Sadnúť si za volant bez vodičského preukazu bude od októbra podstatne väčšie riziko. Poslanci zvýšili strop pokuty zo sedemaž na 40-tisíc korún.
BRATISLAVA. Jazdu bez vodičského oprávnenia bude môcť polícia podľa nového cestného zákona trestať rovnako prísne, ako keby vodič odmietol test na alkohol alebo utiekol z miesta nehody.
„Vodičáky“ bude v týchto prípadoch brať automaticky a vodič, ktorý si sadne za volant bez preukazu, bude musieť od októbra počítať s najvyšším možným trestom – pokutou do štyridsaťtisíc korún a zákazom činnosti na jeden až päť rokov.
Zmenu presadili minulý týždeň pri schvaľovaní zákona o cestnej premávke poslanci parlamentu.
Šesťnásobná pokuta
Samozvanému vodičovi, alebo takému, ktorému policajti zadržia vodičský preukaz, a on si napriek zákazu sadne za volant, dnes hrozí pokuta iba do 7tisíc korún a zákaz činnosti najviac na jeden rok.
„Ide o hrubé a vedomé porušenie pravidiel cestnej premávky. Vodiči bez vodičského oprávnenia spôsobujú dopravné nehody s ťažkými následkami,“ zdôvodňovali vyššie tresty poslanci z výboru pre obranu a bezpečnosť.
Postih sa nebude týkať vodičov v autoškole ani tých, ktorým policajti dočasne zadržia preukaz, ak nebudú mať na zaplatenie pokuty na mieste. Policajti vtedy vodičovi vydajú potvrdenie, že môže jazdiť 15 dní, a ak v lehote zaplatí, preukaz mu vrátia.
Vodič, ktorý si doklady len zabudne, môže dostať pokutu do dvetisíc korún.
Môže ísť aj o trestný čin
Policajti vlani zadržali 5604 vodičov bez oprávnenia, 794 z nich po tom, ako zavinili nehodu. Neevidujú, koľkí z nich vodičské oprávnenie nemali vôbec, koľkí jazdili v čase zadržania preukazu, a koľkým nariadil zákaz činnosti súd.
Hovorca policajného prezídia Viktor Plézel však upozorňuje, že ak vodič šoféruje napriek zadržanému preukazu alebo súdnemu zákazu, môže sa dopustiť aj trestného činu marenia úradného rozhodnutia. Za to hrozí až dvojročné väzenie.
Súdy vlani zakázali šoférovať päťsto vodičom, najviac ich bolo v Žilinskom kraji.
Jana Revayová z ministerstva spravodlivosti vysvetľuje, že súd zakáže viesť motorové vozidlo, ak páchateľ pri šoférovaní spácha trestný čin, napríklad spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, pri ktorej niekoho zraní. „Účelom trestu zákazu činnosti je zabrániť páchateľovi, aby taký čin v budúcnosti opätovne spáchal.“
Súd môže nariadiť zákaz šoférovania až na desať rokov, a to aj vtedy, ak páchateľ vodičský preukaz nikdy nemal. „Podstata trestu vtedy spočíva v tom, že nemôže oprávnenie nadobudnúť,“ vraví Revayová.
Poisťovne zákaz šoférovania poisťovať nechcú
O vodičský preukaz môže prísť aj šofér, ktorý sa v krátkom čase opakovane dopustí priestupku. Profesionálni vodiči tak môžu prísť o prácu. V Česku už niektoré poisťovne začali predávať aj poistenie proti zadržaniu vodičského preukazu. Jedna z nich dokonca núka krytie nákladov na náhradnú dopravu počas celého obdobia zákazu šoférovania.
Naše poisťovne podľa riaditeľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imricha Feketeho zatiaľ o podobnom produkte neuvažujú. „Ak si niekto sadne za volant bez vodičského oprávnenia, je to úmyselný delikt a poisťovať takéto konanie sa mi zdá veľmi neštandardné,“ hovorí.
Fakty za rok 2007
l polícia vlani zadržala 5604
vodičov bez oprávnenia,
794 vodičov bez oprávnenia spôsobilo dopravnú nehodu,
súdy nariadili zákaz šoférovania 500 ľuďom,
najviac, až 104, ich bolo v Žilinskom kraji, najmenej 26 v Nitrianskom kraji.