Vláda sa v tripartite posilní

Politika, ktorá má ovplyvniť tvorbu zákonova rozdeľovanie verejných peňazí, sa nedeje len medzi politickými stranami. Na pro­ a protikoaličné sa delia aj podnikateľské spolky.

Keď za zamestnávateľov hovoria Jozef Špirko (Penta) a Marián Jusko (Slovnaft), šanca na dohodu s ľavicovou vládou sa znižuje. Pomery v tripartite sa však môžu čoskoro zmeniť.Keď za zamestnávateľov hovoria Jozef Špirko (Penta) a Marián Jusko (Slovnaft), šanca na dohodu s ľavicovou vládou sa znižuje. Pomery v tripartite sa však môžu čoskoro zmeniť. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Firemní lobisti bojujú o to, kto bude mať na tripartite možnosť hovoriť v mene podnikov. Hoci dohody zo stretnutí zástupcov vlády, odborárov a zamestnávateľov nie sú pre vládu a parlament záväzné, kto v tripartite sedí, má v hre o konečnú podobu zákonov a rôzne dotácie oveľa väčšie šance ako ten, kto tam nie je.

Pre vládu je zasa dôležité, aby jej obraz vo verejnosti nekazili sústavné konflikty s podnikateľskou obcou.

Od čias vlády Mikuláša Dzurindu bola najvplyvnejším podnikateľským združením Republiková únia zamestnávateľov, ktorá vznikla odtrhnutím od Asociácie zamestnávateľ­ských zväzov. To už čoskoro nemusí byť pravda, pomer síl môžu zmeniť zástupcovia štátnych firiem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štátni dopraváci

Únia dopravy, za ktorú hovoria manažéri nominovaní vládou, sa najprv pokúsila získať na tripartite vlastné miesto, no nesplnila podmienky. Jej podniky mali oveľa menej ako stotisíc zamestnancov.

Jarný neúspech koaličných manažérov neodradil, do orgánov tripartity sa dostali inou cestou. V polovici júna vstúpili do Asociácie zamestnávateľ­ských zväzov a združení. Hlas pri rokovaniach medzi zamestnávateľmi, odbormi a vládou, ktorý stratili po odchode z Republikovej únie zamestnávateľov, tak znova získali.

„Neúspešné pokusy Únie dopravy o priamy vstup do tripartity boli zrejme motivované snahou štátu zmierniť kritické postoje zamestnávateľov k mnohým vládnym opatreniam poškodzujúcim ich záujmy,“ povedal Ján Oravec z Republikovej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Železničné podniky, Národná diaľničná spoločnosť či Slovenská pošta doniesli do Asociácie zamestnávateľov vplyv zodpovedajúci podnikom s vyše 60-tisíc zamestnancami. Keďže pre celulózky, energetikov, bytové družstvá či nemocnice toľko ľudí nerobí, získali dopraváci v asociácii popredné funkcie.

Napríklad prvým viceprezidentom a tým aj členom tripartity sa stal súčasnou vládou nominovaný riaditeľ Železničnej spoločnosti Milan Chúpek. „Táto funkcia sa spája tradične s členstvom v predsedníctve Hospodárskej a sociálnej rady,“ povedal prezident Asociácie Tomáš Malatinský, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva Elektrovod Holding.

Vyrovnanejší

Oravec z Republikovej únie, ktorá si viac rozumela s minulou vládou ako s tou súčasnou, je v predpovediach ďalšieho vývoja opatrný. Nechcel tipovať, či sa príchodom štátnych manažérov zmení správanie Asociácie zamestnávateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Dávnejšie napäté vzťahy medzi dvoma najsilnejšími spolkami podnikov sa minulé roky znormálnili, spojil ich spoločný postup proti zmene Zákonníka práce.

¶Malatinský za asociáciu ubezpečuje, že vstup dopravcov nemá oslabiť postavenie Republikovej únie. „Únia dopravcov zistila, že má problém naplniť zákonné požiadavky poč­tu zamestnancov, tak sa rozhodli vstúpiť do asociácie,“ povedal.

„Pozícia asociácie sa tak v porovnaní s Republikovou úniou­ posilní,“ povedal Malatinský. Teraz asociácia združuje zamestnávateľov s približne 220-tisíc zamestnancov, čo podľa Malatinského znamená, že postavenie Republikovej únie a asociácie sa začína vyrovnávať.

„V tripartite však nejde primárne o pomer síl, pretože sa v nej nerozhoduje hlasovaním,“ komentoval Oravec. V prvom rade ide podľa neho o to, či sa zachová trend z posledných mesiacov, keď obidve zamestnávateľské organizácie vystupovali jednotne a stanoviská prezentovali spoločne.

SkryťVypnúť reklamu

Načo je firmám dobré kreslov tripartite

pre možnosť stretávať sa s členmi vlády spôsobom, ktorý majú ministri zákonom predpísaný

pre možnosť legálne pripomienkovať zákony a politiku vlády s istotou, že to bude zaujímať aj médiá

pre vplyv na to, ako sa rozdeľujú peniaze z niektorých fondov – napríklad z Recyklačného fondu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu