BRATISLAVA. Aj ľudia, ktorí opatrujú príbuzného s ťažkým zdravotným postihnutím, by mali mať právo na oddych. Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje, aby si ten, kto poberá príspevok za opatrovanie, mohol za rok vziať 30 dní voľna.
Opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého manžela, súrodenca, rodiča či dieťaťa by musela v tom čase zabezpečiť obec. Jeho opatrovateľ by jej len musel včas oznámiť, že si berie voľno. Ministerstvo to navrhuje nazvať „odľahčovacia služba“.
Z opatrovateľa opatrovaný
Opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého je činnosť rozsahom sa rovnajúca práci na plný úväzok, aj keď ju mnohí vykonávajú bez nároku na odmenu, alebo len za symbolický príspevok od štátu.
„Je to neskutočne ťažká, najmä psychicky náročná a na Slovensku absolútne nedocenená práca,“ tvrdí Marta Kopka, ktorej agentúra sprostredkúva opatrovanie v Rakúsku.
Sám opatrovateľ sa preto môže stať ťažko zdravotne postihnutým. Bez možnosti odpočinúť si sa stáva, že sa vyčerpá, respektíve sú s ním ešte väčšie problémy ako s opatrovaným, tvrdí Mária Filipová z Mestského úradu v Banskej Bystrici.
V čase, keď sa o opatrovaného nemá kto starať, mu dnes obec alebo mesto môže poskytovať opatrovateľskú službu. Na zvyšný čas si opatrovanie musí rozvrhnúť jeho rodina. „Ak si potrebuje oddýchnuť, náhradu si hľadá individuálne, na vlastné náklady,“ hovorí vedúca opatrovateľskej služby v Námestove Etela Sečová.
Obce platiť nechcú
Mnohým obciam by odľahčovacia služba mohla narobiť problémy. Opatrovateľky, ktoré zamestnávajú, sú zväčša plne vyťažené, a viac takýchto ľudí si nemôžu dovoliť.
Sečová tvrdí, že mesto už na opatrovateľskú službu dopláca. Ak by muselo platiť aj odľahčovaciu službu, záležalo by na tom, koľko ľudí ju potrebuje. Ak by šlo len o dva, tri prípady, tak mesto „neskolabuje“.
Ján Hladký, primátor mesta Šaštín-Stráže, povedal, že „z finančných dôvodov nie je možné, aby mesto zabezpečilo odľahčovaciu službu“. Aj Sečová povedala, že by bolo logické, keby zdroje na túto činnosť zabezpečil štát. Inak by to považovavala za nekorektné voči obciam.