Keď na začiatku demokratických primárok senátor Barack Obama bojoval o hlasy v Iowe, Keith Ellison prvý moslimský kongresman v Spojených štátoch sa ponúkol, že pomôže.
Chcel rečniť v Obamovom mene v mešite v Cedar Rapids, jednej z najväčších amerických moslimských enkláv. No ešte pred uskutočnením akcie ho Obamovi poradcovia požiadali, aby ju zrušil, keďže môže vzbudiť kontroverzie.
Jeden z poradcov mu to vysvetľoval. „Nikdy na to nezabudnem,“ hovorí Ellison, „povedal mi: Viete, máme presne cielené posolstvo.“
Pozor, tie ženy majú šatky
Keď Obama začal svoju prezidentskú kampaň, americkí moslimovia od Kalifornie po Virgíniu boli plní entuziazmu. Videli v ňom dlhoočakávaného bojovníka za občianske slobody, náboženskú toleranciu a diplomaciu v medzinárodných vzťahoch. No o rok neskôr Obama ich podporu neopätoval.
Hoci senátor z Illinois navštívil kostoly a synagógy, na verejné vystúpenie v mešite sa ešte len čaká. Moslimské a arabsko-americké organizácie sa viackrát pokúšali s Obamom stretnúť. Ich predstavitelia však tvrdia, že na rozdiel od ich židovských a kresťanských kolegov, ich Obama ignoruje.
Pred týždňom vykázali dobrovoľníci na mítingu v Detroite z priestoru za Obamom dve moslimské ženy v šatkách.
Moslimskí politickí a občianski lídri chápu, že ich podpora môže byť pre Obamu problémom. Napriek tomu sú sklamaní a nahnevaní, že Obama sa od nich dištancuje. „Veď je to kampaň o nádeji a zmene,“ hovorí Ellison, demokratický kongresman z Minnesoty. Moslimovia sú frustrovaní, dodal.
Obamovi poradcovia popierajú, že ich kandidát si drží moslimských prívržencov od tela.
Citujú vyhlásenie, v ktorom Obama hovorí o otvorenosti k americkému islamu, a rozhlasovú reklamu, ktorú nahral pre demokrata z Indiany Andreho Carsona - ten sa na jar stal druhým moslimom zvoleným do Kongresu. V máji mal tiež Obama krátke stretnutie s predstaviteľom mešity v michiganskom Dearborne, kde je najväčšia koncentrácia arabských moslimov v Amerike.
Poznačené vzťahy medzi Obamom a moslimami odrážajú jednu z ústredných výziev, ktorým senátor čelí: ako si ponechať vplyv medzi nimi bez toho, aby si pohneval skupiny, ktoré potrebuje na novembrové víťazstvo vo voľbách.
Čo je na tom byť moslimom
Po incidente v Detroite Obama zavolal dotknutým moslimským ženám a ospravedlnil sa: „Urazilo ma to a uisťujem vás, že budem naďalej bojovať proti diskriminácii ľudí akéhokoľvek náboženstva a pôvodu.“
Takéto gestá sú však v očiach moslimských lídrov malým zadosťučinením. Podľa nich detroitský incident ilustruje priepasť v jeho posolstve jednoty. „Komunita sa cíti oklamaná,“ hovorí Safíja Ghoriová z washingtonského úradu Moslimskej rady pre verejné záležitosti.
Aj Obamovi najhlasnejší moslimskí prívrženci nie sú spokojní, že Obama stále zdôrazňuje, že nie je moslim a dokonca obvinenia označuje za „špinavosť“. „Mnohí od neho čakajú, že povie: A okrem toho, nič na tom nie je byť moslimom,“ dodáva Ellison.
Koalícia moslimských imigrantov v roku 2000 podporila Georgea W. Busha, aby neskôr zistila, že nová vláda ich ignoruje a moslimské komunity sú poškodené protiteroristickým zákonom a po 11. septembri čelia väzbám a deportáciám.
Ruky preč od moslimov
Frustrácia z Obamu sa prehĺbila deň potom, čo získal nomináciu Demokratickej strany. Vystúpil vo Výbore pre americko–izraelské verejné záležitosti a vyhlásil, že Jeruzalem by mal byť nerozdeleným hlavným mestom Izraela. (Obama neskôr svoje slová vysvetlil tým, že status Jeruzalema sa musí určiť rokovaniami medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi).
Usáma Siblani, vydavateľ novín Arab American News v Dearborne, tvrdí, že Obama sa uspokojí s izraelskou loby, no s arabsko-americkými a moslimskými lídrami sa nestretáva.
Ghoriovú Obamov prístup typu „ruky preč“ neprekvapuje, najmä keď spoločenská klíma je poznačená útokmi na jej vieru. Medzi incidenty, ktoré moslimovia spomínajú, patrí rozhovor republikánskeho kandidáta Johna McCaina pre náboženský portál Beliefnet.com, kde povedal, že by preferoval kresťanského prezidenta pred moslimom. Potom to bolo vyhlásenie senátorky Hillary Clintonovej, že Obama nie je moslim, „pokiaľ vie“, a výrok republikánskeho kongresmana Steva Kinga, že Obamovo víťazstvo budú teroristi oslavovať a budú v ňom vidieť spasiteľa.
Mnohí od Obamu čakajú, že povie:
A okrem toho, nič na tom nie je, byť moslimom.
Autor: Andrea Elliottová New York Times