Chcem si zobrať hypotéku, som však ručiteľkou na 300-tisícovom spotrebnom úvere, ktorý si moja sestra brala pred niekoľkými rokmi. Môže to mať nejaký vplyv na podmienky môjho úveru?
Viera, Zvolen
Banky pri hodnotení klientov berú do úvahy nielen ich dlhy, ale aj prípadné ručiteľské záväzky. Znamená to, že pri výpočte maximálnej možnej splátky banka z vášho príjmu neodpočíta len všetky splátky vašich existujúcich úverov, kreditných kariet, lízingu a podobne, ale aj splátky úverov, pri ktorých vystupujete ako ručiteľ. V praxi to znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete môcť dostať taký vysoký úver, ako klient, ktorý má rovnaké parametre a nie je ručiteľom za iný úver. Banka tak chráni nielen seba, ale aj vás pred situáciou, že by ste okrem vlastného úveru museli splácať aj úver vašej sestry a výška splátok by prevyšovala vaše finančné možnosti.
Chcem kúpiť dom, ktorý je zaťažený hypotékou. Predávajúci mi ako jednu z možností ponúka prevzatie jeho úveru a doplatok zvyšnej čiastky v hotovosti. Za akých podmienok je možné prevziať takýto úver? Predpokladám, že budem musieť spĺňať rovnaké kritériá ako predávajúci. Zmenia sa nejako podmienky úveru po prevzatí? Aké poplatky budú z toho pre mňa vyplývať?
Robo, Bratislava
Prevod dlhu je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako riešiť takúto situáciu. Je to vlastne len zmena v osobe dlžníka, pričom novým dlžníkom sa stáva budúci kupujúci. Podmienkou prevzatia dlhu je, aby váš príjem postačoval na jeho splácanie. Úver sa preberá s rovnakými podmienkami (úroková sadzba, lehota splatnosti, zabezpečenie a podobne), môžete však požiadať o zmenu lehoty splatnosti. Postup je veľmi rýchly - nie je totiž potrebné absolvovať celé spracovanie nového úveru ani nový zápis záložného práva. Banka urobí len zmluvu o zmene dlžníka. Pre predávajúceho je výhodou, že sa zbaví úveru bez akýchkoľvek poplatkov za predčasné splatenie, pre vás zasa, že úver získate veľmi jednoducho, pričom sa vyhnete poplatku za poskytnutie úveru. So zmenou dlžníka je spojený jedine poplatok za dodatok k úverovej zmluve. Keďže sa pri prevzatí dlhu nemenia podmienky úveru, odporúčam vám požiadať banku o hypotekárny certifikát a tak si najskôr zistiť, aké podmienky by ste získali, ak by ste si brali nový úver. V prípade, že by vaša bonita bola lepšia ako bonita predávajúceho, by ste totiž mohli dostať výhodnejšiu úrokovú sadzbu a prevzatie by pre vás nemuselo byť výhodné. Na druhej strane, pokiaľ by vaša bonita bola horšia, prevzatím dlhu by ste si polepšili. V každom prípade si zistite, či pôvodný dlžník nie je v omeškaní so splácaním úveru, či banka nepristupuje k vymáhaniu úveru realizáciou záložného práva a podobne.
Otázky do poradní môžete posielať na adresu sreality@sme.sk