Horolezcov rozdelili názory na Kopolda

Horolezec Jozef Kopold sa vlani spod Šiša Pangmy vrátil bez Mareka Hudáka. Teraz z Broad Peaku bez Vladimíra Plulíka. Na webe zúria hádky medzi jeho zástancami a oponentmi.

Horolezec Jozef Kopold.Horolezec Jozef Kopold. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Šiesta osemtisícovka, druhá smrť druha. To je základný fakt, od ktorého sa v slovenských horolezeckých kruhoch začala odvíjať polemika o trende, ktorý do himalájizmu priniesol Jozef Kopold.

Dvadsaťosemročný Bratislavčan, najväčší talent nášho horolezectva za posledné dve desaťročia, vystúpil v rozpätí 15 mesiacov na šesť osemtisícoviek. Na dvoch sa však zabil jeho partner. Vlani na Šiša Pangme (8046 m) Marek Hudák (37), pred dvoma týždňami na Broad Peaku (8047) zasa Vladimír Plulík (45).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koller: To je nezodpovedné

Tohtoročná tragédia vyvolala veľkú reakciu. Plulík bol uznávaným horolezcom, pred desiatimi rokmi vystúpil bez kyslíka na Mount Everest. Šlo o druhý smrteľný prípad v Kopoldovom minitíme a odohral sa po tom, ako sa každý z dvojice vybral na vrchol inou cestou.

Stanovisko k nemu na zväzovej stránke vydal aj šéf Slovenského horolezeckého spolku JAMES Igor Koller. Pripomína, že Kopold je päťnásobným slovenským horolezcom roka a zväz ho „výrazne podporuje“.

Koller tvrdí, že za rozdelenie dvojice pod vrcholom nesú rovnakú zodpovednosť obaja aktéri. Vyslovil však ostré výhrady voči Kopoldovmu informovaniu o expedíciách (aj minulých, najmä však o Plulíkovom osude) a nedostatočnému zdokumentovaniu niektorých jeho predchádzajúcich výstupov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná zaznela proti štýlu a filozofii prístupu k výstupom. Verejnosť je - podľa neho - privádzaná do omylu, že sa v Himalájach „celkom prirodzene riskuje život“, že „sa s tým musí jednoducho rátať“.

„Kopold týmto prístupom a štýlom ohrozuje život spolulezcov, ale aj svoj vlastný, a to je nezodpovedné,“ píše Koller, ktorý v ére Bratislavčanových svetových výstupov na nižších kopcoch patril medzi jeho obdivovateľov.

Väčšina diskutujúcich na webovej stránke JAMES sa s Kollerom stotožnila. Na stránke expedície Baltoro Express naopak prevažujú názory obhajujúce Kopolda.

Kopold: Nevie, o čom to je

„Igor v živote nebol vo veľkých výškach a nevie, o čom to je. Je diametrálny rozdiel liezť v Alpách a liezť na 7000 m a vyššie v Himalájach,“ reagoval včera Kopold. Na druhej strane však tvrdil, že miera rizika je všade rovnaká.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie o rozdelení sa s Plulíkom padlo vo chvíli, keď partneri boli od seba asi 50 metrov. V záverečnej fáze výstupu na Broad Peak zvolili „priamy variant“, „skratku“ v podobe skalnej steny, aby sa vyhli drine pri prešliapavaní stopy na klasickej ceste. Skala aj ľad sa však lámali. Prvých 50 m vyliezol Kopold.

„Keď mal nastúpiť Vlado, zakričal, že kašle na to, lebo si nevzal prilbu, a bude pokračovať normálkou,“ tvrdí Kopold. „Nemal som dôvod ho presviedčať. Ako skúsený horolezec usúdil, že je to nebezpečné.“

Na vrchol sa napokon dostal len Kopold. Plulík sa ráno po noci v záhrabe vydal smerom dolu. V ten deň Kopold už videl len jeho stopy a aj tie sa mu napokon stratili.

Jeho pravdepodobný pád na zostupe označil za „sprostú nehodu“. „Žiaľ, aj toto sa občas stáva a aj takým skvelým ľuďom, ako Vlado Plulík,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

4 x 8000 = 4 zlaté na OH

Kopold jednoznačne odmietol obvinenie, že ohrozuje spolulezcov. Na otázku, či sa neobáva, že odteraz bude mať problém ich nájsť, odvetil: „Lezecká komunita na Slovensku je malá, ak nemám rovno povedať, že sme s Hámorom dvaja. Dúfam, že ďalšia generácia nepríde zasa až po dvadsiatich rokoch.“

Jeho projekty, tvrdí, oslovujú mnohých: „Nehovorím, že sú zo Slovenska. Sú z Čiech, Nemecka a iných krajín.“

Najmä starší horolezci kritizujú trend „lezenia každý za seba“, „jeden tade, druhý tade“, strácajúcu sa ľudskú solidaritu a pokoru k horám.

„Generácia pred nami liezla tvrdo expedične,“ oponuje Kopold. „My sme od začiatku jasne presadzovali alpský štýl so snahou ho ešte zdokonaliť, elegantné a rýchle lezenie naľahko.“

SkryťVypnúť reklamu

„Snažíme sa o to, čo nikto neskúsil,“ vraví. „Štyri osemtisícovky počas jednej expedície, to je ako vyhrať na olympijských hrách štyri rôzne disciplíny.“

Kopoldovou víziou je juhozápadná stena Mount Everestu Boningtonovou cestou. Vrátiť sa k filozofii štvorice Becík, Božik, Jaško a Just, ktorá ňou v roku 1988 prešla. Dolu sa však, žiaľ, nik z nej nevrátil.

Kam sa vyberie nabudúce, Kopold zatiaľ odmietol špecifikovať. Na jeseň alebo v zime sa však znova chystá do Himalájí. „Ale už žiadne správy cez internet,“ povedal. „Tlačovka pred odchodom, tlačovka po návrate a dosť.“

Kopoldova vizitka

za 15 mesiacov pokusy o 8 vrcholov nad 8000 m (6 x vrchol),

4 x alpský štýl (Šiša Pangma, G I., G II., Broad Peak),

6 x prvý v sezóne na 8000-ovke (Čo Oju, Šiša Pangma, Nanga Parbat s Hámorom a Morawským, G I. s Plulíkom a dvoma Talianmi, G II., Broad Peak),

SkryťVypnúť reklamu

bivak v 8000 m (Broad Peak),

2007: K2 z 5000 m do 7800 m za 24 hodín,

2008: G I. zo 6450 m do 8068 m hore-dole za 20 hodín,

2008: Broad Peak zo 4900 m do 7600 m za 16 hodín,

2008: 3 x 8000 m za 17 dní (G II., G I., Broad Peak).

(Zdroj: Jozef Kopold na webovej stránke expedície Baltoro Expres)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu