NITRA. Strana maďarskej koalície tvrdí, že nitrianski župní poslanci účelovo zmenili volebné obvody na budúcoročné voľby do samosprávnych krajov tak, aby sa do župného parlamentu dostalo menej maďarských poslancov. Zároveň zvýšili celkový počet poslancov župy z 52 na 54.
Slovenská koalícia v nitrianskej župe odhlasovala, že novozámocký volebný obvod s jedenástimi poslancami sa rozdelí na samostatné obvody Nové Zámky a Štúrovo. Prvý môže poslať do župného parlamentu osem, druhý troch poslancov. K volebnému obvodu Štúrovo priradili aj tri prevažne maďarské obce z obvodu Nové Zámky, a to Rúbáň, Strekov a Dubník.
Z piatich traja
SMK získala v posledných voľbách v jednotnom novozámockom obvode päť mandátov. Teraz sa obáva, že podľa nového usporiadania získa tri mandáty za Štúrovo, ale pri súčasnom väčšinovom volebnom systéme žiadny za Nové Zámky. Celkový počet jej poslancov tak klesne.
„Pýtam sa, či slovenským poslancom prekážalo, že sme mali z obvodu Nové Zámky päť poslancov a či ich nechcú týmto opatrením znížiť. Prevažne maďarské obce preradili do obvodu Štúrovo a zmiešané alebo slovenské nechali v novozámockom obvode,“ hovorí šéf poslaneckého klubu SMK v Nitre László Forró.
„Volebný obvod Štúrovo je aj pri voľbách do Národnej rady a samosprávnych orgánov miest a obcí. Je aj správnym obvodom s obvodným úradom. Mohli sme SMK dať dvoch poslancov, no boli sme veľkorysí, dostali troch. Tých majú teda v budúcom župnom parlamente istých,“ tvrdí Lýdia Forrová z väčšinovej koalície KDH-SDKÚ-HZDS-Smer.
Forró však upozorňuje na rozdiel medzi parlamentnými a komunálnymi voľbami. Štúrovský úrad má navyše iba obmedzené právomoci a tri obce priradené k štúrovskému volebnému obvodu pod tamojší obvodný úrad ani nespadajú.
Slováci si pridali
Koalícia tiež presadila, aby dva obvody s prevažne slovenskými voličmi, nitriansky a topoľčiansky, mohli do župného parlamentu poslať každý o poslanca viac. Topoľčiansky bude namiesto piatich zastupovať šesť poslancov, nitriansky namiesto dvanástich trinásť.
V týchto obvodoch SMK prakticky nemá šancu získať mandát. Zmenu preto považuje za umelé zvýšenie počtu slovenských poslancov župného parlamentu. Slovenská koalícia odôvodňuje zmeny nárastom počtu obyvateľov, podľa SMK na to zo zákona nebol dôvod.
Poslanci za SMK, ktorí sú v zastupiteľstve v menšine, pokladajú zmenu za nevýhodnú a na protest rokovanie opustili. Hovoria, že slovenská koalícia vykopala bojovú sekeru.
Autor: bej, pm