BRATISLAVA. Ratingová agentúra Standard & Poor's nebude nasledovať konkurenčnú Fitch a Slovensku rating v dohľadnom čase nezvýši. Nedôveruje vláde Roberta Fica. Jeho politiku nepovažuje za dostatočne transparentnú. Obáva sa, že vláda po zavedení eura nebude mať zábrany a začne míňať viac ako doteraz.
Doteraz bolo Slovensko tlačené plnením maastrichtských kritérií, bez čoho by sme pozvánku od únie do eurozóny nedostali.
Laxnejší prístup k rozpočtovej politike po prijatí eura môže podporiť aj fakt, že zatiaľ žiaden člen eurozóny nedostal pokutu za to, že nedodržiaval eurokritériá. Ak už raz budeme v eurozóne, nikto nás odtiaľ nemôže vyhodiť.
S&P: Málo jasná politika
Obavy o udržanie rozpočtovej disciplíny Ficovej vlády vyslovila pre agentúru Reuters analytička Standard & Poor's Eileen Zhang. „Pokiaľ ide o súčasnú vládu, panuje z dlhodobého hľadiska neistota. Jej politika by mala byť viac zrozumiteľnejšia,“ povedala Zhang
Rating je schopnosť vlády alebo firmy platiť dlhy načas. Čím je rating vyšší, tým je bonita v očiach zahraničných investorov a bánk vyššia. Štát a firmy s vysokým ratingom si preto môžu na finančných trhoch požičiavať peniaze ľahšie a lacnejšie.
Analytička povedala, že Standard & Poor's nám ratingovú známku zvýši, len ak vláda bude robiť zodpovednú hospodársku a rozpočtovú politiku. Agentúru stále máta predvolebná rétorika Ficovho Smeru, keď chcel zrušiť reformy, zvýšiť a zaviesť nové priame dane, znižovať DPH napríklad aj pre potraviny a míňať oveľa viac ako predošlá vláda.
„Ak sa spätne pozeráte na predvolebné vyhlásenia, boli veľmi populistické a obsahovali veľa nových výdavkov. Nie sme si istí, či absencia vonkajších obmedzení nepovedie k tomu, že Fico bude míňať ako sa mu páči,“ povedala Zhang. Naznačila, že v čase vysokého ekonomického rastu by vláda mala šetriť viac.
„Varovanie agentúry S&P považujem za pripomenutie učebnicového vzťahu, že hospodárenie s deficitom v rokoch rekordnej ekonomickej hojnosti nie je práve ukážkovým prípadom zodpovednej fiškálnej politiky,“ povedal analytik Volksbank Slovensko Vladmír Vaňo. Na rozdiel od agentúry si však myslí, že vláda rozhadzovať peniaze z rozpočtu nebude. „Nie je dôvod pochybovať, že by riskovala penalizáciu za neplnenie podmienok Paktu stability a rastu.“ Fitch nás od utorka hodnotí o niečo pozitívnejšie ako Standard & Poor's. Tá nám naposledy zvýšila rating v roku 2005.
Tento rok v marci však agentúra zmenila výhľad našej známky na pozitívny. Prípadné zvýšenie ratingu závisí od toho, či bude vláda robiť zodpovednú hospodársku a rozpočtovú politiku.
Vláda: čo nám to tu hovoríte
Vláda považuje obavy agentúry na neopodstatnené. „Aj po prijatí eura bude Slovensko naďalej plniť eurokritériá, ako aj ďalšie záväzky z členstva,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Odmietol špekulácie o tom, že vláda sa prestane v rozpočtovej politike správať zodpovedne.
Vláda podľa neho nezľaví z ambície mať v roku 2011 vyrovnaný rozpočet.
„To neznamená, že po roku 2011 sa nebudeme usilovať aj o rozpočtové prebytky.“
Pochybnosti smerom k Ficovej vláde vyslala agentúra už druhýkrát. Prvý raz to bolo krátko po voľbách. Vtedy pochybovala, či Slovensko zavedie euro v roku 2009. „Tento predpoklad sa môže stať vzhľadom na novú slovenskú vládu príliš optimistickým,“ povedal krátko po voľbách analytik agentúry Kai Stukenbrock.
V tom, čase reagoval na Ficové slová, že euro bude na Slovensku len ak to bude výhodné pre ľudí. Fico neskôr zmenil postoj. Obavy agentúry sa nenaplnili.
Vysoký rating
Rating je schopnosť subjektu, napríklad vlády alebo firmy, plniť svoje úverové záväzky včas.
Ak má štát vysoké ratingové hodnotenie, môže si peniaze na finančnom trhu požičiavať výhodnejšie. Výhodnejšie pôžičky majú aj firmy, ktoré v danej krajine podnikajú.
Ratingové hodnotenie pozná investičné a špekulatívne pásmo. Štát v investičnom pásme je schopný plniť si svoje záväzky. Špekulatívne pásmo o tejto schopnosti pochybuje. Investičné pásmo má desať stupňov. Čím je krajina alebo firma na tejto stupnici vyššie, tým je vierohodnejšia a aj prirážky k jej pôžičkám sú nižšie.
Slovensko má od Standard & Poor’s hodnotenie A, teda v poradí šiesty stupeň. Rovnakú známku má aj Česko. Poľsko je o stupeň za nami. Maďarsko až o dva stupne.