BRATISLAVA. Zrušenie poplatkov v zdravotníctve, odchod vojakov z Iraku či zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa – to sú niektoré z predvolebných sľubov Roberta Fica, ktoré splnil.
Zníženie spotrebnej dane na palivá, odškodnenie klientov nebankových spoločností či zníženie DPH na potraviny. To sú zasa sľuby, ktoré zatiaľ nesplnil.
Fico je v polovici vládnutia. Vymenil troch ministrov, jednému dal žltú kartu, iných podržal, hoci mali vážne problémy. A je populárny ako žiadny z jeho predchodcov.
Na popularite Robert Fico tvrdo pracuje. Veľa cestuje po Slovensku a do regiónov presúva občas i celú vládu. Je ľudový, sociálny, národný, dobre oblečený, hovorí, čo chcú ľudia. Jeho ministri ho v tom nasledujú.
Ublížime si len sami
„Za dva roky tejto vlády nedošlo k žiadnemu zlyhaniu demokratických inštitúcií ani k zásadnej chybe v hospodárskej a sociálnej politike,“ hodnotil premiér v piatok svoje dva roky s poznámkou, že katastrofické prognózy sa nenaplnili. „V rokoch 2006 až 2008 sme prijali a ešte prijmeme sociálne rozhodnutia, o ktorých sa pravicovej vláde ani nesnívalo.“
Podľa Fica „reálnu hrozbu pre túto vládu predstavujú len jej chyby a zlyhania“. V polčase vládnutia má pravdu. Opozícia podľa posledných prieskumov prišla o 14 hlasov oproti voľbám a má vnútorné problémy. Premiér o nej hovorí takmer výhradne pohŕdavo a zhovievavosť k svojim rivalom sa nesnaží ani len naznačiť. Keď SMK podporila Lisabonskú zmluvu a rozhádala sa tým s SDKÚ a KDH, za hlasovanie sa poďakoval len HZDS a SNS.
Na začiatku bol poprask
Ficova vláda začala medzinárodným popraskom. Problémom bola koalícia so SNS, ale aj kauza Hedvigy Malinovej. Do hry zasiahla Strana európskych socialistov, ktorá Smeru ako prvej strane v histórii pozastavila členstvo.
Po prvých sociálnych opatreniach Fico zvládol krízu okolo pozemkového fondu s HZDS, ktoré sa tvárilo, že je koalícia jednou nohou v koncoch. Ustál aj škandály okolo dotácie pre Privilégium. Posúdil, ktoré aféry škodia jeho preferenciám, a konal. Okrem Miroslava Jureňu sa rozlúčil aj s Františkom Kašickým z dôvodu predražených tendrov na ministerstve obrany.
Bitka s médiami
Vzťahy medzi premiérom a novinármi za posledných 10 rokov ešte neboli také zlé ako teraz. Fico od volieb nevynechal skoro ani jednu možnosť vynadať médiám. Novinárov nazýval slizkými hadmi, hyenami, prostitútkami a vyčítal im „krv v očiach“.
Jeho postoj k žurnalistom vysvetlil SME tesne po volebnej noci človek z najužšieho vedenia Smeru tak, že im nikdy nezabudne, ako ho ignorovali, keď bol v opozícii. Premiér od volieb nebol v televíznej ani rozhlasovej debate so žiadnym politickým oponentom a denníkom poskytuje rozhovory výnimočne.
V zahraničí sa očistil
Ficovej stane sa však nakoniec podarilo vrátiť sa k eurosocialistom. Politológ Jacques Rupnik, ktorý sa špecializuje na strednú Európu, po voľbách povedal, že sa Slovensko stalo pre zahraničie akýmsi politickým laboratóriom. „Vážne obavy zo zostavenia vládnej koalície so Slotovou a Mečiarovou stranou, ktoré pred dvoma rokmi prevládali, sa dnes už neberú tak vážne,“ myslí si teraz. Fico podľa neho v očiach zahraničia nedal SNS a HZDS dostatočný priestor, aby ovplyvňovali európsku politiku Slovenska a mali vplyv na fungovanie inštitúcií.
Za hlavnú udalosť, ktorá zarezonovala za Ficovej vlády v zahraničí, Rupnik považuje zhoršenie slovenskomaďarských vzťahov.
Skoro sociálny demokrat
O dvoch rokoch vlády Roberta Fica a o tom,čo by malo po nich nasledovať, sme sa rozprávali s bývalým predsedom Mladých sociálnych demokratov – analytikom IVANOM ŠTEFUNKOM.
Ukázal sa Fico za dva roky ako presvedčivý sociálny demokrat?
„Snažil sa byť sociálny demokrat, ale neviem, či sa to jeho koalícii až tak darí.“
Takže Smer sa snaží?
„Myslím, že áno. Študujú programy, robia konferencie. Snaha tam je. Neviem, či má o to snahu celá strana.“
Je to len premiérova snaha, alebo aj prax?
„V sociálnej oblasti sa im to darí, lebo robia veci, ktoré by robili aj sociálni demokrati v iných krajinách. V oblastiach politických otázok a otázok slobôd ľudí má však vláda čo doháňať.“
Aké témy by mal Fico ako sociálnodemokratický premiér otvárať?
„Okrem iného registrované partnerstvá, väčšiu rovnosť príležitostí pre ženy, väčšiu schopnosť vnímať menšiny, mnohé veci, ktoré sa týkajú napríklad práv dieťaťa. Nemal by zabúdať na zlepšovanie demokracie na lokálnej úrovni prostredníctvom informatizácie, na diskusiu o znížení volebného práva na 16 rokov, na tému eutanázie. To sú všetko témy, ktoré sú drahé a vzácne sociálnym demokratom.“
Ukázal Fico za dva roky, že chce tieto témy otvoriť?
„Fico je proste praktik. Nerozhoduje sa podľa pocitov. Rozhoduje sa na základe daných podmienok. Ak si myslí, že mu niečo prinesie rekogníciu sociálneho demokrata v zahraničí, alebo keď na to dospeje spoločenská vôľa na Slovensku, vtedy to začne tlačiť. Dovtedy nie.“
Takže bude sociálny demokrat do tej hĺbky, do akej bude u nás dopyt po sociálnom demokratovi?
„Myslím, že áno, čo však neznamená, že ako politik v rámci svojich možností ten dopyt nevytvára.“
Čo ho v skutočnosti brzdilo okrem jeho pragmatizmu?
„Vraj koaliční partneri. Nedávno aj povedal, že si veľa vecí predstavuje inak. Napríklad daň z dividend nezaviedol preto, lebo ho brzdia koaliční partneri. Ja si nemyslím, že ho brzdili len koaliční partneri, ale aj z vlastnej strany.“
On tvrdí, že taká prosociálna vláda na Slovensku ešte nebola.
„Žiadna vláda doteraz nemala možnosť urobiť takýto sociálny balíček, lebo reálne nemala dosť peňazí. Výnimkou boli posledné dva roky Dzurindovej vlády. Tá však asi pozabudla, že môže trošku popustiť opasok.“