BRATISLAVA. Hoci politické strany odovzdali správy o svojom hospodárení za minulý rok už v apríli, zoznamy ľudí, ktorí im darovali peniaze, stále nezverejnili. Zákon hovorí, že povinnosť zverejniť výročné správy má parlament, strany však môžu postupovať aj iniciatívne.
Tento rok tak zatiaľ urobili len Smer a SDKÚ. Strana Roberta Fica dostala od darcov 158-tisíc korún, najviac – 88-tisíc – jej darovala poslankyňa parlamentu Magda Košútová.
Dzurindova SDKÚ prijala dary za 119-tisíc, najviac – 50-tisíc – dostala od pokladníka Igora Kuceja. Peter Šťastný jej daroval 250-, Marián Bezák 15-tisíc.
HZDS: Viac ako 11 miliónov
Z parlamentných strán dostalo minulý rok najviac peňazí HZDS – 11,3 milióna korún. O koho ide, však Mečiarova strana nechce povedať. „Ide o viac darcov, medzi ktorými sú fyzické aj právnické osoby. Ich menný zoznam bude zverejnený vo výročnej správe na stránke NR SR,“ povedala hovorkyňa HZDS Monika Zakariášová. Parlament tak musí urobiť najneskôr do 31. júla.
KDH dostalo 1,9 milióna, menný zoznam darcov by malo hnutie zverejniť dnes. SMK dostala minulý rok 40-tisíc, zoznam darcov nezverejní. SNS tvrdí, že nedostala od darcov ani korunu. Na otázku, ako si to vysvetľujú, hovorkyňa strany Jana Benková odpovedala: „Pre SNS nie sú prioritou dary od fyzických a právnických osôb.“
Wienk: Kontrola je neúčinná
Zuzana Wienk z mimovládnej Aliancie Fair play hovorí, že po kauze falošných darcov SDKÚ sa sprísnil spôsob prijímania darov. „Dnes by sa už nemalo stať, že darca vôbec nevie o tom, že nejaké peniaze strane dal.“ Pri dare nad päťtisíc korún musia strany podpísať darovaciu zmluvu. Pri viac ako stotisíc musí podpis overiť notár.
Na otázku, či by nebolo transparentnejšie zrušenie darcovstva a financovanie zo štátneho rozpočtu, Wienk odpovedala: „Prečo by sa mali daňoví poplatníci skladať na kampane? Aj pri takejto úprave by existovalo nelegálne súkromné financovanie strán, akurát by bolo skryté.“