BRATISLAVA. Už to nie je rarita. Poliaci hrajú za Nemecko, Maďar za Rakúsko, Brazílčan za Poľsko, Nemecko, Španielsko i Portugalsko, rodák z Pobrežia Slonoviny za Švajčiarsko... Reprezentačné výbery dostávajú zavše multinacionálny rozmer.
Mnohonárodnostní Rakúšania
Typickým príkladom je Rakúsko. Ronald Gercaliu je rodákom z Tirany a ako jedenásťročný sa presídlil s rodičmi z Albánska do rakúskeho Steiermarku.
V mužstve sa na turnaji presadil aj maďarský stredopoliar György Garics. Rodák zo Szombathely sa presťahoval do Viedne ako 14-ročný. Deň po tom, ako stal rakúskym občanom, debutoval v dvadsaťjednotke krajiny.
Nádejný mladý útočník Martin Harnik je Nemec. Narodil sa v Hamburgu. Nikdy nežil v Rakúsku, no reprezentoval krajinu v mládežníckych výberoch do 19 a 21 rokov. Jeho otec je Rakúšan a z lojality k nemu sa rozhodol hrať za susedov.
Ivica Vastič. Chorvát. Rodák zo Splitu (rakúskym občanom je od roku 1995) sa stal najstarším hráčom v histórii ME, ktorý strelil gól. Jeho premenená jedenástka v závere zápasu s Poľskom rozradostnila celú krajinu. Bol to prvý, a zatiaľ jediný gól Rakúska na majstrovstvách Európy.
Tureckú menšinu v rakúskej reprezentácii predstavujú brankár Ramazan Özcan a stredopoliar Umit Korkmaz. Obaja sa však už narodili v Rakúsku. Özcan v Dornbirne a Ümit Korkmaz vo Viedni. Korkmaz má rakúske i turecké občianstvo. Patril medzi najlepších hráčov mužstva na EURO 2008, oživil záložnú formáciu.
Francúzsky mix
Už je to tak dlhé roky. Francúzi sú vo francúzskom tíme v menšine. Buď sa narodili inde - Boumsong (Kamerun), Mandanda (Zair, teraz Demokratická republika Kongo), Evra (Senegal), Vieira (Senegal), Malouda (Francúzska Guyana), Makelele (Zair) - alebo prinajmenšom majú iný pôvod. Thuram má guadalopské korene, Nasri a Benzema alžírske, Govou beninské. Diarra má rodičov z Mali, Anelka z Martinique, Gomis je senegalského pôvodu. Henryho rodičia pochádzajú z Martinique, respektíve Guadelope. Stačí?
Poliaci v nemeckom tíme
Rodáci z Poľska Miroslav Klose a Lukas Podolski sú už niekoľko rokov ťahúňmi nemeckých útokov, a zároveň sú plodnými zakončovateľmi. Inak tomu nebolo ani v bratovražednom dueli s Poľskom. Podolski dal oba góly Nemecka (Klose pomáhal pri príprave). Svoje trefy do poľskej siete však príliš neoslavoval.
„Mám zmiešané pocity. V Poľsku mám veľkú rodinu a rešpektujem túto krajinu,“ povedal po zápase Podolski.
Brazílčania v európskych reprezentáciách
Holandský tréner na lavičke Poľska Leo Beenhakker na margo rôznych národností v reprezentáciách poznamenal: „Svet sa zmenil.“ Mimochodom, aj Poliaci mali vo svojich radoch naturalizovaného hráča. Brazílsky stredopoliar Guerreiro sa stal mužom zápasu proti Rakúsku. Do Poľska prišiel v roku 2006 a tento rok dostal občianstvo krajiny, a tak mohol za ňu nastúpiť na EURO.
Keď už sme pri rodákoch z Brazílie – treba spomenúť Deca a Pepeho, hrajúcich za Portugalsko, Kevina Kuranyiho, obliekajúceho dres Nemecka (otec narodený v Nemecku má maďarský pôvod, mama je z Panamčanka a Kevin má občianstvo troch krajín Brazílie, Nemecka a Panamy) a Marcosa Sennu, reprezentujúceho Španielsko.
V kádri švajčiarskej reprezentácie na šampionáte boli aj Afričania. Johan Djurou je rodákom z Pobrežia Slonoviny a Gelson Fernandes z Kapverdských ostrovov. Brankár Eldin Jakupovič sa narodil v Bosne a Hercegovine. Turecká krv koluje v žilách Hakana Yakina, Erena Derdiyoka či Gökhana Inlera.
Niko a Robert Kovačovci sa narodili v Západnom Berlíne v rodine chorvátskeho gastarbeitra. Nikdy nehrali za chorvátsky klub, no reprezentujú túto krajinu. Hamit Altintop je rodákom z nemeckého Gelsenkirchenu, no oblieka turecký národný dres.
Ako vidno, už nielen kluby, ale aj reprezentácie sa stávajú mnohonárodnostnými.
FIFA chce bojovať za národnú identitu v kluboch zavedením pravidla 6+5. V základnej zostave klubu by sa mohlo podľa neho objaviť najviac päť cudzincov. Európska únia však o takomto obmedzovaní nechce ani počuť s odôvodnením, že ide o diskrimináciu na trhu práce, respektíve pracovných príležitostí.
Nielen kluby, ale aj reprezentácie sa stávajú mnohonárodnostnými.