BRATISLAVA. Materské centrum stojí na vzájomnej pomoci, dobrovoľníctve a svojpomoci. Prvé na Slovensku vzniklo pred desiatimi rokmi, v roku 2003 sa všetky združili v Únii materských centier. V súčasnosti majú 70 členov, 24 iniciatív a 10 čakateľov na prijatie. "Poslaním materských centier je dosiahnuť úctu a uznanie materstva v spoločnosti a spoluvytvárať dobré podmienky pre materstvo," povedala na tlačovej besede Únie materských centier Elena Bakošová.
Čo ovplyvňuje osamelosť
Výskumná agentúra Krajinka realizovala v minulom roku rozsiahlu sociologickú štúdiu o materských centrách. Jej výsledky ukázali, že matky, ktoré s deťmi tieto zariadenia navštevujú, sa nesťažujú na osamelosť. Anonymného dotazníkového prieskumu sa zúčastnilo 491 návštevníkov materských centier, rozhovory poskytlo 123 ľudí a výskumníci vychádzali aj z priameho pozorovania.
Potvrdzujú to aj slová Kataríny, mamy jednej dcéry zo Zlatých Moraviec. "Vydala som sa do cudzieho mesta a nikoho som tu nepoznala. Na materskej som sa fakt cítila opustená. Keď sme si s dcérou vytvorili aký-taký režim, moje kroky viedli do materského centra. Dnes si už neviem predstaviť pohodovú materskú dovolenku, akú mám teraz bez materského centra."
Aj učiteľka Renáta Juhászová z Novej Bane považuje materské centrum Gašparko za svoju rodinu. Veľmi jej pomohlo, keď bol syn menší, dnes sa síce už vrátila za katedru, ale centru ako štatutárka stále zostáva verná.
Martina z Liptovského Mikuláša sa vrátila z výletu na Čierny Balog, ktorý pre maminy zorganizovalo materské centrum Zornička. "Bolo to úžasné, všetci sme si oddýchli, zrelaxovali, počasie bolo najlepšie, aké sme si na takýto výlet do kopcov mohli priať. Viem, že rodinná dovolenka pri mori má iné čaro, no vypnúť a zrelaxovať s deťmi sa dá aj dobre pripraveným rodinným výletom," hovorí.
Centrá sú skupinovou terapiou
Zo štúdie takisto vyplynulo, že materské centrá pomáhajú deťom prispôsobiť sa svetu mimo domova. Pre matky sú zas skupinovou terapiou, vyplnením voľného času a vzdelávacou inštitúciou, kde sa môžu naučiť riešiť otázky z oblasti zdravia a výchovy detí.
Matky oceňujú, že môžu spoločne s dieťaťom tráviť čas v inom prostredí než v domácom, že je tam program nielen pre deti, ale aj pre matky.
"Materské centrá sú obrazne povedané wellness centrá pre matky, deti a rodiny," povedala sociologička Lýdia Marošiová. Oslovené respondentky skonštatovali, že príbehy iných matiek posilnili ich sebavedomie a takisto rodičovské zručnosti. Väčšina návštevníčok materských centier je presvedčená o tom, že tieto miesta majú pozitívny vplyv na ich deti v oblasti socializácie, predškolského vzdelávania a pri osamostatňovaní sa od matky. Materské centrá oceňujú aj otcovia. Uviedli, že ich partnerky majú priestor na realizáciu a doma sú pokojné a v ich rodine vládne harmónia. Podľa otcov sú deti zhovorčivejšie a priebojnejšie, čo takisto pripisujú tomu, že spolu s matkami navštevujú materské centrá. Materské centrá okrem toho ponúkajú matkám sebarealizáciu a udržiavanie osobnostného rozvoja.
Deti osobnostne dozrievajú
Matky, ktoré chodia či chodili s deťmi do materských centier, hovoria, že deti sa po ich návštevách začali ináč správať. Získali viacej sociálnych zručností, začali osobnostne rásť. Výrazne to vraj pomáha napríklad jedináčikom, ktorí z domu netušia, že sa treba o niečo deliť.
Sociologička Lýdia Marošiová sa tiež pokúsila zistiť, či sú rozdiely medzi deťmi, ktoré navštevujú a nenavštevujú materské centrá. Lekári, psychológovia, učitelia v materských školách či sociálni pracovníci, ktorých s touto otázkou oslovila, nedali jednoznačnú odpoveď.
"Dôležité je, že rodičia detí navštevujúcich centrá pociťujú markantné rozdiely v osobnostnom zrení detí pod vplyvom centra. Ako by sa ich deti rozvíjali bez pôsobenia centra, by mohla byť zaujímavá, hoci špekulatívna úvaha," hovorí Marošiová.
Čo sú materské centrá?
Mimovládne neziskové organizácie, prevažne zriadené ako občianske združenia. Ich cieľom je svojpomocne poskytovať služby rodinám s maloletými deťmi.
Kde vznikli?
Myšlienka pochádza z Nemecka. Odtiaľ sa rozšírila do viacerých európskych krajín a ujala sa aj v USA.
Čo sledujú?
Majú uľahčiť a spríjemniť chvíle mamičkám na materskej dovolenke, odstrániť ich spoločenskú izolovanosť, do ktorej sa dostávajú počas celodennej starostlivosti o dieťa. Umožňujú im ďalšie vzdelávanie, prístup k informáciám, výmenu skúseností.
Pre deti je to príležitosť naučiť sa hrať v kolektíve a spolupracovať s inými deťmi, aby prechod do materskej školy zvládli čo najlepšie.
Kto ich vedie?
Materské centrá si vedú, riadia a tvoria samy mamy. Chod je založený na dobrovoľníckej práci.
Zdroj: Únia materských centier