HARARE, BRATISLAVA. Voliči v Zimbabwe zajtra nebudú mať na výber. V súboji o kreslo prezidenta ostal už len jeden kandidát. Diktátor Robert Mugabe. Priaznivci opozičného lídra Morgana Tsvangiraia, ktorý z druhého kola odstúpil, sa navyše boja o svoje životy. Mugabeho milície sliedia v uliciach.
Tsvangirai, ktorého prichýlila holandská ambasáda, vyzýva OSN, aby v krajine zakročila. „Ak nám nepomôžete, Zimbabwe sa rozpadne,“ odkázal svetovým lídrom v liste, ktorý zverejnil denník Guardian.
VIDEO: Tsvangirai chce, aby Africká únia diskutovala o problémoch v Zimbabwe
Briti hrozia sankciami
Medzinárodné spoločenstvo násilnú kampaň Roberta Mugabeho odsúdilo a žiada odklad volieb. Veľká Británia, Francúzsko a Spojené štáty oznámili, že hlasovanie za takýchto podmienok budú považovať za neférové a jeho výsledky neuznajú.
„Terajšia vláda, bez parlamentnej väčšiny, ktorá prehrala v prvom kole prezidentských volieb, a drží sa pri moci len pomocou násilia a zastrašovania, je režimom, ktorý by nikto nemal uznať,“ citoval britského premiéra Gordona Browna denník Guardian. Brown v parlamente navrhol zostrenie sankcií, ktoré by zakazovali vstup členov Mugabeho vlády do Británie, či zmrazenie jej aktív na zahraničných kontách.
Britská vláda zároveň zvažuje, že zakáže kriketovému tímu Zimbabwe účasť na svetovom šampionáte v roku 2009, ktorý sa uskutoční v Anglicku.
Lídri Európskej únie na minulotýždňovom summite pohrozili zimbabwianskej vláde novými sankciami, aby zvýšili tlak na Mugabeho pred blížiacimi sa voľbami.
Šéf slovinskej diplomacie Dimitrij Rupel povedal portálu eubusiness.com, že únia vysiela „silný signál“, ale jej možnosti na činy sú obmedzené.
Vláda Slovenskej republiky sa hlási k oficiálnemu postoju Európskej únie k Zimbabwe, na ktorom sa členské krajiny zhodli na poslednom summite.
Únia vtedy vyjadrila znepokojenie nad pokračujúcim násilím v Zimbabwe a vyzvala jeho vládu, aby zabezpečila podmienky na slobodné voľby.
Na otázku, či Slovensko neuzná výsledky volieb, ak sa uskutočnia bez opozičného kandidáta, hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda odpovedal, že najprv si treba počkať na voľby.
„Ak sa voľby uskutočnia za takýchto podmienok, reakcie únie budú určite tvrdé,“ povedal Škoda.
Čaká sa na postoj Afriky
O kríze v Zimbabwe včera rokovali aj krajiny Spoločenstva pre rozvoj Južnej Afriky (SADC). Kenský premiér Rail Odinga varoval pred začatím genocídy v Zimbabwe.
V Egypte sa tento týždeň schádzajú aj lídri Africkej únie. S napätím sa očakáva, či sa na ich summite zúčastní aj Robert Mugabe. Briti a Američania apelujú na africké štáty, aby neuznali Mugabeho ako prezidenta Zimbabwe.
Mugabe prehral.
Ak uskutoční podvodné voľby a vyhlási sa za prezidenta, bude to neprípustné.
Rail Odinga, premiér Kene
Autor: Tomáš Hudák © SME