TOJAKO, BRATISLAVA. Priveľa svetových problémov na trojdňový summit. Na severojaponskom ostrove Hokkaidó sa dnes začína stretnutie siedmich najbohatších krajín sveta a Ruska. Japonci si za prioritu stanovili záchranu zelenej zemegule.
Svorne na olympiádu
Americký prezident pricestoval do Japonska v predstihu už včera, aby tam oslávil svoje 62. narodeniny. Spolu s premiérom Jasuom Fukudom sa zhodli, že obaja pôjdu na otvárací ceremoniál letnej olympiády v Pekingu.
„Moja neúčasť by bola urážkou čínskeho ľudu a skomplikovalo by to možnosť úprimne hovoriť s Čínou,“ povedal Bush podľa CNN. Viacerí európski lídri na olympiádu nepocestujú pre porušovanie ľudských práv a krvavé potlačenie jarných protestov v Tibete.
Bush pred Japoncami obhajoval aj svoje rozhodnutie vyškrtnúť Severnú Kóreu z osi zla. Aj po likvidácii jadrového reaktora Američania podľa neho Pchjongjangu neveria a kórejský jadrový program ich „znepokojuje“. Na sever od 39. rovnobežky podľa Busha trvá nebezpečenstvo obohacovania uránu.
Nevyriešiteľný radar
Pokazením zmierlivej atmosféry pohrozila Moskva. Ruský prezident Dmitrij Medvedev chce dnes Bushovi pripomenúť jeho záväzok umiestniť na protiraketové základne v Česku a Poľsku ruských pozorovateľov. „Bush sľúbil prijať opatrenia na zmiernenie našich obáv. Bohužiaľ, na exekutívnej úrovni jeho signál zanikol,“ povedal podľa agentúry AFP Medvedevov diplomatický poradca Sergej Prichoďko.
Varšava ani Praha doteraz s prítomnosťou ruských vojakov na svojom území otvorene nesúhlasili.
Summit G8 v Japonsku je počtom hostí najväčší v histórii. Lídri svetových veľmocí naň prizvali aj afrických lídrov, s ktorými chcú riešiť svetovú potravinovú krízu a možnosť navýšiť rozvojovú pomoc pre čierny kontinent.
Zachráňme svet
Pozvánku dostali aj dvaja najväčší znečisťovatelia ovzdušia Čína a India, ktoré boli doteraz pre Spojené štáty výhovorkou, prečo neuplatňovať Kjótsky protokol a iné dohody o znižovaní emisií. Demonštranti, ktorí už tradične privítali Busha, však skupinu kritizovali, že rieši iba vlastné problémy a ostatný svet ju nezaujíma.
Ekonomický summit chcú na ekologický zmeniť aj hostitelia. Japonské automobilky pre svetových lídrov pripravili autá na alternatívny pohon, klimatizáciu konferenčného strediska zabezpečí sneh zhromaždený počas zimy a o energiu sa majú postarať solárne panely.
G8 v Japonsku
Členovia - Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Japonsko, Kanada, Spojené štáty a Rusko
Hostia - lídri veľkých afrických krajín a India a Čína.
Témy summitu
Boj proti rastu cien potravín a ropy.
Zníženie emisií o polovicu do roku 2050.
Rozvojová pomoc pre Afriku.
Situácia v Zimbabwe, Iráne a Severnej Kórei.
USA - Rusko o radare v Európe.