Technika v súčasnosti umožňuje mať váš príbytok alebo chalupu pod dohľadom, aj keď ste od nej vzdialení na kilometre. Dokáže vás informovať, že do vášho domova vnikol votrelec, že uniká plyn, nekontrolovateľne tečie voda, či zúri požiar. Otázkou však je, čo s takouto informáciou dokáže urobiť laik - a tým majiteľ bytu, domu či chalupy spravidla je.Základnou informáciou o tom, že sa "doma niečo deje", môže byť SMS-ka na vašom mobilnom telefóne alebo pohľad na displej telefónu, ktorý vám sprostredkuje záber doma umiestnenej kamery. Tieto služby poskytujú mobilní operátori. Jedinou, no základnou podmienkou je, aby sa objekt nachádzal v ich GSM pokrytí.
Cez mobilnú sieť
Základom služby Mini alarm od T-Mobile Slovensko je kompaktný prístroj so SIM kartou, ktorý si zákazník uloží na ľubovoľnom mieste vo svojom dome, chate, chalupe prípadne v byte alebo iných priestoroch. Minialarm vie zaznamenať pohyb v rozsahu 360 stupňov s dosahom piatich metrov. O neoprávnenom vstupe do objektu prístroj okamžite informuje majiteľa telefonátom alebo SMS správou. Pri spustení poplachu pritom nevydáva v stráženom objekte žiadne zvuky. Zariadenie dokáže monitorovať aj zmenu teploty.
Orange Slovensko zasa umožňuje do svojho domu či chalupy aj "nazrieť". Pomocou videohovoru v 3G sieti sa môže zákazník spojiť so špeciálnou 3G kamerou umiestnenou v objekte a sledovať dianie v ňom. Okrem obrazu prenáša aj zvuk. Kameru je možné na diaľku ovládať a zaznamenávať videá. Táto možnosť je však viazaná na pokrytie 3G sieťou operátora. Spoločnosť Orange ponúka klientom aj službu Telemonitor, ktorá okrem monitoringu aj informuje o alarmových situáciách a cez mobilný telefón alebo počítač sa dá na diaľku ovládať vybrané zariadenie alebo spotrebič. Funguje na princípe vysokorýchlostných mobilných dátových prenosov v sieti GPRS/EDGE a 3G. Klient pritom neplatí za čas pripojenia, ale za objem prenesených dát. Telefónica O2 uprednostňuje spoluprácu s partnermi, ktorí ponúkajú koncovým zákazníkom profesionálne riešenia, napríklad rôzne zabezpečovacie systémy. Do takýchto profesionálnych zariadení dodáva O2 svoje simkarty s upravenými programami podľa požiadaviek klienta.
Keď treba konať okamžite
Bezpečnostné služby upozorňujú, že výška škôd, ktoré môže napríklad vlamač na majetku spôsobiť, rastie s časom, ktorý je potrebný vynaložiť na príchod k objektu.
Čím skôr majiteľ zareaguje, tým menšie škody budú. Preto sa z hľadiska ochrany pred zlodejmi ochrana na diaľku považuje skôr za doplnkový spôsob - výšku škody môže iba minimalizovať, nie jej úplne zabrániť. Pomôže však napríklad v prípadoch požiaru, alebo keď hrozí nasťahovanie bezdomovca. Ten totiž často nesleduje okamžitý prospech. Upozornenie na neoprávnený vstup pomôže zabrániť usídliť sa na chalupe na niekoľko dní či týždňov, prípadne uchráni zariadenie pred poškodením.
Laik je často presvedčený, že súkromné bezpečnostné služby využívajú na ochranu svojho majetku iba firmy. Pripojením sa do ich systému však môže riešiť svoju situáciu aj majiteľ bytu, domu či chalupy. V prípade ochrany osamelých či vzdialenejších chalúp je situácia trochu zložitejšia. "Práve tu vstupuje do úvahy ako významný faktor čas - na chalupu, ktorá je väčšinou vzdialená od mesta, prípadne je v nedostupnejšom teréne, sa objektívne nedá dostať počas niekoľkých minút," vysvetľuje jeden z riaditeľov a majiteľov Securiton Servis Rudolf Bárta.
Ako to funguje
Väčšie mestá a ich okolie, vrátane dnes rýchlo sa množiacich satelitných mestečiek, majú pod palcom obvykle väčšie bezpečnostné služby, ktoré majú v celej lokalite rozmiestnených viacero pohotovostných vozidiel. Tie a ich posádky sú v prípade alarmu z centrály pripravené na zásah. Pokyn naň dáva operátor, ktorý na pulte centrálnej ochrany sleduje objekty, ktoré majú ochranu objednanú. Vo väčšine prípadov by malo byť pohotovostné vozidlo na inkriminovanom mieste o niekoľko minút.
Pult centrálnej ochrany si za minimum prostriedkov môže do svojho počítača namontovať prakticky každý. Účinnosť zásahu však závisí od ďalšieho vybavenia bezpečnostnej služby, napríklad od jej vozového parku.
Náhrada škody
V prípade, že si chce vlastník domu, do ktorého sa dostal zlodej, uplatňovať náhradu škody v poisťovni, dôležité sú záznamy bezpečnostnej služby o rýchlosti a spôsobe zásahu. Práve v poisťovniach vidia majitelia Securitonu rezervy. "Vo väčšine z nich stačí, že je ich klient pripojený na pult centralizovanej ochrany sbs-ky. Nesledujú, aké má bezpečnostná služba vybavenie," hovorí ďalší z majiteľov firmy Vladimír Kríž. V zahraničí je pritom podľa nich bežné, že samotné poisťovne pomáhajú pri určovaní kvality služieb, lebo sa zaujímajú, kto a za akých podmienok službu poskytuje. V prípade, že sbs-ka spĺňa určité stanovené normy, môže jej klient dostať aj v poisťovni výhodnejšiu poistku, napríklad zľavnenú poistnú sadzbu.
Na bezpečnosť myslite už pri stavbe
Ak napríklad staviate dom v satelitnom mestečku v okolí Bratislavy či Košíc, patríte k množstvu ľudí, ktorí ráno odídu do práce a večer sa z práce vracajú. Satelitné mestečká ostávajú preto väčšinu dňa opustené, snáď okrem mamičiek s malými deťmi.
Už pri stavbe domu preto väčšina nových majiteľov myslí na jeho bezpečnosť. Inštalácia bezpečnostných zariadení by sa mala uskutočniť počas výstavby domu. Bezpečnostné zariadenie môže inštalovať priamo bezpečnostná služba, ktorá bude dom strážiť, ale aj firma, ktorá sa špecializuje iba na túto etapu. Bezpečnostná služba potom napojí elektronický zabezpečovací systém na vysielacie zariadenie, ktoré prenáša signál. V prípade narušenia zabezpečovacieho zariadenia kontaktuje operátorka najbližšie pohotovostné vozidlo a vzápätí aj poverenú osobu, napríklad majiteľa nehnuteľnosti.
Keď vznikne falošný poplach
Keďže približne 95 percent poplachov je falošných, vždy sa preveruje aj táto možnosť.
Falošný poplach môže spôsobiť nesprávne zatvorené okno, neodkódovanie zariadenia bezprostredne po vstupe do domu a podobné drobné nehody. V takomto prípade sa pohotovostné vozidlo z centrály odvolá a ak nedorazilo k objektu, za výjazd sa neplatí.
Po namontovaní zariadenia si aj zákazník musí zvykať na novú situáciu. Preto býva začiatočné obdobie, napríklad dva týždne bez poplatku, dolaďuje sa technika a obyvatelia domu sa učia ju správne používať.
V prípade zásahu nemôžu pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby vniknúť do objektu, ani keď majú podozrenie, že sa v ňom nachádza vlamač.
V takýchto prípadoch zabezpečia objekt a jeho východy a kontaktujú políciu.
Autor: Gabriela Fialová