BANSKÁ BYSTRICA. Zvolenský dopravca, ktorý prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu (MHD) v Banskej Bystrici, urýchlil prípravy na prechod na novú menu. Ceny cestovných lístkov v Banskej Bystrici by sa nemali zvyšovať ani po zavedení eura. Vyhlásil to Marek Modranský, zástupca riaditeľa SAD Zvolen, ktorá prevádzkuje MHD v Banskej Bystrici.
Skúšajú nové pokladnice
„Ak bude mierny pohyb, tak len vo vzťahu k euru,“ spresnil Modranský. Zvolenský dopravca bude zaokrúhľovať ceny vo vzťahu k euru smerom dolu alebo smerom hore len na celé desaťcenty. Chce tak zjednodušiť manipuláciu s peniazmi. Zvýhodní najmä cestovanie s čipovými kartami, aby minimalizoval hotovostný platobný styk v autobusoch.
SAD Zvolen už skúša nové pokladnice v prímestských autobusoch. Počas niekoľkých týždňov by sa mali dostať aj do autobusov MHD.
Dohoda urýchlila prípravy
Prípravu na euro v MHD výrazne urýchlilo ohlásené vyriešenie konfliktov medzi dopravcami v Banskej Bystrici.
„Myslím si, že spejeme k dohode,“ povedal primátor Ivan Saktor. Spory podľa neho vyriešia do konca júla.
Spory medzi mestom a SAD Zvolen vznikli, keď Dopravný podnik mesta Banská Bystrica pustil do ulíc popri autobusoch zvolenského prepravcu trolejbusy. SAD Zvolen reagoval radikálnym znížením cien a zavedením x-liniek, ktoré jazdia po trasách trolejbusov.
Podstatou avizovanej dohody by malo byť predĺženie zmluvy so zvolenským dopravcom. Saktor zatiaľ nevedel povedať, o koľko rokov zmluvu predĺžia. Navrhovaný rok 2018 mu však nevyhovuje.
Magistrát má niekoľko podmienok: zachovať trolejbusovú dopravu, vzájomne akceptovať čipové karty a dohodnúť sa na rozdelení trhu.
Zvolenský dopravca požaduje garancie návratnosti peňazí, ktoré investoval od roku 2006 do mestskej hromadnej dopravy.