Peking hustne. Vojakmi i dusnom

V Pekingu bolo počas sústredenia slovenských vodných slalomárov vyše týždňa pod mrakom. Ak nezafúkal vietor, smog bol citeľnejší.

Kajakárka Elena Kaliská bude v Pekingu objhajovať svoje olympijské zlato z Atén 2004.Kajakárka Elena Kaliská bude v Pekingu objhajovať svoje olympijské zlato z Atén 2004. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Kajakárka Elena Kaliská bude v Pekingu obhajovať svoje zlato z Atén 2004. Pred ňou sa to nepodarilo žiadnej Slovenke vrátane bohatej spoločnej histórie československého športu.

„Nevnímam nijaký predštartový stav, vonkoncom nie stres. Som v pohode,“ povedala Kaliská, ktorá sa vrátila zo svojho tretieho a posledného sústrede­nia v pekinskom kanáli Šunji.

Štvrtý olympijský štart

Skúsená kajakárka (36), pre ktorú bude Peking už štvrtým olympijským štartom (Atlanta 1996 – 19. miesto, Sydney 2000 – 4., Atény 2004 – zlato) sa nevrátila bez eskimáckych zážitkov. „Na takej ťažkej vode sa nedobrovoľnému kúpeľu niekedy nedá vyhnúť. Prúd je silný, navyše sa nevypočítateľne mení. Je ťažké zájsť dve vyrovnané jazdy, voda sa s loďami pohráva. Výsledky budú aj o šťastí.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s predchádzajúcimi pobytmi v Pekingu trénujúci pretekári konštatovali zásadnú zmenu, čo potvrdila aj zvolenská rodáčka. „Bezpečnostné opatrenia nabehli na ostrý režim. Vo vodáckom areáli bolo mnoho vojakov, strážili nás aj v hoteli, oveľa viac unifomovaných ľudí bolo v centre mesta. „Našťastie, na plynulosť tréningov to nemalo vplyv. Odjazdili sme, čo bolo v pláne. Podmienky boli perfektné ako doteraz vždy.“

Kajakárka Dukly Liptovský Mikuláš sa v Pekingu veľmi neopálila: „Zväčša bolo pod mrakom. Často pršalo. Pri bezvetrí bolo cítiť smog, hoci kanál je od centra mesta vzdialený. Pri teplotách okolo 25 stupňov sa to dalo zvládať. Horšie bude, keď nastanú horúčavy. My vodáci sme na tom vždy o niečo lepšie.“

Užšia konkurencia, ťažšia voda

SkryťVypnúť reklamu

Majsterka sveta 2005 Kaliská v slovenskej trojdielnej kvalifikácii vyradila svetovú šam­piónku 2006 Janu Dukátovú. Pri novom nominačnom systéme čaká našu kajakárku z každej krajiny iba jedna konkurentka. „Češka Štěpánka Hilgertová sa vždy dokonale pripraví, výbornú formu si udržuje Nemka Bongardtová. Šancu v pekinskej dravej vode budú mať len technicky zdatné súperky. Ale opakujem, rozhodujúce slovo môžu mať vrtochy vody. Ak máte smolu, môže vás uväzniť v prúde.“

Kaliskú až do olympiády nečakajú žiadne preteky, trénovať bude v Liptovskom Mikuláši, prípadne v Čunove.

Smog olympijským hrám nepristane

V Pekingu márne bojujú so znečisteným ovzduším. Situácia je naďalej vážna.

Do otvorenia letných olympijských hier ostáva tridsať dní. Organizátori finišujú s prípravami na veľké podujatie, riešia posledné problémy. Tým najvážnejším zostáva smogový mrak, ktorý sa stále vznáša nad mestom.

SkryťVypnúť reklamu

Kým športoviská sú už hotové, v meste vládne čulý stavebný ruch. Na predmestí sa dokončuje nová železničná stanica. V skúšobnej prevádzke sú nové trasy metra. Mení sa i historické centrum. Námestie nebeského pokoja lemujú farebné bilbordy a zvírený prach z priľahlých stavenísk. Peking, zdá sa, stíha prípravy načas. Prehráva však boj so smogom.

Čína: všetko je v poriadku

Reportéri britskej stanice BBC v minulom týždni monitorovali kvalitu vzduchu pomocou prenosného detektora. Výsledok bol smutný. Zo siedmich dní boli emisie v limite Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO) iba raz.

Zvyšných šesť dní boli zistené hodnoty vysoko nad limitom. Raz dokonca sedemnásobne. Reportéri BBC sledovali prachové čiastočky PM10. To sú pevné časti v ovzduší s priemerom nižším ako 10 mikrometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Čína s kritikou nesúhlasí. Podľa jej vlastného modelu je, naopak, všetko v poriadku a situácia sa stále zlepšuje. Dokumentujú to Indexom znečistenia API, ktorý vychádza z meraní v Pekingu a dosahuje hodnoty od 0 (čistý) po 500 (silno znečistený). A čuduj sa svete, priemer posledných dní je 87,75 bodu. Takmer čistý vzduch.

Ako je to možné? Steven Andrews, environmentálny analytik z Washingtonu, pre Wall Street Journal tvrdí, že Čína výsledky manipuluje. Organizátori podľa jeho zistení presunuli meracie stanice z centra na čistejšie periférie a zjemnili metódu výpočtu.

Čína tieto tvrdenia odmieta. Výsledky meraní sú jasným dôkazom zlepšenia, hovoria organizátori.

Peking investoval nemálo peňazí do opatrení na zlepšenie ovzdušia. Od začiatku júla vylúčili z dopravy 300-tisíc áut. Od 20. júla začne regulovať jazdenie autom ešte prísnejšie. Jazdiť budú môcť jazdiť iba niektorí.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny nepomohli

Dočasne budú uzavreté aj veľké továrne v štyroch priľahlých provinciách. Len výpadok vo výrobe ocele bude podľa odhadov päť miliónov ton, čo je 12 percent mesačnej produkcie krajiny.

Rafinéria Beijing Eastern Petrochemical Co. dokonca už dnes pracuje v obmedzenom režime. Zlepšenie to však neprinieslo.

Škodí hlavne športovcom

Prečo je kvalita vzduchu taká sledovaná? Podľa odborníkov môže smog nielen ovplyvniť športový výkon, ale dokonca aj poškodiť zdravie.

„Športovci majú vyššiu spotrebu kyslíka. Pri dýchaní sa nečistoty a prach cez pľúca môžu dostať do krvi,“ povedal pre Reuters Wong Chitming z hongkonskej univerzity.

„Cudzie látky zvýšia viskozitu krvi, čo ovplyvní jej prietok a zásobovanie svalov. Tie nemusia dostať živiny, ktoré potrebujú. V najhoršom skončí človek v nemocnici,“ myslí si Wong. Najviac podľa neho budú trpieť astmatici.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí športovci si myslia, že je to výmysel, iní už majú s takýmito podmienkami vlastnú skúsenosť. Američan Jeremy Horgan-Kobelski pre denník Washington post opísal, ako sa cítil v Pekingu na pretekoch v horskej cyklistike.

„Pred štartom pretekov som mal problémy s dýchaním. Chvíľu som s tým bojoval. No aj keď som dýchal zhlboka, moje svaly akoby šli naprázdno. Nevládal som,“ hovoril Američan. V polovici 50-kilometrových pretekov odstúpil a zvracal. Do cieľa prišlo iba 8 zo 47 štartujúcich. Zlé podmienky nezvládli ani domáci cyklisti.


Miloslav Šebela

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu