Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário
MINISTER SPRAVODLIVOSTI SI AKO SUDCA TYKAL S OBVINENÝM. DNES TVRDÍ, ŽE HO NEPOZNÁ

Harabin zapiera kamaráta

Denník SME má prepis odpočutého hovoru Štefana Harabina, ktorý bol v tom čase sudcom Najvyššieho súdu, s obvineným Bakim Sadikim. Rozhovor spred štrnástich rokov dokazuje, že boli kamaráti. Dnes tvrdia, že sa nepoznajú.

Sadikiho pizzeria v Starom Smokovci.(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS) včera poprel, že sa pozná s údajným obchodníkom s drogami Bakim Sadikim. Povedal, že s ním žiaden vzťah nemá.

Pred trinástimi rokmi pritom prokurátor namietal na Najvyššom súde, kde Hrabin pôsobil, jeho zaujatosť. Dôvodom bol jeho „pomer k obvinenému Sadikimu“. Harabin vie, že ho z rozhodovania o Sadikim nakoniec vylúčili. Mal by poznať aj dôvody.

Prokuratúra má prepis odpočutého rozhovoru

Prokuratúra pridala ako dôkaz svojich pochybností záznam telefonického rozhovoru medzi Sadikim a Harabinom, ktorý pochádza zo septembra 1994. Je z neho jasné, že obaja sa dobre poznajú. V rozhovore si tykajú. Sadiki sa pýta Harabina, ako sa má jeho syn. On je zasa zvedavý, či už je doma a či dobre prišli.

Žiadosť o vylúčenie sudcu podpísal vtedajší riaditeľ trestného odboru Generálnej prokuratúry Peter Filip, ktorý je teraz známym obhajcom. „Som na dovolenke, k ničomu sa nevyjadrujem,“ odpovedal na otázku SME, či si na prípad spomína.

Na nič si nespomína ani bývalý predseda trestného kolégia Najvyššieho súdu Milan Lipovský, ktorý žiadosť dostal a nakoniec v prípade Sadikiho aj rozhodoval. „To meno sa mi vynorilo až teraz nedávno, keď som o ňom čítal,“ povedal sudca, ktorý si už však nepamätal, prečo Harabina z rozhodovania vylúčili. Lipovský potvrdil, že žiadosti o vylúčenie sudcu, pretože môže mať kontakty s obžalovaným, nepodáva prokuratúra často.

Policajti rozhovor nahrali pár dní predtým, ako Sadikiho zadržali a obvinili z obchodovania s drogami, z nedovoleného ozbrojovania a aj z colného deliktu. Na Sadikiho pritom upozornili švajčiarski policajti, ktorí aj žiadali jeho trestné stíhanie. V 90. rokoch podľa nich Sadiki stál na čele obchodovania s heroínom z Turecka do Švajčiarska, ale aj Švédska a Nórska. Jeho komplicov v zahraničí riadne odsúdili.

Fico a Kaliňák

Na kontakty Harabina so Sadikim upozornil pred časom poslanec KDH Daniel Lipšic, ktorý videl prepis odpočúvania. „Tieto skutočnosti sú známe aj mne,“ povedal včera Lipšic. Kvôli tomu žiada o stanovisko ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj premiéra Roberta Fica. Poslal im odpočutý rozhovor, pridal aj číslo vyšetrovacieho spisu, ktorý obsahuje aj ďalšie informácie o prepojení Harabina na Sadikiho.

„Človek, ktorý má kontakty so šéfom albánskej drogovej mafie, by nemal byť ani zamestnancom na okresnom súde, nie to minis­trom spravodlivosti,“ povedal Lipšic. „Už je mi zrejmejšie, prečo sa Harabin snaží zrušiť Špeciálny súd, pretože na ňom už nikto intervenovať nemôže.“

Harabin: Vzťah nie je

Prečo ste boli vylúčený pri rozhodovaní o Bakim Sadikim?

„Viete čo? Ja na klamstvá pána starého klamára mafiána friendly nemienim reagovať.“

Nehovorím o Lipšicovi. Vy neviete, prečo ste boli vylúčený z rozhodovania?

„Hovorím o klamstvách, z ktorých vyplýva vaša otázka.“

Viete, že bola proti vám námietka zaujatosti?

„Ja som nikdy v tejto veci nerozhodoval, nemienim na klamstvá pána Lipšica reagovať. Vy musíte vedieť, že sudca je viazaný mlčanlivosťou, ak ide o veci, ktoré vyplývajú z trestného spisu.“

Aký je váš vzťah s Bakim Sadikim? Hovorili ste, telefonovali ste spolu niekedy?

„Hovorím, že na klamstvá mafiána friendly nemienim reagovať.“

Takže o tej námietke nič neviete?

„To sú také klamstvá, ako keď ja poviem teraz, že mám informácie, že pán Lipšic je skrytý homosexuál a v hoteli v Tatrách v roku 2000 v decembri sa stretol so známym homosexuálom, a nech na to pán Lipšic reaguje.“

Existuje však záznam, že ste boli vylúčený z rozhodovania práve pre váš vzťah s Bakim Sadikim.

„Žiaden vzťah s Bakim Sadikim neexistuje a ja na klamstvá pána mafiána friendly nemienim reagovať.“

Marek Vagovič
Sadiki vraj pozná ministra len z televízie

„Ministra Harabina nepoznám. Nikdy som sa s ním nestretol ani som s ním netelefonoval. Poznám ho len z televízie,“ tvrdil včera presvedčivo a s absolútnou sebaistotou podnikateľ Baki Sadiki.

Šesťdesiatjedenročný kosovský Albánec pochádza z Oravice v Srbsku. Na Slovensko sa priženil a s manželkou sa usadil pod Vysokými Tatrami.

Nájsť podnikateľa, ktorý bol podozrivý z obchodovania s drogami, nebolo vôbec jednoduché. Personál v jeho pizzerii a kolibe v Starom Smokovci na neho vraj nemá kontakt, manželka, ktorú sme našli doma v Novej Lesnej, sa mu nevedela dovolať.

Pár minút po tom, čo sme od nej odišli, sa to však akoby zázrakom personálu podarilo. „Pán Sadiki vás bude čakať o 15 minút v pizzerii!“

Čakal nás spolu s manželkou na parkovisku. Mal dobrú náladu a stále sa usmieval. Usmieval sa aj vtedy, keď hovoril veľmi dobrou slovenčinou, že Harabina nepozná a nikdy s ním nehovoril osobne ani telefonicky.

„Hovorím vám to jasne. Nikdy. Môžete si to aj nahrať,“ zdôraznil.

Keď sme vytiahli diktafón, zrazu podľa Sadikiho nahrávať nebolo treba. Absolútne odmieta, že by mal niečo spoločné s mafiou, či dokonca, že by jej mal šéfovať.

„Ja že som vraj hlavou nejakej drogovej mafie? Pozrite sa. Prokuratúra rozhodla, že zastavuje stíhanie, pretože nebolo preukázané, že skutok spáchal obvinený,“ ukazuje a číta Sadiki z dokumentu podpísaného prokurátorkou z konca júna tohto roka.

„Keď majú Lipšic s Harabinom medzi sebou spor, nech si ho riešia, ale mňa nech do toho neťahajú. Mňa tu v Tatrách všetci poznajú len ako Bakiho. Opýtajte sa ich,“ hovorí a ukazuje na okoloidúcich.

Súdy Sadikimu nikdy za obchod s drogami trest nevymerali. Jeho spis prešiel od roku 1995 niekoľkokrát krajským súdom v Košiciach, neskôr v Prešove na Najvyšší súd, aby ho jedni sudcovia oslobodili a druhí vrátili prípad vyšetrovateľovi.

Polícia ho na základe informácií zo Švajčiarska podozrieva, že organizoval obchod s heroínom z Turecka. Tamojší policajti poskytli našim nakreslenú schému, ako obchod s drogami fungoval. Na jej čelo ako organizátora napísali Sadikiho. Švajčiari vypočuli svedkov, ktorých výpovede však boli podľa slovenských súdov nedostatočné.

Vďaka tomu si Sadiki na Slovensku odpykal len niekoľkomesačný trest za nedovolené ozbrojovanie a za to, že falšoval cenu dovezeného auta. Štát tým pripravil o takmer 400­tisíc korún. Sadiki mal byť aj vyhostený do roku 2006. Tomu sa však tiež vyhol. Vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek (HZDS) toto rozhodnutie zrušil. Daniel Lipšic z KDH sa nedávno v parlamente Harabina pýtal, či toto rozhodnutie nebolo Sadikimu faxované z Najvyššieho súdu. Minister na to doteraz neodpovedal.

Daniel Vražda, vev
Prepis rozhovoru zo 17. 9. 1994

Telefonát medzi Harabinom a Sadikim využil prokurátor ako dôkaz, prečo sudcu pri rozhodovaní namietol. Fotokópiu odpočúvania priložila prokuratúra k žiadosti o vylúčenie Harabina.

Sadiki:Štefan Harabin?

Harabin: Áno.

Sadiki: Som ťa nespoznal vôbec po hlase, vieš.

Harabin: No tak telefón trošku mení hlas. Čo máš nového?

Sadiki : Nič, len tak volám, že jak sa máš.

Harabin: Skadiaľ voláš? Z domu?

Sadiki: Hej, zo Smokovca.

Harabin: No dobre ste došli?

Sadiki: Hej, dobre, v poriadku.

Harabin: No ta chvalabohu.

Sadiki: Ty doma jak? Syn, dobre, drží sa?

Harabin: Dobre, hej.

Sadiki: Do koľkej robíš dneska?

Harabin: Robím tak do tej štvrtej asi.

Sadiki: Kedy prídete? Nevieš?

Harabin: No počúvaj, tak to vyzerá, že teraz by sme asi neprišli toho prvého, lebo sú voľby. Zhodou okolností bol tu v stredu aj predseda súdu z Popradu, ten môj kamarát, som ti hovoril, no a sme zrušili ten futbal, že to nebude toho tridsiateho prvého, ale prvého, lebo sú voľby, no a na okresnom súde je pohotovosť z toho titulu, lebo môžu ľudia namietať, voličské zoznamy atď. a súd musí konať aj v sobotu a v nedeľu, vieš. Čiže nemôžeme ísť, takže asi na budúci týždeň, o týždeň neskôr. Ale ja, neviem aj tak, či ja neprídem ešte ten týždeň aj tak.

Sadiki: Tak príď, bol by som rád.

Harabin: Ja mám svoje veci tam ešte vybavovať a chcem sa ísť za dcérou pozrieť.

Sadiki: Príď, ja som doma, ty kedykoľvek môžeš prísť.

...

Sadiki: Dobre, keby si prišiel, tak mi zavolaj prosím ťa, hej?

Harabin: To číslo mám, toto platí.

Sadiki: Máš číslo, ro­zumieš, keď prídeš do Popradu alebo skôr, zavolaj a prídem po teba na stanicu, rozumieš. Takže sme sa dohodli. Milan nie je tam dakde?

Harabin: Nie je tam, ale môžem sa ísť pozrieť.

Sadiki: Ja mu volám a nikto neberie.

Harabin: Neberie? A mám mu nechať nejaký odkaz?

Sadiki: Nič, len že ho pozdravujem.

Harabin: Môže byť, že z obeda neprišiel, lebo to akurát taký čas na obed je, 2 hodiny, vieš ja som akurát na obed nešiel, lebo študujem spisy, takže som tu a možno on išiel na obed, ale môže byť, že zobral aj dovolenku, lebo včera bolo voľno, štátny sviatok, takže ani dneska nešiel do roboty.

Sadiki: Dobre, v priadku, ja som len chcel vedieť, že kedy prídete, no keď prídeš, tak mi zavolaj, hej.

Harabin: Dobre.

Sadiki: Dobre, ale pozdrav Milana, hej.

Harabin: Hej. Ahoj.

Rozhovor je krátený.

Najčítanejšie na SME


Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 8 256
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 5 981
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 383
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 281
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 410
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 404
 7. Kam do tepla v januári? 2 331
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 019
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 968
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 189
PR články vašej firmy na tomto mieste ›

Neprehliadnite tiež

Autorská strana Michala Havrana

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open. Tak ďaleko nikdy nebola.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.

Fanúšikovia si zaplatili pokračovanie Harryho Pottera. Ani taliančina by mu nepomohla

Na internete si milióny ľudí pozreli film Voldemort: Origins of the Heir.

Kapské mesto odpoja od vody. Ľudí čakajú rady s bandaskami pod dohľadom vojakov

Juhoafrická metropola zažíva trojročné suchá, ktoré prichádzajú raz za tisíc rokov.