Mestské zásahy smerujú inakam ako developeri

Malé zmeny niekedy dokážu priniesť veľký efekt. Aj z tejto myšlienky vyšiel projekt Mestské zásahy. Niekoľko architektov sa pokúsilo nájsť niekoľko miest v Bratislave, o ktorých si myslia, že nefungujú tak ako by mali alebo neprinášajú obyvateľom to, ...

Malé zmeny niekedy dokážu priniesť veľký efekt. Aj z tejto myšlienky vyšiel projekt Mestské zásahy. Niekoľko architektov sa pokúsilo nájsť niekoľko miest v Bratislave, o ktorých si myslia, že nefungujú tak ako by mali alebo neprinášajú obyvateľom to, čo by sa od nich očakávalo. A pokúsili sa nájsť spôsob ako to zmeniť.Prvých štrnásť návrhov od dvanástich oslovených kolektívov architektov v rámci projektu Mestské zásahy predstavili v polovici júna. Pre svoje návrhy si vyberali najmä miesta, ktoré nelákajú developerov a predsa by potrebovali zmenu, ktorá by mohla prispieť k zvýšeniu kvality života aj atraktívnosti mestského prostredia. Všetky návrhy architekti pripravili bez nároku na honorár na základe výzvy kancelárie Vallo Sadovsky Architects a všetky vytvorili špeciálne pre Mestské zásahy. Od oslovenia organizátormi, až po vernisáž prešlo zhruba šesť týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chcú zmeniť aj pohľad na architektov

"Bratislava nám nie je ľahostajná a myslíme, že popri tom stavebnom boome, ktorý sa tu v súčasnosti deje sa zabúda na verejný priestor," hovorí o dôvodoch vzniku Mestských zásahov architekt Oliver Sadovský. Popri všetkých petíciách a protestoch proti stavbám architekti podľa neho chceli okrem nespokojnosti a odporu priniesť aj konkrétne riešenia.

"Dúfame, že prezentácia projektu pomôže zvrátiť verejnú mienku a obraz architekta posledných dní ako človeka, ktorý stavia bez morálnych otáznikov zlé stavby a mení obraz mesta pre krátkodobý profit," vysvetľuje Sadovský.

Je to len začiatok

Výstava, ktorá bola pre verejnosť dostupná do konca júna v galérii Bastart Contemporary, ukázala výsledok Mestských zásahov 00. Architekti navrhujú napríklad jednoduchý, no účinný zvukolam medzi rušnou cestou a Dómom sv. Martina, promenádu okolo Dunaja, nový autobusový terminál pod Novým mostom, či úpravu podchodu na Staromestskej ulici tak, že v nej v spolupráci s umelcami vznikne kresba navodzujúca prechádzku lesom pri súčasnom nainštalovaní kamier. Tie by nepretržite snímali priestor v podchode a obraz by sa prenášal na obrazovky na autobusových zastávkach, čo by prispelo k bezpečnosti prechádzajúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou nultého kola bolo projekt predstaviť odbornej i laickej verejnosti a pripraviť priestor pre Mestské zásahy 01. Tie organizátori plánujú pripraviť už na november a vo väčšom meradle. "Chceme osloviť ďalších ľudí, naakumulovať ďalšie nápady pre Bratislavu a rozprúdiť verejnú diskusiu," hovorí Sadovský. Odozvy na nultý ročník boli od začiatku veľmi pozitívne, o čom svedčí aj rýchlosť, s akou sa oslovení architekti dokázali aktivizovať. "Podľa reakcií sme tiež zistili, že veľa ľudí nosí v hlave nejaký nápad na mestský zásah," dodáva architekt.

Čo na to mesto

Koncept projektu Mestské zásahy spolu s prvými návrhmi architekti prezentovali na magistráte asi pred rokom. "V našich romantických predstavách to vidíme tak, že mestu odovzdáme knižku so spracovanými nápadmi a oni budú nielen nadšení, ale aj niečo zrealizujú," mieni Sadovský.

SkryťVypnúť reklamu

Magistrát podľa Márie Račkovej z oddelenia marketingu a cestovného ruchu víta aktivity, ktoré prispievajú k rozvoju, zlepšeniu a humanizácii. "V súvislosti s projektom Mestské zásahy sa uskutočnili informatívne vstupné rokovania k dvom projektom - rozšírenie chodníka na Židovskej ulici a úprava podchodu na Staromestskej ulici. Magistrát považuje tieto projekty za reálne a zrealizovateľné," hovorí Račková.

Kým sa na Židovskej ulici globálne nevyrieši konflikt medzi pešími a autami, Vallo Sadovsky Architects navrhujú aspoň rozšíriť chodník.

Ukážka Totalstudia, ako popri plánovanej výstavbe zachovať aj Trhovisko Žilinská.

Ateliér Beef navrhuje, ako predĺžiť dunajskú promenádu cez Pečniansky les a zachovať pritom prírodu.

SkryťVypnúť reklamu

Schody z Michalského mosta by podľa ateliéru Beef zlepšili prístup do Letnej čitárne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu