BANSKÁ ŠTIAVNICA. Raky, ktoré sa pokladajú za citlivý indikátor životného prostredia, už vo vodách Hodrušského jazera neďaleko Hodruše-Hámrov nežijú. Upozornil na to aj príspevok blogera denníka SME. Jeho autor označil za hlavnú príčinu vyhynutia rakov znečistenie jazera chemikáliami a banským odpadom.
Tie sa sem údajne mali dostať z hornohodrušského tajchu, ktorý má slúžiť ako zásobáreň vody na umelé zasnežovanie nového lyžiarskeho strediska. Výskyt toxických látok v jazere však odborníci nezistili.
Hygienici: ukazovatele sú v norme
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom nesleduje kvalitu vody v jazere ako biotop vhodný pre raky.
„Podľa zákona sledujeme jednotlivé ukazovatele iba podľa toho, či je voda vhodná na kúpanie. Dolný hodrušský tajch má všetky tieto ukazovatele v norme,“ povedala Jana Štoffová, vedúcej oddelenia hygieny životného prostredia.
Horné a dolné Hodrušské jazero sú od seba vzdialené iba niekoľko stoviek metrov. Dolné slúži na rekreačné účely a rybolov. Horné je dnes súčasťou nového lyžiarskeho strediska. Voda z horného jazera sa do dolného dostáva aj cez výpusty. Tak malo údajne dôjsť aj k znečisteniu dolného jazera.
Zhoršenie kvality vody v jazere nemožno podľa riaditeľa Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušana Trcka jednoznačne spájať s výstavbu lyžiarskeho strediska. „Na to by boli potrebné komplexné analýzy. Za určitých podmienok by mohlo odlesnenie svahov pre lyžiarsky terén takýto problém spôsobiť, ale nedá sa to kategoricky tvrdiť.“ Podľa Trcku nie je celkom vylúčené, že sa raky zas v jazere objavia.
„Voda má veľkú samočistiacu schopnosť a okrem toho sa pripravuje v rámci rekonštrukcie tajchov aj obnova Hodrušského jazera.“
Ochranári by o túto výnimočnosť neradi prišli, lebo Hodrušské jazero je jednou z mála vodných plôch, kde ešte raky žili. Situáciu budú sledovať.
„Ak by boli vo vode toxické látky, poškodilo by to aj ryby. Tu sme však nemali žiadne škody,“ povedal Štefan Švihla, tajomník Slovenského rybárskeho zväzu v Žarnovici.
Voda je zakalená
Jediným negatívom posledných týždňov je znížená priehľadnosť vody. Tá by mala byť približne meter, v Hodrušskom jazere je to iba pol metra. Nejde však o príčinu, ktorá by výrazne znižovala kvalitu vody.
Zníženie priehľadnosti môže byť dočasným i dlhodobejším javom a môžu ho vyvolať prudšie dažde, zemné práce v blízkosti jazera a ďalšie faktory.
„Rak reaguje na všetky zmeny veľmi citlivo a mohol uhynúť pre nižšiu priehľadnosť hladiny. Vyhľadáva predovšetkým priezračné vody,“ myslí si Švihla.
V súvislosti s vyhynutím rakov Obvodný úrad životného prostredia v Banskej Štiavnici zatiaľ žiadny podnet neriešil. Potvrdil to jeho prednosta Vladimír Valent.