RÍM, BRATISLAVA. Takto vyzerá formulár na sčítanie Rómov, hlásalo neapolské vydanie denníka La Repubblica, keď uverejnilo lístok, ktorý museli vyplniť Rómovia v severoneapolskej štvrti Scampia. Okrem všeobecných údajov ako meno či dátum narodenia vyžadovali úrady aj informácie ako vierovyznanie, etnická príslušnosť či zamestnanie. Vedľa fotky miesto na odtlačok prstov.
Vláda chce údaje navyše
Ministerstvo vnútra malo čo vysvetľovať. Aktivisti sa s oficiálnou reakciou, že v týchto otázkach „nejde o diskriminačný zámer, ale čisto sociálny“, neuspokojili.
Na problém ako prvá upozornila Komunita sv. Egídia. „Vyvoláva to bolestivé spomienky, ako na režim vo Vichy, akurát že oni nežiadali údaj o vierovyznaní,“ citoval týždenník L'Espresso prezidenta komunity Marca Impagliazza.
Minister vnútra Roberto Maroni, ktorý odoberanie odtlačkov navrhol, nariadil formuláre nahradiť novými. Pri sčítaní podľa zákona stačí meno a dátum narodenia. Ostatné údaje tam boli navyše. Na svojich plánoch však nič nemení. Rómovia, ktorí nebudú mať v poriadku doklady, budú vyhostení. Ostatných presťahujú do lepších záchytných táborov.
Alessandro Pansa, prefekt Neapola, formuláre obhajoval tým, že mali uľahčiť druhú fázu sčítania. „Umiestniť skupiny nomádov do nových regulárnych táborov podľa ich príslušnosti,“ povedal denníku La Repubblica.
Rím Bruselu neustúpi
Postup talianskej vlády vyvolal ostrú reakciu v Bruseli. Európski poslanci schválili vo štvrtok rezolúciu, ktorou žiadajú Rím, aby okamžite zastavil odoberanie odtlačkov. Ide podľa nich o diskrimináciu.
Minister Maroni však do Bruselu odkázal, že odtlačky budú odoberať aj naďalej. „Som pobúrený,“ reagoval na rezolúciu a obvinil úniu, že dáva odporúčania na základe „falošných domnienok“.
„Ide o hrubé porušenie základných práv v Európe,“ povedal eurosocialista Martin Schultz pre portál Euobserver. Komisár pre spravodlivosť Jacques Barrot dal Rímu čas do konca júla, aby celú záležitosť vysvetlil. Európska komisia má preskúmať, či Taliani neporušili európsku legislatívu.
Rezolúcia európskeho parlamentu je založená na politických predsudkoch.
Roberto Maroni, taliansky minister vnútra