LUXEMBURG. Najneskôr 7. júla sa verejnosť definitívne dozvie, o koľko tisíc ľudí poklesne počet zamestnancov v technologickom koncerne Siemens. Na jeho výplatnej listine sa na celom svete nachádza okolo 435–tisíc ľudí, z toho 30 percent v Nemecku. Tí koncernu nosia len 20 percent jeho tržieb.
Poškuľujú po Číne a Indii
Predseda predstavenstva Siemensu Peter Löscher už dávnejšie poukazuje na privysoké náklady v oblasti odbytu a administratívy. Teraz sa má ísť naostro. Podľa internetového denníka Spiegel Online zamýšľa Siemens znížiť odbytové a administratívne náklady o desatinu, čo znamená, že počet pracovných miest poklesne o vyše 17–tisíc. Centrum týchto racionalizačných opatrení sa bude nachádzať v nemeckých prevádzkach. Denník Süddeutsche Zeitung informuje, že pôjde predovšetkým o pozície na úrovni stredného a vyššieho manažmentu. Peter Löscher chce tento najradikálnejší program znižovania nákladov v 160-ročnej koncernovej histórii realizovať „pokiaľ možno bez prepúšťania“. Niektorí ekonomickí pozorovatelia sú skeptickí, či sa mu to ozaj podarí.
Siemens zároveň prijíma v rastových regiónoch ako Čína a India tisícky nových ľudí. „Siemens potrebuje súrnejšie indických inžinierov ako nemeckých účtovníkov a referentov,“ povedal komentátor Thomas Fromm v Süddeutsche Zeitung.
UniCredit chce lacnejších
Masívne odbúravanie miest čaká aj na zamestnancov talianskej veľkobanky Unicredit. Tá sa rozhodla, že zintenzívni presun ťažiska hospodárenia zo západnej do strednej a východnej Európy. Výsledkom týchto úvah je, že najmä v Nemecku, Rakúsku a Taliansku by sa malo odbúrať okolo 9–tisíc pracovných miest a v strednej a východnej Európe má vzniknúť 11 500 nových miest. Dôvod je jednoduchý – napríklad ročné náklady na jedného zamestnanca sú v Poľsku o 70 percent nižšie ako v Nemecku.
Podľa strategického plánu, o ktorý sa opierajú informácie Süddeutsche Zeitung, by v strednodobom výhľade mala približne polovica zamestnancov koncernu Unicredit pracovať v krajinách strednej a východnej Európy. „Pracovné miesta vznikajú tam, kde miera rastu je najvyššia,“ dôvodia podľa toho istého denníka príslušné bankové kruhy.