TÓJAKO, BRATISLAVA. Barel ropy na hranici 150 dolárov, rekordné ceny potravín, stupňujúci sa teror Mugabeho režimu a Čína na prvom mieste tabuľky najväčších znečisťovateľov životného prostredia.
Lídri najrozvinutejších krajín sveta sa zišli v luxusnom hoteli Windsor na japonskom ostrove Hokkaidó na tradičnom summite, aby sa s tým pokúsili niečo urobiť. Málokto však čaká, že na vysokú cenu ropy, potravín či porušovanie ľudských práv niečo vymyslia.
Vlani po stretnutí v nemeckom Heiligendamme konštatovali, že „svetová ekonomika je vo výbornej kondícii“. O dva mesiace neskôr prepukla globálna finančná kríza.
Slabá rozvojová pomoc
Na jej pozadí chcú šéfovia „silnej osmičky“ v Japonsku hovoriť o vysokých cenách potravín a ropy či o rozvojovej pomoci Afrike. Keď sa zišli pred tromi rokmi v škótskom Gleneagles, sľúbili, že do roku 2010 zdvojnásobia svoju pomoc pre africký kontinent.
Každý rok sa mala pomoc zvýšiť len pre Afriku o 25 miliárd dolárov. Správa nezávislého Afrického panelu pre pokrok však ukazuje, že blok bohatých krajín zatiaľ spĺňa svoj záväzok len na 14 percent.
„Je potrebné vidieť tento summit ako jeden z najdôležitejších za posledné desaťročie,“ povedal Max Lawson z organizácie Oxfam denníku Guardian.
V čase, keď aj bohaté krajiny čelia kríze, je podľa neho jej vplyv na chudobné regióny o to katastrofickejší. Až 105 miliónov ľudí sa môže podľa poslednej štúdie Svetovej banky dostať pod hranicu chudoby práve pre rapídne rastúce ceny potravín. Európska únia preto prisľúbila vyčleniť jednu miliardu eur pre afrických farmárov.
Gordon Brown, premiér Veľkej Británie, jednej z mála krajín, ktorá plní svoj záväzok z Gleneagles, chce tlačiť na krajiny ako Francúzsko či Taliansko, aby tiež zvýšili svoju pomoc. Bez dostatočného financovania je podľa Olivera Bustona z organizácie ONE nemožné niečo v Afrike zmeniť. „Je to akoby G8 vyrobila auto a nenatankovala doň palivo,“ citoval Bustona denník Guardian.
Nevie sa, čo s Mugabem
Lídri G8 sa nezhodli na tvrdom postoji voči režimu diktátora Roberta Mugabeho v Zimbabwe. „Som hlboko sklamaný voľbami, ktoré považujem za zmanipulované,“ citovala BBC amerického prezidenta Georgea Busha. Jeho európski kolegovia majú podobný názor. Presadiť však nejaké sankcie cez OSN sa im asi nepodarí. Rusko, nováčik v klube, je proti.
Pozorovatelia sú skeptickí aj pri téme životného prostredia. Najväčší znečisťovatelia, Čína a India, odmietli miesto na debatu v Japonsku s tým, že krajiny G8 majú začať znižovať emisie ako prvé. Japonský premiér Jasuo Fukuda sľúbil znížiť produkciu emisií o 80 percent, podľa analytikov má primalý vplyv, aby presvedčil aj ďalšie krajiny.
„Bez prítomnosti Indie a Číny je G8 len hanebný podvod,“ povedal denníku Japan Times bývalý hovorca Svetovej banky Kevin Rafferty. O rozšírení skupiny najvplyvnejších krajín sveta sa hovorí už dlhšie. Naopak, kandidát na amerického prezidenta John McCain by zo skupiny najradšej vyškrtol Rusko.
Kliknite - obrázok zväčšíte.