, Steven Spielberg, Peter Jackson - ale jeho najobľúbenejším režisérom je Tim Burton. „Je úžasný, úžasný. Dúfam, že s ním ešte budem robiť.“
Christopher Lee sa objavil v niekoľkých jeho filmoch, ale v tom poslednom Sweeney Todd – čertovský holič z Fleet Street sme ho nevideli, pritom sme ho vidieť mali. Pôvodne (a vraj takto to je aj dvd) tam malo spievať päť mužov - duchov, ktorým Sweeney podrezal hrdlo vo svojom holičskom kresle. V konečnej verzii sa Leeov spev na plátno nedostal – škoda, Christopher Lee tú pesničku vo Varoch spieval oduševnene.
A keď už sme pri naj označeniach, za najlepšieho herca považuje Lee práve Sweeneyho Todda, teda Johnyho Deppa. A za svoj najdôležitejší film považuje Jinnah, ktorý bolo možné vidieť len v Pakistane alebo na festivaloch. Hral v ňom zakladateľa Pakistanu Mohammeda Aliho Jinnaha.
Dobrý aj zlý je ľudský
Vo Varoch sa tiež uvádzal dnes už polstoročný film Dracula, ktorý tiež prispel k tomu, že Leeho si niektorí zaškatuľkovali ako herca hororov. ,,Dracula mi pomohol získať renomé, v rokoch 1957-1958 sa moja tvár stala známou. Ale to je už dávno. Už 33 rokov som nenatočil hororový film, ale novinári ma stále označujú za hororového herca,“ posťažoval si herec.
Keď má Lee odpovedať na klasickú otázku, či hrá radšej zloduchov alebo dobré postavy, pomáha si Anthonym Hopkinsom. „Raz povedal, že nehrá dobré alebo zlé postavy, ale hrá ľudí.“ No Lee hneď dodáva: „Ale aj tak hrať záporné postavy je zaujímavejšie.“ Napríklad ako Saurona v Pánovi prsteňov. No osemdesiatšesťročný Christopher Lee priznáva, že ďalší raz by sa mu už na Novom Zélande nakrúcať nechcelo, letí sa tam príliš dlho.
Dlhý let nie je jediné, kde Lee pociťuje svoj vek. Všimol si, že mnohí z jeho spolupracovníkov už nie sú medzi živými. „Keď otváram noviny a vidím tam moje meno, sám znervózniem,“ priznáva, opäť s britským humorom.
Zatiaľ sa však z novín dozvedáme samé dobré správy. Lee má za sebou vyše 250 filmov, najnovší sa volá Triage. Zahral si v ňom s Collinom Farellom a režíroval ho bosniansky oscarový režisér Danis Tanovič. Lee v ňom stvárnil španielskeho psychiatra a pochvaľoval si: „Je ťažké nájsť pre mňa postavu, ktorá by bola nová, ktorú by som ešte nehral. Ale táto bola nová.“