BRATISLAVA. Na to, že takmer každý týždeň poskočí cena benzínu či nafty o niekoľko desiatok halierov si motoristi na slovenských pumpách už zvykli. A to ešte slovenských motoristov chránila koruna, ktorá silnela veľmi rýchlo a ropa tak z nášho pohľadu dražela menej ako napríklad v eurozóne.
Stanovenie konverznej koruny však definitívne zastaví posilňovanie koruny k euru. Jedinou ochranou proti drahej rope bude možno naďalej silnejúce euro. Všeobecne by sme však výkyvy cien ropy na svetových trhoch mali na cenách palív pocítiť výraznejšie ako doteraz.
Čakať ešte tento rok zdraženie najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu napríklad až na 50 korún za liter (teda 1,66 eura za liter) podľa analytikov skôr netreba.
Rýchlejší ako doterajší rast očakáva väčšina oslovených. „Odhadovať cenu benzínu je ako predpovedať počasie. Pod 40 korún za liter však už 95 nebude,“ povedal Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sk. Podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa potiahne ceny palív hore aj vyšší dopyt počas letnej motoristickej sezóny.
Od začiatku tohto roka zdražela dolárová cena ropy o takmer 50 percent, v korunovom vyjadrení však zdražel barel ropy len o 30 percent, v eurách o necelých 40 percent, vysvetľuje Vaňo.
Euro = drahý benzín?
Analytici sa v názore na to, či a o koľko zdražie včerajšie stanovenie konverzného kurzu a prechod na euro od januára budúceho roka rozchádzajú podľa toho, akú váhu pripisujú koncu koruny. Posilňovanie koruny doteraz podľa analytika inštitútu Iness Juraja Karpiša čiastočne absorbovalo rast cien ropy. „Ak by sme napríklad slovenskú korunu zafixovali na euro už začiatkom roku 2004, za ropu by sme dnes platili o tretinu viac.“Podľa Vaňa v krátkodobom horizonte podrží silný kurz eura zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou.
„Po prechode na euro však budeme pohyby na svetových komoditných trhoch cítiť v konečných cenách citlivejšie než doteraz,“ dodal Vaňo. Po vstupe do eurozóny bude podľa neho okrem straty príspevku silnej koruny na ceny palív, rzikom aj ďalší vývoj výmenného kurzu eura oproti doláru. Silnejší výmenný kurz koruny prispel podľa neho k miernejšiemu vplyvu dražejúcej ropy na slovenskú ekonomiku.
Rozhodovať bude dolár
Na druhej strane stojí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak, podľa ktorého prechod na euro nie je dôvodom na zdraženie pohonných látok. „Euro sa oproti americkému doláru posilňuje, to bude tlmiť prípadný rast cien ropy,“ povedal. Ani on výrazné zdražovanie palív nepredpokladá.
Aj podľa analytika NextFinance Vladimíra Pikoru je pre ceny benzínu kľúčový kurz koruny oproti doláru. Preto samotné stanovenie konverzného kurzu nič neznamená, myslí si Pikora, „koruna môže k doláru ďalej posilňovať.“ Väčšinu posilnenia má však podľa neho koruna za sebou.
„Za jej pohybom bude teraz stáť už len kurz eura k doláru a ten nie je taký vrtkavý.“ Ochranný štít, ktorý malo Slovensko, tak podľa neho zmäkne. Ďalšie zdražovanie ropy občania pocítia viac, dodal Pikora.