Kompromis? V žiadnom prípade! To bolo krédo Jesseho Helmsa. Odmietal akýkoľvek názor odporujúci jeho prísnym konzervatívno-náboženským normám. Senátor zo Severnej Karolíny, ktorého do zákonodarného zboru zvolili v roku 1972, sa rýchlo stal hviezdou americkej konzervatívnej pravice.
V Senáte celkovo strávil 30 rokov, do úradu ho zvolili päťkrát. Koniec jeho kariéry poznačila choroba. Po chodbách Kapitolu sa pohyboval iba na elektrickom skútri.
Preslávil sa už v 60. rokoch svojimi plamennými komentármi proti zrovnoprávneniu černošského obyvateľstva a za rasovú segregáciu. Hlasoval proti vyhláseniu dňa Martina Luthera Kinga – černošského aktivistu, za štátny sviatok v USA.
Rozhneval si liberálnych aktivistov za zrovnoprávnenie homosexuálov. Tvrdošijne blokoval akékoľvek úsilie uznania tejto komunity. Rovnako bol oponentom financovania výskumu HIV a tým objavenia liečby AIDS. Hoci sa za svoje radikálne názory neospravedlnil, neskôr svoje postoje zmiernil. Napríklad bol veľkým advokátom financovania boja s AIDS v Afrike a spriatelil sa aj s lídrom formácie U2 Bonom. Medzinárodná politika si ho bude pamäť za prácu, ktorú odviedol v zahraničnom výbore. Ako jeho predseda priviedol prvé tri postkomunistické krajiny – Poľsko, Maďarsko a Českú republiku – do NATO.
* 18. 10. 1921
† 4. 7. 2008
Autor: bo