BRATISLAVA. V Devínskej Novej Vsi majú dve škôlky. V lete bude jeden mesiac zatvorená každá z nich. Kým bude jedna zatvorená, môžu dať rodičia dieťa do tej druhej. Problém je, že v lete má dieťa nárok byť v škôlke len štyri týždne a mesiac dovolenky si pracujúci človek len ťažko môže zobrať.
„Dva týždne môže byť doma so synom manžel a dva týždne ja. Na spoločnú dovolenku môžeme zabudnúť,“ opisuje Elena situáciu, ktorá sa opakuje roky a nič sa na nej nemení.
Dovolenky učiteliek a zákon
Dôvody zatvorenia škôlok počas leta sú dva: „Prevádzka je minimálne na tri týždne prerušená z hygienických dôvodov,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.
Druhý dôvod je čerpanie dovoleniek zamestnancov škôlok, ktorí majú rovnako ako učitelia a zamestnanci škôl osem týždňov dovolenky počas roka.
Hygienické dôvody zahŕňajú maľovanie a dezinfekciu priestorov a vybavenia. Na ich dodržiavanie majú dohliadať regionálne úrady verejného zdravotníctva. Úrad verejného zdravotníctva to však nekontroluje.
Majú protestovať?
Zriaďovatelia materských škôl - teda obce a mestské časti - tvrdia, že rodičia sa na prázdniny v škôlke zvlášť nesťažujú a riaditelia poznajú záujem či nezáujem rodičov a pýtajú sa ich, ako majú mať v lete otvorené. „Rodičia sú o prerušení informovaní spravidla dva mesiace vopred,“ povedal hovorca Ružinova Maroš Smolec. Prieskum SME však ukázal, že rodičia sú postavení pred hotovú vec. Na nástenke sa dozvedia, kedy je škôlka zatvorená a musia sa zariadiť.
Starosta bratislavskej Petržalky Milan Ftáčnik hovorí, že výhodou ich veľkej mestskej časti je, že škôlky sú blízko seba a rodič môže cez prázdniny umiestniť dieťa do náhradnej škôlky, ktorá je len pár metrov vzdialená. Kapacita náhradných škôlok je však len polovičná oproti bežnému roku. Ftáčnik tvrdí, že rodičia sa nesťažujú.
Časť škôlok v mestách zostáva vždy otvorená a samosprávy, ktoré šéfujú riaditeľom škôlok, nevidia dôvod systém meniť. Odvolávajú sa na platnú vyhlášku. Aká je minimálna kapacita škôlok na prázdniny, nikto nevie, a tak si ju odvodzujú podľa doterajšej praxe - tá hovorí v prospech zatvorenia škôlok na štyri týždne.
V bratislavskom Starom Meste budú v júli otvorené štyri škôlky pre necelých 300 detí, v auguste tri s kapacitou asi 150 detí. Minulý školský rok tam navštevovalo škôlky viac než tisíc detí.
„Zákon nestanovuje povinnosť zabezpečiť minimálne kapacity škôlok cez prázdniny, ani koľko miest je minimálna kapacita,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Španková.
Súkromné zariadenia
Prázdniny si nevyberajú niektoré súkromné škôlky. Chcú sa prispôsobiť rodičom. „Priniesť dieťa môžu aj rodičia zo štátnej škôlky, radi by sme ich uvítali, ale sme plní a je aj dosť dlhý poradovník,“ povedal majiteľ bratislavskej súkromnej škôlky Lienka Rastislav Matulák.
Súkromná škôlka Svetielko bude mať tri týždne v lete prázdniny, otvorená zostane len v nevyhnutných prípadoch. „Keď budeme otvorení, navštevovať nás môžu aj deti zo štátnej škôlky,“ povedala Michaela Moyzesová zo Svetielka. Deň v škôlke stojí rodiča 600 korún bez stravy.
Ako fungujú škôlky
Čas prevádzky určuje riaditeľ, spravidla je od 6. do 18. hodiny.
Zriaďovateľmi škôlok sú väčšinou obce a mestské časti.
V lete čerpajú zamestnancí škôlok dovolenky,zatvorené sú väčšinou mesiac.
Počas prázdnin môže zriaďovateľ prevádzku prerušiť alebo obmedziť.
Babyboom je malý
V niektorých regiónoch detí v predškolskom veku pribudlo, na novú škôlku to nestačí.
BRATISLAVA. Slovensko zažívalo posledných päť rokov menší babyboom, pre väčšinu škôlok to však neznamenalo, že im pribudlo detí. Detí v súkromných škôlkach pribudlo, ale celkovo počet detí v materských školách dokonca klesá. V roku 2004 chodilo do škôlok 149tisíc detí, vlani o desaťtisíc menej.
„Detí sa v posledných rokoch síce narodilo trochu viac, ale nárast nebol taký významný a podiel populácie vo veku 3 až 5 rokov k celkovej populácii sa ani veľmi nezvýšil,“ vysvetľuje sociologička Magdaléna Piscová.
Slováci v porovnaní so škandinávskymi krajinami aj s Českom škôlky využívajú menej. U nás je to asi 68 percent rodičov, v Škandinávii je to 80 percent. Je to nižšou zamestnanosťou žien u nás. Percento žien pracujúcich na čiastkový úväzok pri výchove dieťaťa je u nás veľmi nízky.
Sú však oblasti, kde dieťa do škôlky neprihlásite - majú plno. Platí to najmä o satelitných mestečkách v Bratislavskom kraji. Každé šieste dieťa zo žiadateľov o umiestnenie v škôlke je tam zo Seneckého okresu, kam patria satelitné mestečká Kalinkovo a Hamuliakovo. Tam sa vďaka donedávna lacnejším pozemkom prisťahovalo veľa mladých rodín. „V Senci aj v okolitých obciach stúpa počet žiadostí o materské školy. Škôlky nevieme zväčšiť, ale snažíme sa o to,“ povedal vedúci školského úradu v Senci Anton Kubliniak. Od septembra jednu z piatich štátnych škôlok rozširujú o ďalšie dve triedy, aby mohli vyhovieť ďalším 35 deťom.
Postaviť novú škôlku nie je podľa Kubliniaka reálne. „Čo bude s novou škôlkou, keď opadne terajšie krátke zvýšenie počtu detí?“ Kubliniak hovorí, že aj tri súkromné materské školy v meste sú preplnené. „Zväčša ich rodičia nechávajú starým rodičom, ktorí nepracujú.“
(mgl)
Cez deň väčšine stačí do piatej
Len málo z takmer 3-tisíc štátnych škôlok pracuje dlhšie ako do piatej. Aby boli otvorené dlhšie, potrebujú súhlas zriaďovateľa. Riaditelia hovoria,že rodičia to nežiadajú.
„Našu škôlku zatvárajú o štvrtej, a to nám nevyhovuje,“ hovorí Eva z Bratislavy. Po dieťa chodí opatrovateľka a čaká s jej dcérkou doma, kým sa rodičia nevrátia z práce. Väčšina štátnych škôlok je otvorená do piatej popoludní. Flexibilnejšie sú súkromné škôlky, ktoré sú drahšie. Bez stravy a dobrovoľných príspevkov od rodičov stojí škôlka okolo 1200 korún mesačne, súkromná asi 7000.
Tridsať percent rodičov by uvítalo pružnejšie otváracie hodiny, ukázal prieskum Inštitútu práce a rodiny z roku 2005. Materské školy však hovoria, že im sa s tým rodičia nehlásia. „O pravidelný predĺžený čas nemali rodičia záujem,“ hovorí zástupkyňa bratislavskej materskej školy na Jeséniovej ulici Anna Mračková. Zvýšilo by to podľa nej náklady na kuchyňu, kúrenie či personál.
Iveta Strukanová z košickej štátnej materskej školy hovorí, že pred rokom dostali povolenie pracovať do siedmej, ale aby sa prevádzka oplatila, muselo by denne zostávať dlhšie aspoň 10 detí. Toľko rodičov záujem neprejavilo.
Ďalšia štátna košická škôlka na Havanskej ulici predlžuje čas už dva roky. „Vítajú to matky zamestnané v centre mesta. Do piatej na sídlisko nestihnú prísť,“ vysvetľuje riaditeľka Renáta Cymbaláková. Podľa jej skúseností, keď sa upravia rozpisy práce, škôlka zvládne predĺženú pracovný čas bez prijímania nových učiteliek.
Podľa údajov mestských úradov ani jedna z 27 materských škôl v Žiline a 27 materských škôl v Banskej Bystrici nemala vlani predĺžený pracovný čas. Rodičia podľa magistrátu o takúto službu neprejavili záujem.
(mgl)