Vysvedčenie, najmä ak nie je podľa predstáv detí či rodičov, dokáže jedných aj druhých riadne vystresovať. Ako sa dnes v rodinách vyhnúť skratom?
"Skratové situácie nie sú pri vysvedčení tie najvhodnejšie. Napokon vysvedčenie neprišlo zrazu. Niekedy sa vydarí viac, niekedy menej. Ja by som veľmi apelovala na rodičov, aby nelámali v tento deň nad deťmi palicu. Známky nech zoberú ako fakt a pokúsia sa nájsť nejaké riešenie do budúcnosti. Kritika musí byť pozitívna. Napokon, nejde o život, ide iba o vysvedčenie."
Mal by rodič vysvedčenie okomentovať?
"Nech sú na ňom akékoľvek známky, mali by sa o nich porozprávať. Ak by rodič vysvedčenie len prešiel, dieťa môže nadobudnúť dojem, že nemá zmysel. Výsledky školskej práce by rodina nemala brať na ľahkú váhu. Dieťa musí mať pocit, že vysvedčenie je istý certifikát, výplatná páska za jeho aktivitu, ktorá sa dá zlepšiť. Len tak si bude vážiť vlastnú prácu."
Platí to aj v prípade, že školské výsledky sú vynikajúce?
"Rodič má vysvedčenie chápať ako výsledok ťažkej práce a driny dieťaťa. Preto sa má pozastaviť aj nad dobrým vysvedčením a nebrať ho ako samozrejmosť. Dieťa predsa muselo vynaložiť úsilie, aby ho získalo."
A čo s deťmi, ktoré si musia niektoré predmety zopakovať, lebo z nich majú reparáty?
"Aj tie majú nárok, aby si najmä na začiatku prázdnin odpočinuli. Potom im ale treba urobiť presný program, aby sa na reparáty v auguste mohli dobre pripraviť."
Treba deti za známky odmeňovať?
"Každý je rád chválený. Odmena za vysvedčenie by mala byť skôr motivačná. Samozrejme, záleží na možnostiach rodičov. Len treba dávať pozor, aby dieťa nemalo enormné nároky, aby rodičia nepreceňovali hodnotu vysvedčenia. Mal by to byť darček, ktorý obohatí život dieťaťa."
Za známky deti neraz dostávajú peniaze.
"Starí rodičia aj rodičia naozaj pri tejto príležitosti obdarúvajú školákov aj veľkým množstvom peňazí. Tí majú zrazu veľa peňazí a nevedia, ako s nimi naložiť. Aby tento dar mal svoj výchovný efekt, mali by sa v rodine dohodnúť, na čo sa peniaze použijú."
Ako by mala vyzerať prázdninová príprava tých, čo sa chystajú v auguste na reparát?
"Vhodné by bolo doučovanie. Dieťa naskočí na istý systém v práci a nepripadá mu to neprirodzené. Rodič by nemal pripustiť, aby sa príprava na reparát zúžila na posledné dni pred skúškou. V strese na samotnom reparáte nemusí obstáť. Odporúčam rozložiť jeho sily tak, aby malo čas relaxovať, ale aby malo každý deň aj dve-tri hodinky povinností. Je to oveľa bezbolestnejšie, ako keď sa pripravuje nárazovo."
Niektorí rodičia chcú po deťoch počas prázdnin, aby si občas niečo do školy zopakovali. Robia dobre?
"Toto by som vôbec neodporúčala. Prázdniny sú na to, aby si dieťa odpočinulo. Deti treba nechať odpočinúť až do konca prázdnin. Napokon školský rok nabieha pozvoľna, majú čas sa zabehnúť. Ak rodič núti dieťa na konci prázdnin učiť sa, nielenže mu skracuje prázdniny, ale znechucuje mu školu."
Jarmila Horáková © SME