BRATISLAVA. Ešte ako aktívny hráč skončil Ivan Hucko (43 rokov) na FTVŠ trénerskú jednotku. Keď dohral, trénoval v Kuvajte. Po troch rokoch mu český kouč reprezentácie seniorov Milan Máčala ponúkol miesto asistenta a zostal ešte tri roky.
Vlani prijal ponuku z Bahrajnu, keď čakal do poslednej chvíle na trnavskú, kde predtým viedol áčko. Prišla päť minút po dvanástej, čo ľutoval, a tak je na štvrtej ázijskej štácii.
Zoznámenie s Máčalom
Z trojročného pobytu v Kuvajte bol nečakane šesťročný, hoci išlo o spoluprácu s Máčalom. „My sme sa s Milanom nepoznali. On dostal ponuku a mňa chcel za asistenta,“ vysvetľuje začiatky spolupráce.
S Máčalom boli ich cesty spojené stále, sú spolu aj teraz.
Prvý titul v kariére
Na trénerskej ceste mu pomohlo, že s tímom do 17 rokov v Kazme v Kuvajte získal prvý historický titul klubu aj seba. S Máčalom sa dostali so seniormi do finále Ázijských hier, finále v Bangkoku s Iránom prehrali 0:2.
Koniec. Aký je tam trénerský vyhadzov? „Nesplnil si predstavy, ideš. Ešte sa povie - máleš, čo znamená škoda. Ale výmeny nie sú na báze hľadania kvality. Je to ako výmena kus za kus. Jeden neobstál, druhý príde, bez hlbšieho skúmania jeho kvalít,“ ponúkol postreh Hucko.
V daždi sóla Ronaldinha
S Máčalom a Saudskou Arábiou vyhrali finále Gulf cupu s Kuvajtom a išli do semifinále Pohára konfederácie. Podľahli v pikantnom dueli Brazílii 2:8. „Nevedia hrať na mokrom teréne. V polčase bolo 2:4 a prišiel lejak. Na tráve voda a oni nevedeli odhadnúť odskok lopty. Ronaldinho nám dal tri góly a sedemkrát išiel sám na brankára.“
Vydarený bol aj rok v tíme Al Ain v SAE. Boli však iba druhí a porúčali sa. Máčala potom prikývol ponuke Bahrajnu a oslovil Hucka. Opäť sú spolu.
Pri modrom mori
Emirát Bahrajn, v arabčine modré more, je na západnom pobreží Perzského zálivu pri pobreží Saudskej Arábie a Kataru. V hlavnom meste Manamá je Národný štadión (kapacita 35 tisíc divákov), a ešte dva, na ktorých sa točia zápasy 12-člennej ligy. Na ostrove sa jazdí aj formula 1 na okruhu Sakhir.
Ekonomicky je vraj Bahrajn najchudobnejší z krajín, v ktorých pôsobili, ale futbalovo doslova raj. Japonsko a Kórea hrajú strojovo. „Bahrajňania sú na ekvilibristiku ako stvorení, sú nesmierne pohybovo nadaní a oproti Japoncom a Kórejcom aj kreatívni,“ vraví Hucko.
Kde sa práši, tam sa hrá
Talenty sa rodia na malých pľacíkoch. Cez víkend sa hrá všade. Vraví sa, že kde sa práši, tam sa hrá, brúsia sa talenty.
V lige sú amatéri, ôsmi z reprezentácie sú profíci v Katare a Kuvajte. Amatérmi doma sú len naoko, platy berú ako policajti, vojaci a pracovníci letiska.
Bahrajn už udelil občianstvo trom Nigérijčanom. „Jeden je v Mouscrone v Belgicku, všetci sledujú, ako dopadne.“
V lige trénujú aj dvaja z bývalej Juhoslávie a jeden Portugalčan, v kádroch sú Afričania a hráči z Balkánu. Máčala s Huckom majú trénera brankárov z Brazílie.
Austrália kole oči
Futbal je na vzostupe, o čom svedčí jeho vklinenie medzi najlepších v regióne. Iba šesťstotisícový Bahrajn súperí s miliónovými krajinami ako Japonsko, Kórea, či Uzbekistan. A aj s Austráliou. Tá kole oči. „Keď sme hrali v Kórei 0:0 a vypadli, akoby ma utešoval jeden novinár otázkou, či je férové, že Austráliu dali do ázijskej skupiny. Odpovedal som, či je spravodlivé, že v Ázii z 12 tímov postúpi päť a v Európe zo 40 iba trinásť.“
V rebríčku regiónu je Bahrajn druhý za Saudskou Arábiou. V ázijskom je na čele Austrália pred J. Kóreou, Japonskom, S. Arábiou, Iránom, nasleduje Bahrajn. V rebríčku FIFA je na 72. a Slovensko na 65. mieste. Zápas medzi oboma krajinami? Hucko odpovedá diplomaticky: „Rozhodlo by prostredie. Slováci by sa trápili v Bahrajne, kde je aj 45 stupňov, Bahrajn by nevydržal chladné počasie.“ Ale – Bahrajn zdolal výber dánskej ligy 1:0 a Dáni boli šokovaní.
Nechutí im kondička
Bahrajňania sa futbalom bavia. Na zadné sa stavajú pri kondičke, čo tréneri vyriešili oklamaním, tzv. prípravnými hrami. V sezóne mali až 26 medzištátnych zápasov. Hrá sa večer po ôsmej. Cez ramadán sa oddychuje cez deň a po západe slnka je všetko dovolené.
Bahrajn je otvorenejší svetu. V obchode je aj alkohol, aj bravčové mäso, čo je napríklad v SAE iba na preukaz.
Stúpa angažovanosť funkcionárov. „Šejk Salman je v disciplinárnej komisii FIFA,“ vraví Hucko, ktorý bude do septembra doma a potom pôjde na sústredenie do Rakúska.
Tam už jedno vlani bolo. Prišiel ich pozrieť donedávna šéftréner Rakúska Josef Hickersberger. Kedysi trénoval Bahrajn, s Máčalom sú kamaráti.
Prvý raz nad Japonskom
Máčala a Hucko so svojimi zverencami stoja pred jednou z najvážnejších skúšok. Z 3. skupiny postúpili ako dvojka za Japonskom, keď vyhrali v Ománe a Thajsku, doma s oboma remizovali, doma zdolali Japonsko a o prvenstvo podľahli v Japonsku 0:1. „Gólom v poslednej minúte, Japonci oslavovali, akoby vyhrali majstrovstvá sveta.“
Žreb im do záverečnej skupiny pridelil opäť Japonsko, Austráliu, Uzbekistan a Katar. „Prví dvaja postupujú do Afriky priamo, tretí hrá baráž s Novým Zélandom,“ hovorí Hucko a vraví, že tu už slabého niet. „Najväčší pokrok urobil Uzbekistan, má veľa hráčov v Diname Kyjev.“
VizitkaIvana Hucka
Stav: ženatý, manželka Jana, syn Ján (18, hráč Spartaka Trnava B), dcéra Katka (10).
Hráčska kariéra: Slovan Bratislava, Spartak Trnava, Dukla Praha, Trnava, Nitra.
Úspechy: víťaz Čs. pohára s Trnavou, s Duklou Praha hral Pohár UEFA.
Trénerská kariéra: od roku 1993 Kuvajt (6 rokov), Saudská Arábia (1 rok), reprezentácia SR do 17 a 19 rokov (2 roky), Ružomberok (1 rok), Spojené arabské emiráty (1 rok), dorast Trnavy (1 rok), Bahrajn (od roku 2007).
Úspechy: v Kuvajte majster s tímom Kazma do 17 r, s Kuvajtom finále Ázijských hier s Iránom (0:2), postup do semifinále Pohára konfederácie so Saudskou Arábiou, postup s Bahrajnom do baráže o účasť na MS 2006, kam išiel víťaz Trinidad a Tobago s Leom Beenhakkerom (doma 0:1, v Port of Spain 0:0), postup do záverečnej fázy kvalifikácie o MS 2010 v JAR. Prvá historická výhra Bahrajnu nad Japonskom 1:0.
Vizitka BFA
Názov bahrajnskej futbalovej asociácie: BFA.
Vznik: v roku 1957.
Vstup do FIFA: v roku 1966.
Prezident: šejk Chalífa ibn Salmán Ál Chalífa.
Počet futbalistov: 18 278.
Registrovaných: 4078.
Počet klubov: 52.
Najvyššie v rebríčku FIFA: 44. miesto (september 2004).
Najnižšie v rebríčku FIFA: 139. miesto v marci 2000).
Terajšie miesto v rebríčku: 72. (Slovensko je na 65. priečke).
![]() Josef Hickersberger (vpravo) s Čechom a Slovákom z Bahrajnu. V strede je Milan Máčala, vľavo I. Hucko. FOTO – ARCHÍV I.H. |