Členovia bývalej vlády sa aspoň červenali, keď ich niekto obvinil z klientelizmu či z rodinkárstva. Dnes už sa tým nikto ani netají. Tvrdí to Emília Sičáková-Beblavá, riaditeľka Transparency International.
BRATISLAVA. Zatiaľ čo za predchádzajúcej Dzurindovej vlády sa podnikali kroky na boj proti korupcii, dnes sa o niečom takom dá hovoriť len ťažko. Takéto posolstvo vyslala včera nezisková organizácia Transparency International (TIS) vládnemu kabinetu Roberta Fica.
Reakcia vlády bola tvrdá.
„Správu pani Emílie Sičákovej-Beblavej považujeme za spŕšku klamstiev zo strany manželky bývalého vysokého predstaviteľa Dzurindovej vlády a blízkeho spolupracovníka opozičného poslanca za SDKÚ Ivana Mikloša,“ zareagovala Silvia Glendová, hovorkyňa vlády.
Sičáková-Beblavá je manželkou bývalého štátneho tajomníka ministerstva práce Miroslava Beblavého.
Upláca sa v súdnictve i v zdravotníctve
„Za funkčné obdobie Mikuláša Dzurindu sa situácia zlepšila, to znamená, že korupcie je menej, ale stále je lokalizovaná vo viacerých oblastiach. To je napríklad oblasť zdravotníctva, súdnictva či verejného obstarávania,“ povedala Sičáková.
Jedným z dôvodov je aj to, že Ficova vláda nevytvorila orgány s potrebnou kapacitou na boj proti korupcii a tie, ktoré vytvorila bývalá vláda, skôr potláča. Ako príklad Sičáková uviedla snahy súčasného ministra spravodlivosti Štefana Harabina zrušiť či zmenšiť vplyv špeciálnej prokuratúry a súdu.
Dôležitou inštitúciou v tejto oblasti je napríklad odbor boja proti korupcii Úradu vlády.
„Jeho internetová stránka je dobre ukrytá a po dvoch rokoch činnosti neobsahuje ani jeden dokument vytvorený s cieľom bojovať proti korupcii,“ povedala Sičáková-Beblavá.
Vláde vyčíta aj to, že v protikorupčnom odbore pracujú len dva až traja ľudia.
Hovorkyňa vlády Glendová spochybnila tvrdenia Sičákovej tým, že je riadnou členkou pracovnej skupiny pre aktualizáciu národného programu boja proti korupcii, ktorá bola zriadená pri Úrade vlády. Takže má možnosť prispieť k riešeniam problému s korupciou.
„Ak namiesto tohto organizuje politicky účelové mediálne výstupy, je zrejmé, že jej cieľom nie je riešenie problému, ale vytĺkanie politického kapitálu pre politické strany blízke jej manželovi,“ tvrdí Glendová.
Verejné obstarávanie je neprehľadné
Dôležitú úlohu podľa Transparency môžu zohrať aj jednotlivé ministerstvá. Ich prínos je však nízky. Ministerstvá nesúhlasia. „Zaviedli sme centrálny register zmlúv, zrýchlili sme súdne konanie, sprehľadnili výberové konania či zaviedli elektronickú kontrolu spisov,“ povedala Jana Revayová z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti.
Ministerstvá by sa však podľa SičákovejBeblavej mohli viac zasadiť napríklad za prehľadnosť štátnych nákupov.
S tým súhlasí aj Radovan Ďurana z inštitútu INESS. „Najväčší priestor pre korupciu vytvára rozsiahle neprehľadné a nepodložené verejné obstarávanie,“ povedal.
Transparency International prekáža, že sa príliš často využívajú neprehľadné metódy štátnych nákupov, ako napríklad rokovacím konaním bez zverejnenia. Čo najviac by sa pritom malo nakupovať otvorenou verejnou súťažou. „Ministerstvo dopravy postupuje striktne podľa zákona o verejnom obstarávaní a riadi sa všetkými opatreniami Úradu vlády v oblasti boja proti korupcii,“ povedal Marián Jánošík, hovorca ministerstva.
Argumenty na svoju obhajobu má aj ministerstvo výstavby. Hovorí o zmenách, ktoré priniesli väčšiu prehľadnosť do procesov prerozdeľovania nenávratných finančných príspevkov z eurofondov.
„Je to tým, že uchádzači o tieto financie nie sú automaticky vyraďovaní len preto, že urobili formálnu chybu, tak ako to bolo za minulej vlády,“ povedal Miroslav Bátovský, hovorca ministerstva výstavby.
Dvojaký meter
Sičáková-Beblavá však zvlášť hovorí aj o takzvanej kultúre beztrestnosti, ktorú vláda vytvára. „Počas druhého roka vlády Roberta Fica viacerí ministri niesli zodpovednosť za podozrenie z neetického správania, na druhej strane nie všetci,“ povedala. Príkladom rozdielneho prístupu je podľa Transparency „jachtová“ kauza ministra financií Počiatka či „pozemková“ kauza štátneho tajomníka ministerstva výstavby Glváča.
Dôveryhodnosť vládnej koalície je podľa Sičákovej ohrozená „v samotných základoch“, keďže ani Ján Slota a Vladimír Mečiar nemajú vyjasnené majetkové pomery.
SičákováBeblavá tiež upozorňuje na stranícky klientelizmus a rodinkárstvo. Úrad vlády kritiku vracia: „O rodinkárstve hovorí tá, ktorá je na Slovensku jeho najlepším príkladom,“ povedala Glendová.
Posledný prípad Počiatka alebo Glváča hovoria, že nie ku každému sa pristupuje rovnako.
Emília Sičáková–Beblavá, prezidentka Transparency International