NITRA. Viacerí Nitrania sa na základe falošných dokladov dostali k zbrojným preukazom a poľovníckym lístkom, teraz sú za to trestne stíhaní. Z vybavovania falošných dokladov je podozrivý bývalý policajt Štefan P.
Políciu k nemu priviedol jeden z obvinených držiteľov falošného vysvedčenia.
„Falšujú sa vysokoškolské diplomy, no aby niekto falšoval vysvedčenie o poľovníckej skúške, s tým som sa ešte nestretol,“ povedal Michal Harmady z Okresného riaditeľstva PZ v Nitre.
„Štefanovi P. hrozí trest odňatia slobody od troch do osem rokov,“ povedal Daniel Goga z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.
Nie je vylúčená spolupráca obvineného s ďalšími členmi policajného zboru. „Preto sme prípad odstúpili Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra,“ povedal krajský policajný riaditeľ Ján Štark.
Podľa doterajších zistení 40-ročný Štefan P. ponúkol 14 osobám vybavenie vysvedčení o skúške z poľovníctva a doplnkovej skúšky na získanie zbrojného preukazu.
Na falošné vysvedčenia vraj upozornili práve na oddelení, kde sa vydávajú zbrojné preukazy. „Boli im podozrivé údaje na vysvedčení z doplnkovej skúšky,“ povedal Harmady.
Mysleli si, že sa len ulejú
Voči osobám, ktoré vlastnili falošné preukazy, boli vznesené obvinenia z nedovoleného ozbrojovania, poškodzovania cudzích práv a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.
Viacerí obvinení tvrdia, že o falšovaní nevedeli. Mysleli si vraj, že všetko je legálne, len sa jednoducho ulejú z prednášok a potom urobia skúšku. Niektorí však priznali, že im prisľúbili aj vybavenie skúšky.
Za vybavenie skúšky platili obvinení v priemere 15- až 20-tisíc korún. V tejto sume bolo údajne zarátané už aj vysvedčenie - falošné. Na jeho základe potom Obvodný lesný úrad v Nitre vydal poľovnícky lístok.
Vo väčšine prípadov sa mali skúšky robiť v Slovenskom poľovníckom zväze v Galante. V uvedených termínoch sa tam žiadne skúšky nekonali.
Obvinený: Naletel som!
„Ja som skúšky naozaj robil,“ povedal jeden z obvinených. Vraj ho oslovil dnes už nebohý policajt, ktorý mu ponúkol individuálny poľovnícky kurz. „Zaplatil som zaň vyše 20-tisíc korún. Doklad o zaplatení som nedostal ani žiadne vysvedčenie. Priniesol mi len poľovnícky lístok z obvodného lesného úradu. Nebolo mi to podozrivé. Zbrojný preukaz som mal aj predtým,“ hovorí obvinený.
Kurz za päťtisíc korún
„Individuálne kurzy boli začiatkom 90. rokov zrušené,“ povedal Imrich Šuba, riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu. Cena kurzu stojí okolo päťtisíc korún. Po jeho absolvovaní možno požiadať o skúšku.
Zoznamy absolventov, ktorí vykonali poľovnícku skúšku, by sa mali zasielať na obvodné lesné úrady. Takýto postup sa podľa Šubu zaviedol v roku 2004 práve preto, aby poľovnícky lístok nezískal niekto, kto neabsolvoval kurz.
Na Obvodnom lesnom úrade v Nitre mená žiadateľov o poľovnícky lístok na zoznamoch absolventov nehľadali. „Nie všetky poľovnícke organizácie nám zoznamy posielajú, nie je to ani legislatívne podchytené,“ informoval nás pracovník Obvodného lesného úradu v Nitre.