BRATISLAVA. Popadané stromy, strhnuté strechy, stojace vlaky, desaťtisíc ľudí bez elektrickej energie, prerušenie signálu zo semifinále majstrovstiev Európy vo futbale a miliónové škody, ktoré v poisťovniach a na družstvách včera len začínali rátať.
To je len krátka bilancia mimoriadne silnej búrky, ktorá sa v stredu v noci prehnala Slovenskom, Českom a Rakúskom.
Na Slovensku je v priemere ročne 25 až 30 búrkových dní a najčastejšie udrú v podhorských oblastiach, najmä na južných svahoch pohorí. Tentoraz to tak nebolo.
Najničivejšie poryvy vetra a silné lejaky boli v Bratislavskom kraji a na južnom Slovensku. Hasiči zaznamenali až 147 výjazdov, najmenej práce mali na východnom Slovensku.
Ťažká predpoveď
Odborník na búrky Jozef Pecho tvrdí, že predpovedať sa dá len to, že búrka príde. Ale to, kde presne udrie a s akou intenzitou, to si zatiaľ meteorológovia netrúfajú predpovedať. Búrka vzniká v kopovitej oblačnosti náhle a situácia sa mení každú minútu.
Predpoveď na stredu hovorila len o možnosti ojedinelých búrok. Situácia sa však počas dňa menila a tak Slovenský hydrometeorologický ústav podvečer upozorňoval na silný vietor a intenzívnejšie zrážky.
Prvá výstraha od meteorológov, že sa niečo bude diať, prišla až štyri hodiny predtým, ako zničujúca búrka udrela.
Aká bude jej intenzita a predovšetkým kde udrie, presne neurčovala.
„Na búrku bola vydaná predpoveď o 18.16 hod.,“ hovorí meteorológ Martin Benko.
Priznáva, že ich intenzita bola nakoniec na niektorých miestach silnejšia, ako pôvodne predpovedali. Platilo to najmä pre Bratislavu a jej okolie.
Frontálna búrka
Išlo o frontálnu búrku a tá sa z troch typov búrok - meteorológovia rozoznávajú ešte letné a horské - dá predpovedať najpresnejšie.
Frontálne búrky sú ovplyvnené postupom frontu, najčastejšie studeného, ktorý ovplyvňuje rýchlosť, ale aj smer . Preto sa dajú lepšie predpovedať.
Do hlavného mesta prišla búrka zhruba o tri štvrte na jedenásť a mala viac bleskov, než je to zvyčajné. Ani to sa nedá predpovedať.
Malý pokrok
„Búrku je možné lokalizovať len regionálne, napríklad na západné Slovensko, ale určiť presne jej miesto je oveľa ťažšie,“ vysvetľuje Pecho. Presnejšie predpovedať sa dajú len v krátkom predstihu, niekoľko desiatok minút pred jej príchodom.
To sa stalo aj vo Viedni, kde desaťtisíce fanúšikov pozeralo v centre futbal na veľkoplošnej obrazovke napriek varovaniu, že dorazí silná búrka. To sa aj stalo a v panike pri úteku sa zranili desiatky ľudí.
Benko tvrdí, že pred 30 rokmi by ešte nedokázali predpovedať búrku ani so štvorhodinovým predstihom. Aspoň istý pokrok priniesli predpovedné numerické modely.
Búrky v číslach
Počet búrok na svete
l za deň: 50 000 až 200 000
l za rok: 16 miliónov
l Počet bleskov na svete
za deň: 8,64 milióna
Búrkové dni na Slovensku
Lomnický štít: 31,5
Bratislava: 26,8
l Najväčší počet dní búrkových dní: 242 Kampala (Uganda)
Zdroj: Jozef Pecho
Radšej buďte doma
Na Slovensku si búrky našťastie nevyžiadali veľa obetí. Jednou z posledných je poľská turistka, ktorú pred dvomi rokmi zasiahol v Malej Fatre blesk. Ako sa chrániť pred búrkou, sme sa pýtali odborníka na búrky JOZEFA PECHA.
Ako by sa mal človek správať počas búrky?
„Najlepšie je zostať doma a pozatvárať okná. Nielen pre blesky, ale aj silný vietor. Nebezpečné môžu byť aj úlomky, ktoré lietajú vzduchom a môžu zraniť človeka. Rozumné je vypnúť všetky elektrospotrebiče a nepracovať napríklad s počítačom.“
Čo robiť, ak je človek vonku?
„Najlepšie, čo môžete pre svoju bezpečnosť urobiť, je vyhľadať najbližší úkryt – dom, stodolu alebo nejaký prístrešok. Netreba zabudnúť vypnúť mobil. Počas búrky je úplne najhorší nápad, ak sa ide človek kúpať v jazere alebo na kúpalisku.
Ako sa správať, ak je niekto v horách ďaleko od obydlí?
„Ak ste na hrebeni, je rozumné z neho zostúpiť o pár desiatok metrov nižšie a schovať sa pod nejaký kameň alebo previs.“
Pokazený futbal
Silná búrka vo Viedni pokazila futbalový zážitok z dobrého zápasu takmer celému futbalovému svetu.
Búrka v stredu večer pokazila náladu miliónom futbalových fanúšikov, ktorí nevideli pre tri väčšie výpadky signálu značnú časť druhého polčasu majstrovstiev Európy a zmeškali tak naživo dva góly zápasu Nemecko - Turecko. V búrke totiž prestala fungovať televízna centrála vo Viedni.
Na našej Dvojke tak boli spolu štyri výpadky, ktoré trvali od dvoch do desiatich minút, keď pracovníci STV rovnako ako celý futbalový svet kontaktovali riadiace stredisko EBU v Ženeve.
Rakúska ORF však pri druhom väčšom výpadku signál mala. STV to vysvetľuje tým, že ORF prijímala signál z pozemnej trasy, nakoľko z Bazileja do Viedne išiel signál pozemnou trasou. Až z Viedne sa signál pre ostatných odberateľov šíril cez satelit.
Len dve televízne spoločnosti v stredu večer obišli technické problémy. Švajčiarska televízia a katarská televízia al Džazíra nehlásili žiadne výpadku zvuku a obrazu.
(hr, sita)
Z úrody je niekde polovica
Včerajší deň strávili farmári v chotároch. Zisťovali, aké veľké škody napáchala nočná búrka na úrode.
Silná búrka s víchricou je v čase žatvy či krátko pred ňou asi to posledné, čo by poľnohospodári potrebovali.
Celkové škody včera odhadnúť nevedeli, najviac sa však sťažovali na západnom Slovensku. „Až pred žatvou uvidíme skutočný rozsah škôd,“ povedal Pavel Bakalár z modranského družstva. Poškodené majú najmä obilie na poliach.
„My máme zničenú úrodu obilnín, až 75 percent pšenice je pováľaných,“ hovoril Dezider Slezák, predseda družstva v Slovenskom Grobe. Teraz bude vhodná už len na kŕmenie. Jačmeň čiastočne zachránilo, že je nižší. „Budeme mať vyššie náklady a polovičné úrody,“ počíta Slezák. Škodu asi milión korún odhaduje predseda družstva z Kráľovej pri Senci Stanislav Guldán.
Niektoré lokality búrka obišla len tesne. „Šmyklo nás to len okrajom,“ povedal predseda družstva vo Vištuku Anton Nápravník.
Vinič v búrke obstál celkom dobre, hlásili vinári. Zasiahlo len mladé porasty. Nás búrka obišla, len to prebehlo okolo, hovoria modranskí vinári. „Ten kto nestihol zakasať, má poškodené mladé vetvy,“ vysvetlil vinohradník zo Svätého Jura Andrej Breziansky. Veľké škody to podľa neho nie sú.
Podobne sú na tom v Rači, kde búrka vinohrady nezasiahla. „Ľadovec v noci však dal zabrať čiernym ríbezliam,“ povedal podpredseda družstva Villa Vino Rača Anton Čavojský. Škody odhadoval na dvesto tisíc korún.
Veľké škody nezistili ani poľnohospodári na juhu Slovenska, kde sa už začala žatva. Poľnohospodári nevidia situáciu až tak vážne. „Žiadne veľké škody, len sem–tam niečo,“ povedal Mikuláš Viroczi z Tvrdošoviec. Rovnako to vidia v Šuranoch, Palárikove, či Dvoroch nad Žitavou.
Zničené auto v Bratislave. SITA |
Silná búrka v stredu priniesla aj nezvyčajne veľa bleskov. SITA |
Pšenica v Slovenskom Grobe je zničená. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |