Vášeň zvaná poker

Poker je údajne druhá najpopulárnejšia nočná aktivita Američanov. Tá prvá by mala byť sex. Znalci však tvrdia, že sex je síce dobrá vec, ale poker vydrží dlhšie. Poker si v poslednom čase čoraz viac podmaňuje aj Slovákov. Blufujeme? Stavte sa, že je to ta

Poker je údajne druhá najpopulárnejšia nočná aktivita Američanov. Tá prvá by mala byť sex. Znalci však tvrdia, že sex je síce dobrá vec, ale poker vydrží dlhšie. Poker si v poslednom čase čoraz viac podmaňuje aj Slovákov. Blufujeme? Stavte sa, že je to tak!

Pri hracom stole sedeli s Hickockom a Richom ešte lodivod Massie, spolumajiteľ salónu Carl Mann a chlapík zvaný Buford. Hral sa draw poker a základná stávka bola dolár na drevo. Hickockovi nešiel list, zato lodivodovi padala jedna karta za druhou. Hickock však vedel, že šťastie sa nikoho nedrží večne a rozhodol sa trpezlivo čakať. Za dve a pol hodiny prišiel o dvestopäťdesiat dolárov a vo fľaši už nemal ani hlt. Potreboval si odskočiť, ale nechcelo sa mu odchádzať od hry, aby neprepásol okamih, keď zákon zdravého rozumu Massieho dostane. Napokon sa rozhodol, že si odskočí, keď Carl Mann, ktorý rozdával, šupol prvú kartu do ďalšej hry. Bolo to eso. Rozhodol sa, že si odskočí až po tejto hre. V zafajčenom hlučnom bare sa odrazu objavil chlapík menom Jack McCall. S revolverom v ruke si prekliesnil cestu k pokrovému stolíku. Hickokock, známy ako Divoký Bill, práve zodvihol svoje karty, keď Jack McCall vypálil z necelých tridsiatich centimetrov do jeho ľavého spánku. Hickock bol namieste mŕtvy. Karty, ktoré dostal do poslednej hry svojho života, mu ležali v lone. Boli to zelené a krížové eso, dve čierne osmičky a kárový dolník . Pre túto najslávnejšiu americkú pokrovú kombináciu sa neskôr navždy vžilo pomenovanie The Dead Man´s Hand. Ruka mŕtveho muža.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Amerika a poker

História hazardných hier a pokru je v Amerike úzko spätá s dobývaním zlata a striebra. Poker sa vždy hral tam, kde bolo o čo hrať. Jednou z legiend divokého západu je práve James Butler Hickock, prezývaný Divoký Bill. Bol vraj lepším pištoľníkom ako hráčom pokru a keď mu nešla karta, neváhal si vziať bank s pištoľou v ruke. O Billovi kolujú legendy, zabil vraj okolo sto ľudí. Nech už to s ním bolo akokoľvek, poker je dnes bezkonkurečne najrozšírenejšou kartovou hrou v Spojených štátoch amerických. Podľa odhadov hrá dnes v Amerike legálne aj nelegálne poker o peniaze vyše 60 miliónov ľudí. Väčšina Američanov považuje túto hru za tradičnú a skvelú zábavu, ktorej sa venujú aj v rodinnom kruhu alebo pri posední s priateľmi. Jaroslav Tuček, ktorý sa roky pohyboval ako manažér v kasínovej brandži, v knihe Pokrové miliony uvádza, že poker je sociálny fenomén dobre vyjadrujúci vzťah Američanov ku kultúre individualizmu. Je skrátka národnou americkou hrou. Hrali ho takmer všetci prezidenti USA, Richard Nixon vraj dokonca peniaze vyhrané v pokri použil v politickej kampani. Od roku 1674 do roku 2005 vyšlo v Amerike 700 kníh o pokri. V Amerike prišiel pred štyrmi rokmi pokru na chuť aj spolumajiteľ čisto pokrového klubu All-in v bratislavskom Slimáku. „Je možno aj sto alebo viac druhov pokrov. Na Slovensku teraz hrávame poker Texas hold´em," vraví Jano, ktorý prevádzkovanie herne stále neberie ako živobytie, ale skôr ako hobby. Závislosť od pokru necíti, ale vášeň to podľa neho je. Veľká. „V Amerike je to šialené. Existujú desiatky veľkých medzinárodných internetových stránok, kde sa hrá online poker. Na každej hrá poker priemerne okolo 50 - 100-tisíc ľudí z celého sveta. Táto revolúcia sa prenáša aj do Európy." Aj na Slovensku nastal za posledné dva roky veľký pokrový rozmach.

SkryťVypnúť reklamu

Texas Hold´em

„Hovorí sa, že Texas hold´em pochopíte za desať minút, ale zdokonaľovať sa v ňom musíte celý život. To je na ňom to úžasné," vraví Jano a zasväcuje nás do pravidiel. Je niečo po piatej popoludní, herňu práve otvorili a okolo stola už sedia sústredení muži s kartami v rukách. „Hierarchia kariet pri Texas hold´em je rovnaká ako pri akomkoľvek inom druhu pokru, ale táto verzia sa hrá tak, že hráčom sa rozdajú iba dve karty. Texas hold´em vznikol v Amerike v päťdesiatych rokoch, ale populárny je najmä posledných päť rokov. Postaral sa o to športový kanál ESPN, ktorý začal vysielať prenosy z pokrových turnajov. „Urobili revolúciu v tom, že dovtedy boli pri prenosoch karty zakryté, diváci ich uvideli až na konci. Ale ESPN ukázali na obrazovke karty hráčov, a zároveň aj percentá, kto má akú nádej na výhru," vraví Jano. Na verzii Texas hold´em je atraktívne, že s každou jednou vyloženou kartou sa zásadne môže zmeniť situácia. „Hierarchiu tu máme od jedného páru až po kráľovskú postupku. A s každou vyloženou kartou sa môžu zmeniť kombinácie, s ktorými hráči hrajú." Pravidlá sú teda „jasné". Alebo - relatívne jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrová matematika

Ale potom je niečo ako pokrová matematika. „To je v zásade zložitá veda. Vychádza sa z toho, že v balíčku je 52 kariet a stávky sú neobmedzené. To znamená, že v každej situácii, keď mám na ruke nejakú kombináciu, mám rôzne možnosti, ako sa mi môže „ruka" vylepšiť. Nejaké peniaze sú už v banku. Hráč, s ktorým hrám, si staví istú sumu. A nastupuje matematika - akú mám pravdepodobnosť, že mi dôjde karta a aká je výhodnosť stávky, ktorú buď prijmem, alebo neprijmem. Buď karty zložím, alebo „docallujem", čiže dorovnám stávku. Rovnako platí aj opačný postup. Ak stavím ja a predpokladám, že protihráč potrebuje dotiahnuť povedzme postupku, musím vedieť, akú výšku stávky mám zvoliť, aby jeho dorovnanie bolo k sume v banku nevýhodné. To sú exaktné prepočty, veľmi komplikované." Nie každý ich ovláda, ale keď chce byť niekto dobrým hráčom pokru, základné situácie by mal mať namemorované. Potrebujete vedieť aj niečo z psychológie. Dôležitá je schopnosť „čítať" hráčov, veď ide o to, aby ste vyhrali peniaze, ktoré sú v banku. Musíte poznať „tells", teda mimovoľné prejavy, ktoré dobrý hráč dokáže spozorovať na ostatných hráčoch, a vie zistiť, kedy hráč blufuje alebo kedy má „dobrú ruku". Pre menej zasvätených, hráči pokra často preberujú výrazy z angličtiny - „ruka" teda znamená „karta".

SkryťVypnúť reklamu

Šťastie je dôležité

„Mimika, práca prstov aj to, čo druhý hráč hovorí - to všetko si treba všímať," zasväcuje nás Jano do hry, ktorá je stále veľkou záhadou, pokiaľ ovládate len teóriu. Pre laika je nepochopiteľné, ako možno hrať poker cez internet, keď ďalších hráčov nevidíte, a pritom ich správanie pri hre je také dôležité. „Internet je dobrý pre začiatočníkov, je to prvý krok, pri ktorom sa hráč naučí východiskové situácie." Interakciu so živým hráčom v skutočnej herni však on-line poker nenahradí. Všetko je otázka tréningu. Texas Hold´em je jednou z mála hier, ktorá má aj profesionálnych hráčov. „Sú to Američania. Zarábajú tým nemalé peniaze. No pokiaľ sa tomu niekto oddá ako gamblingu, že pôjde do rizika, ktoré nie je únosné a bude hrať o väčšie peniaze, ako si môže dovoliť, tak rýchlo skončí. Sú mnohí hráči, zarábajú veľa peňazí hraním pokra, ale sú to gambleri. Peniaze, ktoré dokážu vyhrať v pokri, potom prehrajú napríklad v rulete. Poker sa však naozaj dá hrať úspešne a dlhodobo so ziskovým výsledkom. Najprv máte povedzme 80 percent šťastia a 20 percent schopností. Dobrí hráči dokážu tento pomer po čase otočiť. Pomer 80:20 je vyjadrením faktora, aký zohráva náhoda pri jednej hre a ako sa to v priebehu dlhého radu hier obracia až na 20:80 v prospech schopností a skúseností. Inými slovami, aj najlepší profesionál prehrá jednu, dve alebo tri hry s amatérom. Ale z dlhodobého hľadiska získava výhodu. Ak s ním odohrá 100 hier, 80 z nich pravdepodobne vyhrá. Preto je poker z krátkodobého hľadiska viac o šťastí, no z dlhodobého viac o schopnostiach."

SkryťVypnúť reklamu

Hrajú aj ženy

Pokrový klub All-in je možno jediný čisto pokrový klub, v iných herniach nájdete aj ruletu a hracie automaty. „Herňa je maloobchodná prevádzka ako každá iná, niečo sa predá na bare, sú tu nejaké poplatky a členské. A zápisné do turnajov za to, že im sprostredkúvame možnosť hrať," hovorí Jano. Hoci sem chodia väčšinou muži, nie je to čisto mužská záležitosť, ani vo svete nie. Známou hráčkou pokra je herečka Jenniffer Tilly. „Nedávno vyhrala turnaj asi 18-ročná hráčka, tuším Švédka, mimoriadne talentovaná. Celý veľký turnaj vyhrala tak, že si ani nepozrela karty. Hrala pozíciu, to znamená, že ani raz si neotočila kartu. To je úžasná vec," vysvetľuje Jano ďalšiu zvláštnosť pokrovej hry. Kým vo svete hrajú poker skôr starší ľudia, často dôchodcovia, u nás je vekový priemer hráčov veľmi nízky. No v poslednom čase do klubu si zvykli chodiť aj páni v rokoch, ktorí celý život mastili mariáš a šnaps a prišli pokru na chuť. Koľko času tu hráči strávia? „Veľa. Turnaj, ktorý sa začína o pol ôsmej, sa spravidla končí o pol jednej v noci. Už tu sedeli hráči aj do poobedňajších hodín nasledujúceho dňa, hrali osemnásť hodín v kuse." Či sa hrá o peniaze? Podľa dohody hráčov. „No, samozrejme, aj z hry, ktorá nemá finančné krytie, má človek potešenie. Je to jendoducho súťaž, dobrodružstvo. Je to o vás," vraví Jano.

SkryťVypnúť reklamu

Slimák vo štvrtok

Je štvrtok večer, pol ôsmej, hráči sa ešte len zbierajú. O chvíľu sa začne turnaj. Prichádzajú väčšinou muži, skôr mladí, často vysokoškoláci. Ženy sú možno dve. Neveľká miestnosť, do ktorej sa zmestí päť pokrových stolov a jeden barový pult, sa do posledného miesta zaplní. Je tu možno sedemdesiat ľudí, dnes sa hrá totiž free roll, teda môžete začať bez vstupného poplatku. Ani nezbadáte, že sa turnaj začal. A ak ste v role pozorovateľa, ktorý navyše poker nikdy nehral, po chvíli sa začnete nudiť. Nehrá tu hudba, hráči ticho v pekelnom sústredení sa sedia, hádžu karty na stôl, nedajú najavo vzrušenie. Veď ich devízou je práve kamenná tvár. Iba jedna blondínka sa príde Janovi pochváliť, že bez „ribája", teda bez finančného vkladu, vyhrala šesťtisíc. Žetónov, nie korún. Či je poker požierač času? Možno sa na to pozrieť aj takto, ale Jano považuje čas strávený pri pokri v klube za kvalitnejšie využitý, než posedávanie v krčme ako za jeho študentských čias. „Patria k tomu aj všetky sociálne väzby, stretávanie sa s priateľmi."

SkryťVypnúť reklamu

Hráči stále hrajú a vám zostáva jediné. Začať tiež hrať alebo sa pobrať domov, veď hra bude pokračovať možno do rána. Dnes sa nehrá o peniaze, ale o postup do turnaja, ktorý bude na druhý deň. No ak to predsa len chcete skúsiť, môžete si zapnúť počítač a zahrať si on-line, o virtuálne peniaze. A nabudúce možno prídete do ozajstnej herne. Zdokonalíte sa a prídete znova. Poker je skrátka vášeň.

Internetový poker

Kto videl film Casino Royal, iste mu neušlo, že hlavnú úlohu si okrem Jamesa Bonda zahral aj poker. Kartová hra s mnohými variantmi pravidiel sa rozšírila ako vírus a vyvolala doslova pokermániu. Svojej momentálne veľkej popularite vďačí aj televízii a, samozrejme, internetu.

Jedna zo zásadných vecí, ktorú internet do pokru vniesol, je demokracia. Z akejkoľvek pozície sa dnes môžete dostať na najslávnejšie turnajové série pokru. Ak sa vám zadarí, môžete vyhrať vstupenku do Las Vegas. Keďže internet nepozná hranice, mnohé internetové pokrové herne fungujú ako vynikajúci biznis. Hlavne, keď si nájdu pre svoju registráciu daňový raj.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá ruka v Casino Royal

„Inšpirovala ma jednoznačne posledná bondovka. Keď som si ju pozrel, usúdil som, že keby som vedel hrať poker, mal by som z filmu viac," hovorí pokrový hráč z internetovej herne, ktorý si hovorí Habrajdika. „Hneď, ako som sa s kartami trochu zoznámil, začal som s kamarátmi riešiť, aké 'ruky' asi mali tí za stolom v Casino Royal."

Druhý internetový pokrový hráč, prezývaný Brumteles, narazil na pokrové turnaje začiatkom tohto roku na športových televíznych kanáloch, ktoré najviac spopularizovali poker v časoch štrajku hokejistov z NHL, keď potrebovali zaplniť nakúpené vysielacie časy. „Prekvapilo nás, že sme sa dostali do veľmi živo fungujúceho sveta," tvrdia obaja. „Čím viac sme sa o pokri dozvedali, tým viac sa nám javil ako celosvetová mánia." Naučiť sa hrať internetový poker znamená osvojiť si jazyk, ktorým môžete hovoriť s kýmkoľvek na celom svete. Môžete sa pripojiť do akejkoľvek webovej herne a potom už len rejzovať, foldovať, dávať malé a veľké blaindy, čekovať, kólovať, čakať na flop, až kým nevyhráte.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze za zábavu

Nemalú úlohu v pokri zohráva fakt, že sa hrá v zásade o peniaze. Pokrový hráč si vlastne kupuje zábavu, a preto sa usiluje, aby bola čo najlepšia, aby svojou hrou priebeh zábavy ovplyvnil. Napríklad Brumtelesovi nejde primárne o zárobok, hoci je presvedčený, že medzi pokrovými hráčmi sa takí nájdu. „Keď človek staví do hry peniaze, hrá oveľa pozornejšie, oveľa viac sa snaží hrať správne. Keď budem hrať zle, vypadnem po troch kolách a za svoje peniaze si kúpim menej zábavy," tvrdí. Je to, ako kúpiť si lístky na film - človek si viac rozmyslí, na aký pôjde, ako keď dostane lístok zadarmo. V internetových herniach hráva väčšinou o virtuálne peniaze, takzvané play money. Cez internet sa dá hrať aj o reálne peniaze (ak ich vyhráte, dostanete ich na účet, ak prehráte, stiahnu vám ich). Habrajdika tvrdí, že aj keď hrá len o virtuálne peniaze, na hre mu záleží rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

Hazard?

„Keď človek zarobí nejaké peniaze prácou, dostáva ich za ohodnotenie svojho výkonu. Ale keď vyhrá v hazarde, to akoby nad ním rozhodol niekto tam hore," uvažuje Brumteles. Nedokáže odhadnúť pravdepodobnosť výhry, je však presvedčený, že dobrý hráč Texas hold'emu sa dlhodobo drží v dobrých číslach. „Správne rozhodnutia a správna stratégia sa ukazujú až pri pravidelnom a vytrvalom hraní. Čím dlhšie nechávate pôsobiť matematickú pravdepodobnosť, tým sa viac prejaví." Najlepšie je to vysvetliť na príklade kocky: keď šesť razy hodíte kockou, tak to neznamená, že raz padne šestka, aj keď pravdepodobnosť je jedna k šiestim. Ale keď hodíte šesťstokrát, je väčšia pravdepodobnosť, že šestka padne stokrát.

SkryťVypnúť reklamu

Zábava na živo

Obaja internetoví hráči však uznávajú, že hra so živými spoluhráčmi je najväčšia zábava. Sledovať sa navzájom, odhaľovať prejavy istoty a neistoty, tipovať, kto sa asi čím prezradí, kedy blufuje zámerne a kedy sa mu podarí oklamať súpera celkom mimovoľne, to sú jemnosti, ktoré dávajú hre ozajstný šmrnc. „Už máš silnú ruku, cítiš sa ako kráľ, ale tváriš sa ako žobrák. Alebo naopak. Nie náhodou hrá väčšina profíkov v čiernych okuliaroch, dokonca v kapucniach," podotýka Brumteles.

V herni stretnete rôzne typy, od tých, čo ani zďaleka nevzbudzujú dôveru, až po študentov matematicko-fyzikálnej fakulty, ktorí prišli vypustiť stres. Radšej uprednostňujú hru na priateľskej úrovni, zábavu, za ktorú si radi zaplatia. „Adrenalín si užiješ aj za stovku," presviedča Habrajdika.

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho vznikol poker

Presný pôvod hry poker nie je známy, ale isté je, že sa nemohol hrať skôr, ako sa vynašli karty. Názov hry pochádza pravdepodobne z nemeckej kartovej hry Pochen. Za pramatku pokru sa považuje tiež perzská hra As-nas. Jej prvky sa do kolísky novodobého pokru, do Ameriky, dostali zrejme vďaka perzským námorníkom, ktorí boli v kontakte s francúzskymi osadníkmi na vtedy prevažne frankofónnom území New Orleans. Tamojšia francúzska komunita pravdepodobne na prelome 18. a 19. storočia absorbovala niektoré prvky As-nas do hry poque, čo bola kartová hra, ktorá sa hrala vo Francúzsku už na konci 16. storočia. Názov poker sa zrejme vyvinul v rovnakom čase a v rovnakej lokalite práve zo slova poque, ktoré bolo vtedy v hernom kontexte synonymom pre sloveso staviť. Ak niekto vyhlásil „Je poque d´un jeton", znamenalo to, že stavia jeden žetón. Z názvov As-nas a poque vzniklo pre novoupravenú hru najprv pomenovanie poquas, neskôr pokah, ktoré vplyvom americkej výslovnosti dostalo konečnú formu poker.

Straight bol prvý

Existuje mnoho hybridných odvodenín a podvariantov základných druhov pokru. Historicky prvou pôvodnou hrou bol tzv. Straight Poker alebo tiež Cold Poker, v ktorom každý z hráčov dostal päť kariet a hneď potom nasledovalo stávkovanie a odkrytie kariet, ktoré určilo víťaza. Dôvodom, prečo vznikajú stále nové a novšie verzie pokru, je okrem iného zrejme snaha inovátorov o urýchlenie hry, a tiež o zvyšovanie frekvencie výskytu dobrých kartových kombinácií.

Mark Twain bol svelý hráč

V roku 1836 bolo na amerických západných riekach zaregistrovaných 361 parníkov. Poker sa hral na lodiach, ktoré sa plavili na Mississippi. Prístav v New Orleans sa rozrastal a v ňom rástlo a bujnelo aj hráčske podhubie. Nemožno sa teda čudovať, že práve vo francúzskej štvrti v New Orleans vzniklo v roku 1827 prvé luxusné kasíno v Amerike, ktoré ponúkalo vybrané jedlo, pitie a veľké stávky v rôznych hrách, vrátane pokru. Jedným zo skvelých pokrových hráčov, ktorý sa ho zrejme naučil hrať na niektorom z luxusných parníkov, bol spisovateľ Mark Twain. Vyhlásil, že túto hru môže hrať bez obáv proti komukoľvek.

Základné druhy

Draw Poker

Je to hra, v ktorej hráči dostanú do ruky zavretú kombináciu kariet a môžu si ju prípadne vylepšiť tým, že si jednu alebo viac z týchto kariet vymenia. Najbežnejšou hrou tohto typu je štandradný päťkartový draw poker - Five Card Draw Poker

Stud Poker

Každý hráč dostane zostavu zavretých aj otvorených listov, z ktorých vytvárajú hráči najlepšie pokrové kombinácie. Medzi najfrekventovanejšie hry tohto typu pokru patria dve hry: sedemkartový stud poker (Seven Card Stud Poker) vrátane variantu Split (Seven Card Stud Hi/Lo Poker) a päťkartový stud poker (Five Card Stud Poker).

Community Card Poker

Je to variant pokru, v ktorom hráči vytvárajú najlepšie kombinácie zo zavretých rozdaných kariet a zo spoločných kariet - otvorených pre všetkých hráčov. Úplne najpopulárnješími variantmi tejto hry sú Texas Hold´em Poker a Omaha Hold´em Poker vrátanie variantu Hi/Lo (8 or better).

Pravidlá Texas Hold'em

Krupiér vezme rozmiešaný balíček kariet a každému hodí jednu z vrchu balíčka. Najväčšia karta určí dílera. Ten sa každou hrou posúva v smere hodinových ručičiek. Hráč po dílerovej ľavej ruke dáva small blind - malý vklad (SB), po jeho ľavej ruke dáva ďalší big blind - dvojnásobný vklad (BB). Sú to základné stávky, ktoré zabraňujú hráčom hrať čistú hru bez stávky. Keď sú SB a BB na stole, každý hráč dostane dve karty. Po rozdaní sa hráč po ľavej ruke BB rozhoduje, či bude alebo nebude hrať, podľa svojich kariet. Má vtedy tri možnosti: call - dorovnať základnú stávku BB. Fold - zahodiť karty a túto hru nehrať a raise - zvýšiť stávku. Takto sa rozhodne každý hráč, až príde na rad hráč BB a ten má tiež ešte právo zvýšiť, alebo hrať check - čo znamená, že nechce stávku zvyšovať a posúva hru ďalej.

Potom dáva krupiér na stôl flop. To sú tri karty, spoločné pre všetkých hráčov. Hráčovi vzniká týmto spolu s kartami na ruke kombinácia piatich kariet. Lepšia kombinácia vyhráva.


Kombinácie:

Vysoká karta - Kicker - A 8 J 5 2

Pár - A J J K 6

Dva páry - A A 3 3 7

Trojica - A A 2 Q A

Postupka - 4 5 6 7 8 - nezáleží na farbe

Farba - 3 5 7 8 Q rovnakej farby

Full House - A A A K K

Poker - 3 3 3 3 8

Royal Flush - 10 J Q K A postupka vo farbe

Keď je na stole flop, hráči majú opäť možnosť staviť a tí za nimi hrať fold, call alebo raise. Po kole stávok prichádza na rad 4. karta na stole, turn. Hráči stále vytvárajú najlepšiu kombináciu piatich kariet, ale tentokrát zo šiestich. Po Turne príde opäť kolo stávok a napokon posledná karta: River. Ešte aj po poslednej karte majú hráči možnosť staviť, vtedy vytvárajú najlepšiu kombináciu 5 kariet z 8.

Zdroj: www.birdz.sk

Slovník pokrového hráča

All-in - staviť všetko,

Blind - povinná stávka naslepo, ešte pred rozdaním kariet,

Bluff - staviť alebo navyšovať s nie príliš dobrou kombináciou za účelom, aby protihráči zložili karty,

Button - značka, ktorú má pred sebou hráč v pozícii teoretického dealera. Táto značka sa na stole po každej hre posúva v smere hodinových ručičiek, aby každý hráč mohol využiť výhodu hrať ako posledný.

Buy-in - minimálny vstupný poplatok do hry,

Call - dorovnať stávku,

Cash out/in - opustiť hru a vymeniť si žetóny za peniaze,

Chip - žetón,

Community cards - spoločné karty napríklad v hre Texas hold´em a Omaha, ktoré môžu byť použité na zostavovanie kombinácií každým z hráčov,

SkryťVypnúť reklamu

Dealer - zamestnanec herne, ktorý rozdáva karty a riadi hru,

Flop - prvé tri otvorné spoločné karty pri hold´eme alebo omahe,

Flush - kombinácia piatich kariet rovnakej farby,

Fold - vzdanie sa hry signalizované zložením kariet na stôl,

Free roll - pokrový turnaj bez vstupného poplatku,

Free ride - zostať v hre o bank bez nutnosti staviť,

Hand - kartová zostava, kombinácia, karty rozdané hráčom alebo hra od fázy rozdania až po vyloženie kariet,

Hog - vyhrať celý bank,

Hole cards - zavreté karty hráča, ktoré ostatní protihráči nevidia - sú obrátené lícom dole,

Holy city - výborná kombinácia obvykle plná es a obrázkových kariet,

Huge hand - excelentná kartová kombinácia s nádejou na výhru,

SkryťVypnúť reklamu

Kill - zdvojnásobená stávka naslepo, vyžadovaná od hráča v niektorých lowball hrách, po tom, čo hráč vyhral dva banky v rade,

Low ball - variant pokru, v ktorom vyhráva najnižšia kombinácia,

Pay station - hráč, ktorý stavia a zvyšuje stávky viac, než je takticky správne. Často dorovonáva lepšie kombinácie, a preto tiež často prehráva.

Pot - bank bez provízie pre herňu,

Quint major - tzv. royal straight flush, kráľovská postupka vo farbe,

Raise - navýšenie stávky predchádzajúceho hráča,

Re-buy - dokúpenie žetónov v turnaji,

Tell - správanie hráča, ktoré napovedá, ako hodnotnú kombináciu kariet drží,

Up-cards - karty, ktoré sa rozdávajú lícom hore, otvorené karty,

Wild card - divoká karta, napríklad žolík,

SkryťVypnúť reklamu

Wing - mať víťaznú sériu v hre.


Ako sa hrá poker?

Počet hráčov: 2 až 10

Cieľ hry: vyhrať čo najviac peňazí

Poker sa hrá s balíčkom francúzskych kariet (52) (v niektorých verziách pokru sa používajú aj žolíky). Hodnota kariet podľa veľkosti: eso, kráľ, dáma, nižník, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 a eso. Sú 4 farby: piky, srdcia, kára a trefy.

V niektorých verziách pokru sú dvojky divoké karty, ktoré môžu zastúpiť ľubovoľnú kartu.

Všetci hráči pred rozdaním kariet vložia základný vklad. Každý hráč dostane päť kariet. Hráči môžu vymeniť 0 až 5 kariet. Počas hry má hráč tieto možnosti:

dorovnať - dorovnanie predchádzajúceho vkladu

zvýšiť - dorovnanie vkladu a zvýšenie

položiť - položenie kariet, strata vkladu, ale zaistenie, že táto hra neprinesie už ďalšie straty

Stávky pokračujú, kým všetci nedorovnajú alebo ostatní nepoložia, vyhráva hráč s najvyšším ohodnotením kariet alebo ak všetci ostatní položili, hráč ktorý nepoložil.


Opis skupín kariet

Straight Flush (jednofarebná postupka)

Všetkých päť kariet tej istej farby v rade za sebou podľa veľkosti. Ak má postupku viac hráčov, vyhráva hráč s vyššou postupkou: 10 9 8 7 6 je vyššia ako 9 8 7 6 5. Najnižšia postupka je 5 4 3 2 A. Najvyššou postupkou je A K Q J 10, takáto postupka sa nazýva Royal flush.

4 of a Kind (štvorica alebo poker)

Štyri karty rovnakej hodnoty - napríklad: 9-9-9-9-A. Ak má štvoricu viac hráčov, vyhráva ten, ktorý má vyššie karty.

Full House

Trojica a dvojica (napr.: 7-7-7-5-5 alebo 10-10-10-A-A). Ak má Full House viac hráčov, rozhoduje vyššia trojica.

Flush (jedna farba)

Všetkých päť kariet má rovnakú farbu. Ak má jednu farbu viac hráčov, rozhoduje pravidlo o najvyššej karte.

Straight (postupka)

Je to postupka zložená z piatich kariet, pričom nie sú z jednej farby. Napríklad: 8-9-10-J-Q. Voláme ju tiež špinavá postupka. Ak má postupku viac hráčov, vyhráva vyššia postupka.

3 of a Kind (trojice)

Tri karty rovnakej veľkosti a dve karty, ktoré netvoria dvojicu. Napríklad: K-K-K-7-9 alebo Q-Q-Q-6-A.

Two Pair (dve dvojice)

Dve dvojice, ktoré majú rovnaké hodnoty. Napríklad 5-5-6-6-A alebo J-J-K-K-10.

Pair (dvojica)

Jedna dvojica rovnakej hodnoty. Napríklad: 10-10-7-8-K.

High Card (najvyššia karta)

Ak nemá nikto dvojicu alebo väčšiu, vyhráva najvyššia karta. Ak táto nerozhodne, vyhráva druhá najvyššia karta.

Spracované podľa wikipédie


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 373
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 840
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 217
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 626
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 342
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 089
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 735
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu