BRATISLAVA. Podľa všetkého majú pravdu tí, ktorí si myslia, že vláda zatiaľ len pohrozila energetickým firmám priamym určením cien. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte nevyužije mandát na určenie cien plynu a elektrickej energie pre domácnosti, ktorý mu na základe zákona o energetike dala v stredu vláda. Necháva to stále na regulačný úrad.
Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Branislava Zvaru minister už vydal rozhodnutie, „ktorým uložil povinnosť pre výrobcu elektriny dodať elektrinu v množstve najmenej 6 terawatthodín za cenu určenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví pre odberateľov elektriny v domácnosti a malé podniky“.
Oproti minulosti je teda zmena v tom, že regulačný úrad bude regulovať aj časť takzvanej silovej zložky elektriny. Zvyšok produkcie budú môcť elektrárne predať na voľnom trhu.
Vláda si od toho sľubuje, že domácnosti a malé podniky budú mať lacnejšiu elektrinu. Ako regulačný úrad férovými postupom dosiahne, že vybraných šesť terawatthodín od Slovenských elektrární má mať nižšiu cenu ako zvyšok ich produkcie predanej na trhu, sa ukáže v blízkom čase.
Slovenské elektrárne upozorňujú, že v takom prípade by mal štát „nahradiť výrobcovi elektriny straty z predaja oproti trhovej cene“, povedal hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.
Ministerstvo financií však pri zostavovaní budúcoročného štátneho rozpočtu s rezervou na kompenzácie neuvažuje. „Uvedená záležitosť je plne v kompetencii ministerstva hospodárstva. Ministerstvo financií nemá na takýto účel v štátnom rozpočte rezervu,“ reagoval hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Otváranie už otvorených dverí
Úplne paradoxná situácia nastala v prípade plynu. Od Slovenského plynárenského priamyslu (SPP) minister hospodárstva požaduje, aby pre domácnosti predával plyn za ceny určené regulačným úradom. Tak to však platí aj dnes. Zmenou akurát je, že za ceny schválené regulačným úradom majú plynári predávať plyn aj teplárňam, ktoré dodávajú teplo domácnostiam. V stredu však parlament schválil novelu regulačného zákona, podľa ktorého regulačný úrad bude určovať aj ceny plynu pre teplárne. Vláda tak ministra Jahnátka poverila niečím, čo je z hľadiska „všeobecného hospodárskeho záujmu“ bezpredmetné. Premiér Robert Fico kroky vlády proti energetickým firmám pritom označil za „revolúciu“.
Štát má prístup k zmluvám s Gazpromom
Pri obhajobe vládneho postoja argumetoval aj tým, že zahraniční akcionári v plynárňach štátu ako väčšinovému vlastníkovi odmietajú ukázať zmluvy s ruským Gazpromom o cenách plynu.
SPP s tým nesúhlasí. „Z hľadiska výkonu funkcie majú členovia predstavenstva SPP prístup k všetkým podstatným dokumentom vrátane zmlúv v zmysle Obchodného zákonníka a stanov spoločnosti,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Poskytovanie údajov z týchto dokumentov tretím stranám je však viazané mlčanlivosťou.
Aké ceny sa majú regulovať
Elektrina
Slovenské elektrárne majú dodať elektrinu v množstve najmenej 6 TWh za cenu určenú regulačným úradom pre domácnosti a malé podniky s výškou odberu elektriny:
domácnosti bez elektrického vykurovania do odberu 5000 kWh/rok
domácnosti s elektrickým vykurovaním do odberu 20 000 kWh/rok,
malé podniky do odberu 30 000 kWh/rok.
Plyn a teplo
SPP má dodať plyn za regulované ceny domácnostiam, ktorých ročná spotreba plynu nepresiahne 6500 m3 a výrobcom tepla na výrobu tepla určeného pre domácnosti.