BRATISLAVA. Pri nezvládnutom plánovaní dovoleniek môžu vzniknúť firmám rôzne komplikácie.
Napríklad vtedy, ak vo firme nie sú stanovené pravidlá na čerpanie dovoleniek ani plán ich čerpania. Ten nadobúda záväznú podobu po rokovaniach medzi zamestnávateľom a zamestnancami.
Kto má prednosť: firma alebo zamestnanec?
Podľa paragrafu 111 Zákonníka práce čerpanie dovolenky si neurčuje zamestnanec, ale zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Pri určovaní dovolenky treba prihliadať na úlohy zamestnávateľa a oprávnené záujmy zamestnanca. A tu práve niekedy kameň úrazu: môže zamestnávateľ jednoducho určiť, kedy pôjde zamestnanec na dovolenku?
„Zákonník práce neumožňuje zamestnávateľovi určovať dovolenku bez ohľadu na záujmy zamestnanca,“ upozorňuje Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR. „Záujmy zamestnávateľa a zamestnanca stavia zákon na rovnakú úroveň. Paragraf 13 odsek 3 Zákonníka práce hovorí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu. “
Celozávodná dovolenka – jasné riešenie
Jedným z možných riešení dilemy, či má prednosť práca, alebo oddych, je vypísanie celozávodnej dovolenky. „Naša firma je už tretí rok dva týždne v lete zatvorená a všetci si čerpáme celozávodnú dovolenku. Nemusíme sa zaoberať plánovaním ani zaťažovať zamestnancov úlohami, ktoré vykonávajú ich kolegovia, keď nie sú na dovolenke,“ vysvetľuje majiteľka obchodu so športovými potrebami Nataša Votíková. „Všetci vedia, nakedy si doovolenku naplánovať a neodchádzajú na ňu úplne vyčerpaní.“
Dobrý zamestnávateľ však radšej dbá, aby jeho pracovníci prežil na dovolenke príjemné chvíle a vrátili sa do práce oddýchnutí a plní nových síl.
Na dovolenke sa nepracuje
„Zaveďte kultúru nulového kontaktu zamestnanca s firmou počas dovolenky. Zamestnanci by nemali mať pocit, že majú na dovolenke pracovať,“ radí svojim čitateľom poradenský časopis HR World. „Ubezpečte sa, že dovolenka bude pre zamestnancov dovolenkou.“
Niekedy sa však situácia nepredvídateľne zvrtne a firma musí odvolať svojho pracovníka z dovolenky. A čo zaplatený hotel a letenka? Aj na túto alternatívu myslia právne normy.
„Paragraf 112 Zákonníka práce hovorí, že zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho z nej odvolal,“ upozorňuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dovolenkové rady pre šéfov
Dovolenka je pre zdravie ľudí aj pre správny chod firmy potrebná. Niekedy získa viac ten, kto túto zásadu pochopí, ako ten, ktorý vyžaduje od pracovníkov nemožné výkony.
Tento článok preto prináša niekoľko rád, ako by sa firmy mali ubezpečiť, že dovolenka bude pre zamestnancov skutočne dovolenkou a vrátia sa s novo načerpanými silami.
Manažéri by preto mali vedieť delegovať prácu pre prípad odchodu zamestnancov na dovolenku. A zamestnanci by mohli takýto režim chápať ako príležitosť na rozvoj.
Nie je na škodu pripraviť sa na túto príležitosť. Odorníci preto radia: školte zamestnancov naprieč firmou. Pracovník, ktorý odchádza na dovolenku, by nemal mať povinnosť zaškoliť ostatných do svojej práce pred tým, ako oddíde.
Zvážte dočasnú výpomoc. Niekedy je na mieste za zamestnanca na dovolenke najať dočasnú výpomoc, aby jeho neprítomnosť nezavaľovala ostatných prácou navyše.
Akceptujte, že sa niečo neurobí. Keď je niekto na dovolenke, vo firme logicky zostáva menej ľudí. To znamená tiež menej práce.
Naučte svojich pracovníkov, že nemôžu zvládnuť všetko, a sústreďte sa na urgentné veci.
Zdroj: HR World
Čerpanie dovoleniek
základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne
päť týždňov dovolenky má ten, kto do konca roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku do tejto doby sa započítava aj trvalá starostlivosť o dieťa vo veku do troch rokov, výkon civilnej či štátnej služby, služby v ozbrojených silách, úspešne skončené štúdium, starostlivosť o bezvládnu osobu, obdobie, keď vás evidovali ako nezamestnaného, obdobie, keď ste poberali invalidný dôchodok, činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby
čas, keď zamestnanec pracoval v cudzine, sa zaratúva, ako keby pracoval na území SR
Autor: gal