LONDÝN, BRATISLAVA. Moskva nad Temžou. Aj tak by sa mohol volať súčasný Londýn. Ani nie tak pre množstvo extrémne bohatých Rusov, ktorí si z neho urobili druhý domov, ako pre vysoký počet ruských špiónov pôsobiacich na Britských ostrovoch.
Invázia troch hlavných ruských spravodajských služieb natoľko znepokojila britské tajné služby, že Rusko zaradili medzi tretiu najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre Britániu.
Viac sa obávajú už len Iránu a teroristickej siete alKáida. Počet ruských agentov sa podľa šéfa MI5 Jonathana Evansa od studenej vojny vôbec nezmenšil. Okrem sledovania vlastných emigrantov majú podľa londýnskeho denníka Times záujem najmä na priemyselnej či vojenskej špionáži.
Podozrievaví Briti
Správa tajných služieb o hrozbách z Ruska prišla v čase, keď sa britský premiér Gordon Brown na japonskom summite štátov G8 vôbec prvýkrát stretol s novým ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom. Ten v rozhovore pre západné médiá rozprával, ako by chcel zlepšiť vzťahy s Londýnom.
Aktivity ruskej tajnej služby sa podľa britských médií najviac prejavili pri vražde bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorý dostal vo Veľkej Británii politický azyl.
Ani ten ho v novembri 2006 neochránil pred otravou rádioaktívnym polóniom. Scotland Yard za tým vidí prácu ruských agentov a podozrieva podnikateľa Andreja Lugovoja, ktorý sa medzitým stal ruským poslancom a získal imunitu.
Napriek tomu, že Rusi vytrvalo obvinenia odmietajú, britské médiá sú o motívoch presvedčené. Litvinenko bol ako bývalý agent FSB cennou trofejou pre západné služby a navyše bol ostrým kritikom režimu Vladimira Putina.
BBC: Kremeľ v tom mal prsty
Naposledy britská televízia BBC v pondelok priniesla reportáž, v ktorej nemenovaný zdroj z tajných služieb hovorí, že je presvedčený, že išlo o štátnu akciu. Podľa reportéra BBC sa ruskí agenti údajne pokúsili zabiť aj ďalšieho ruského utečenca v Londýne, a to miliardára Borisa Berezovského, ktorého doma stíhajú za finančné podvody.
Vysoký počet ruských agentov zaznamenali aj u našich susedov. Najčastejšie podľa českej tajnej služby BIS pôsobia ako diplomati a nezriedka majú aj prepojenie na ruský organizovaný zločin.