BRATISLAVA. Za posledný týždeň ceny benzínu a nafty na slovenských pumpách opäť vzrástli. Podľa portálu Natankuj.sk to bolo o 24 halierov pri benzíne a 39 halierov za liter nafty oproti cenám predchádzajúceho týždňa. Benzín teda natankujete za takmer 42, naftu za skoro 45 korún na liter.
Rast cien palív na slovenských pumpách zatiaľ výraznú zmenu správania motoristov nepriniesol, no v číslach už vidno, že rast spotreby benzínu a nafty sa v posledných mesiacoch spomalil.
Údaje ministerstva financií ukazujú, že výnosy spotrebných daní z minerálnych olejov rastú pomalšie, ako predpokladal štátny rozpočet. Tento trend potvrdzujú aj májové údaje o reálnom predaji na čerpacích staniciach podľa Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu (Sappo).
Zmenu vidno aj pri jednotlivých typoch benzínov. „Ak rastie cena napríklad u najbežnejšie používaného 95–oktánového benzínu, motoristi nakupujú lacnejšie druhy,“ povedal Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sk.
Drahý benzín = nižší dopyt
Každá zmena ceny vyvoláva zmeny v správaní spotrebiteľov, no vyššia cena nemusí automaticky znamenať nižšiu spotrebu. V rýchlo rastúcej ekonomike s rýchlym rastom reálnych príjmov ľudí a ziskov firiem môžu vyššie ceny len tlmiť rast spotreby motorových palív.
„Vysoké ceny sa zatiaľ ešte neprejavujú na absolútnom poklese spotreby, iba spomaľujú jej rast,“ povedal analytik inštitútu Iness Radovan Ďurana.
Drahý benzín či nafta zároveň môžu podporiť dopyt po iných palivách, ako je napríklad LPG. To bolo doteraz medzi motoristami v menšine hlavne pre komplikácie s prestavbou auta na plynový pohon. Zrušenie spotrebných daní od začiatku júla sa už premietlo do cien plynového paliva takmer 2,50–korunovým zlacnením na liter.
Podnikatelia sa môžu prispôsobiť rastúcim cenám vždy podľa možností sektora a konkurencie na trhu, na ktorom sa pohybujú. „Ak majú možnosť preniesť rast do cien, môžu zvýšiť ceny, ak nie, budú šetriť v spotrebe a hľadať efektívnejšie alternatívy prepravy,“ povedal Ďurana.
Podľa analytika NextFinance Vladimíra Pikoru motoristi reagujú na rekordne drahé palivá len málo. „Na cestách sú stále pretekári, ktorí jazdia s ťažkou nohou na plyne, tak ako predtým. Síce nad cenou plačú, ale ekonomicky nejazdia,“ povedal Pikora.
Dve cesty
Štát môže na vysoké ceny benzínu a nafty reagovať minimálne dvoma odlišnými spôsobmi. Buď sa pokúsi znížiť ceny cez pokles sadzby spotrebných daní, alebo sa pokúsi vyvolať zmenu štruktúry spotreby tak, aby sa časť terajšej spotreby ropných palív presunula na alternatívne zdroje.
„Vláda môže znížiť spotrebné dane, takéto opatrenie by malo dlhodobý efekt,“ myslí si Ďurana. Výpadok príjmov štátneho rozpočtu po znížení by mohla podľa neho vláda získať odstránením plytvania vo verejných výdavkoch. Okrem toho by takéto opatrenie podľa neho malo pozitívny vplyv na ekonomickú aktivitu. „Celkovo by tak ostalo súkromnej sfére viac peňazí, tieto zdroje by mohli byť použité na ďalšie stimulovanie hospodárskeho rastu,“ povedal.
Pikora je v tejto otázke na druhej strane, znižovanie daní pri palivách je podľa neho krátkozraké. Nenúti totiž k hľadaniu alternatív. „Čím dlhšie budeme odkladať alternatívy, tým rýchlejšie môžu ceny palív v budúcnosti rásť, lebo zásoby ropy budú ubúdať,“ povedal. Hoci je ropa teraz drahá, ešte jej je pomerne dosť, preto máme podľa neho dostatok času na hľadanie iných zdrojov.
Benzín a nafta
Mesačne sa predá priemerne 53 miliónov litrov benzínu.
V jednotlivých mesiacoch sa počet predaných litrov benzínu líši približne jedným percentom.
V januári predaj poklesol o takmer percento, vo februári už rástol o 2,4 percenta. V marci zvýšenie ceny benzínu spomalilo rast predaja na 0,3 percenta. V apríli a máji predaj rástol o vyše jedno percento.
Objem predaja sleduje pri benzíne cenové výkyvy na čerpacích staniciach. Pri nafte to neplatí. Hoci aj jej predaj stúpa v mesiacoch, keď cena nafty poklesne, ako to bolo vo februári, keď rast predaja dosiahol takmer 14 percent od začiatku roka. Vplýva na to okrem jej ceny aj rast priemyslu.
Celkovo spotreba aj predaj benzínu a nafty tento rok rastie, hoci pomalšie.
ZDROJ: Sappo