BRATISLAVA. Košická prokurátorka neurobila chybu, keď v piatok žiadala odročiť obnovené konanie s novinárom Martinom Kleinom, hovorí generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Pojednávanie súd odročil, pretože prokurátorka nepoznala rozhodnutie Najvyššieho súdu spred roka. Posudzoval Kleinovu sťažnosť na porušenie zákona, ktorej nevyhovel, a argumentoval aj tým, že rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) nie sú pre slovenské súdy záväzné. Obišiel tak verdikt štrasburského súdu, ktorý pred takmer dvomi rokmi povedal, že Kleinovo odsúdenie za článok o arcibiskupovi Jánovi Sokolovi nebolo v demokratickej spoločnosti nevyhnutné.
Stanovisko Najvyššieho súdu bolo pre prokurátorku nové a podľa Trnku nemohla postupovať inak, ako žiadať o odročenie. Rozhodnutie totiž nebolo v spise okresnej prokuratúry. Súd jej ho však ani nebol povinný poslať, povedal Trnka.
Pripomenul, že prokuratúra v minulosti súhlasila so sťažnosťou na porušenie zákona aj s verdiktom ESĽP. Trnka sa však stotožnil aj so stanoviskom, že rozhodnutia zo Štrasburgu majú pre našich sudcov len odporúčajúci charakter. Slovenská legislatíva je podľa neho v tomto nedostatočná.
Ministerstvo spravodlivosti s tým už v minulosti nesúhlasilo. Verdikt Najvyššieho súdu nechcelo komentovať, ale povedalo, že má „iný právny názor“.
Za nešťastný označila vývoj v Kleinovom prípade aj slovenská zástupkyňa pred štrasburským súdom Marica Pirošíková. Rozhodnutie Najvyššieho súdu bolo podľa nej prekvapivé, pretože dovtedy pravidelne európske rozsudky uznával.
Slovensko sa k tomu zaviazalo aj v Dohovore o ľudských právach. Nad výkonom rozhodnutia dohliada Výbor ministrov Rady Európy. Aj preto sa v Kleinovom prípade musí obnoviť konanie a na stanovisko ESĽP prihliadnuť. Jeho očistenie sa však opäť odsunulo o dva mesiace.