KREMNICA. Sté výročie smrti Gustáva Kazimíra Zechentera- Laskomerského si tento rok v Kremnici pripomenú seminárom i spomienkovými akciami. Pamiatky na život a dielo spisovateľa a banského lekára v meste sú však v zanedbanom stave. Opravu by potreboval nielen dom, v ktorom žil a pôsobil, ale aj jeho náhrobok na miestnom cintoríne.
Vzácny meštiansky dom, ku ktorému patrí aj rozsiahla záhrada, obývajú sociálne slabé rodiny. Je to podľa primátorky mesta Zuzany Balážovej dlh za nesprávne rozhodnutie radnice z minulosti: „Momentálne to nepovažujem za prioritu, ale v budúcnosti budeme musieť zvažovať, čo s domom. Znamenalo by to však získať pre rodiny náhradné ubytovanie a následne hľadať nemalé prostriedky na záchranu domu, “ dodala primátorka.
„Patril k najvýznamnejším domom v meste a prvá zmienka o ňom je už z roku 1505. Bývali v ňom mešťania, radní páni a v 17. storočí aj barón Schmidegg. Známy je však predovšetkým vďaka Laskomerskému,“ povedal Milan Rybársky z občianskeho združenia Kalvária.
Laskomerský pôsobil v Kremnici v rokoch 1868 – 1908 ako banský lekár. V čase jeho pôsobenia sa začala rozľahlá záhrada pri dome postupne meniť na botanický skvost. Dodnes sú tam zachované vzácne tisy, ale aj najstarší dub v regióne, ktorý má viac ako 400 rokov. Na dome spisovateľa pripomína už iba ošumelá pamätná tabuľa, ktorú dala radnica osadiť ešte v roku 1932.
ZechenterLaskomerský je známy predovšetkým ako lekár a spisovateľ, bol jedným zo zakladateľov pracovného lekárstva na Slovensku, ale venoval sa aj geológii a prírodným vedám. Jeho najznámejším literárnym dielom je Lipovianska maša.