VARŠAVA. Vybudovanie protiraketového štítu v Poľsku zvyšuje bezpečnosť Spojených štátov, ale pre Poľsko predstavuje isté riziká a ohrozenie. Našou kľúčovou požiadavkou bolo a je reálne zvýšenie bezpečnosti Poľska politickými i vojenskými zárukami, povedal poľský premiér Donald Tusk.
Tvrdí, že obe strany dospeli k porozumeniu v mnohých oblastiach, ale ,,v zásadnej veci, akou je zvýšenie bezpečnosti Poľska, sa nedosiahol uspokojivý výsledok“.
Ponuka Washingtonu, že Američania dočasne presunú niekoľko striel Patriot z Nemecka do Poľska, Poliakom nestačí.
Varšava chce od začiatku nejaký protiraketový obranný systém, napríklad rakety Patriot, zamerané proti raketám stredného a krátkeho doletu. „Rakety by museli byť v Poľsku natrvalo,“ dodal Tusk.
Poľský premiér však upokojuje situáciu: ešte to neznamená koniec. Nemožno hovoriť ani o ukončení, ani o prerušení rokovaní. Tie budú pokračovať, ale ako zdôraznil premiér i minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ,,všetko závisí od americkej strany“.
Kaczyńsky zasahuje
V Poľsku panuje okolo budovania amerického štítu hystéria. Pár dní pred poľským rozhodnutím neprijať americkú ponuku odcestovala do Spojených štátov bývalá šéfka diplomacie a dnes poradkyňa prezidenta Lech Kaczyńského Anna Fotyga. Mala rokovať aj o protiraketovom štíte.
Premiér i šéf diplomacie o jej ceste údajne neboli informovaní – a veľmi kritizovali ,,snahu pána prezidenta pomôcť pri rokovaniach“. Postoj Lecha Kaczynského je iný než postoj poľskej vlády. Špekulovalo sa o tom, že prezident chcel vraj zaplatiť Spojeným štátom, len aby protiraketový štít v Poľsku vybudovali. Anna Fotyga údajne dosiahla to, že Washington obmedzil rozsah svojej ponuky na modernizáciu poľskej armády.
Prezident si však nakoniec dokázal zachovať tvár. V sobotu prostredníctvom riaditeľa pre zahraničné záležitosti Mariusza Handzlika oznámil, že bude ,,podporovať úsilie vlády pri dosiahnutí pozitívneho výsledku pri rokovaniach s USA“.
,,Americká ponuka je štedrá a vychádza v ústrety poľským obavám. Sme veľmi rozčarovaní, že ju Poliaci neakceptovali,“ citovali poľské média vysokého úradníka americkej administratívy, ktorý nechcel byť menovaný.
Patrioty na pôžičku
Varšava vraj odmietla americkú ponuku, aby sa americké rakety Patriot sťahovali z Nemecka do Poľska raz za štvrť roka, vždy však iba na mesiac. Potom by sa opäť vracali do Nemecka a stále by patrili Američanom.
Na rade je Litva?
V poľských médiách sa už špekuluje, že ak sa poľsko-americké rokovania skončia fiaskom, Washington bude rokovať s Litvou. Proti tomu však ostro protestuje Moskva.
Rusko je proti umiestneniu protiraketových síl aj v Poľsku, pretože to považuje za ohrozenie svojej bezpečnosti a hrozí, že na Poľsko zacieli svoje rakety. V prípade štítu na Litve by bola jeho reakcia ešte ostrejšia.
Priamočiaru cestu k americkej základni naopak zvolili Česi, ktorí už hlásia koniec rokovaní. Zajtra majú podpísať dohodu o radare s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou.
Očakávame od Ameriky reálnu záruku zvýšenej bezpečnosti krajiny.
Donald Tusk, poľský premiér