Nie. Nebudú tam artefakty z jej charakteristického plavého vrkoča, ktorý nosieva obtočený okolo hlavy, ani obnosené kabelky Louis Viutton, ktoré si ukrajinská premiérka rada kupuje. Dokonca ani kolekcia fotografií z čias slávnej oranžovej revolúcie, keď stála na tribúnach ruka v ruke s terajším prezidentom Viktorom Juščenkom.
Najnovšie múzeum venované Tymošenkovej totiž bude vo väznici. V kyjevskej cele, kde v roku 2001 strávila železná lady natvrdo 42 dní.
To bolo ešte v časoch, keď na Ukrajine vládol tvrdou rukou Leonid Kučma, kamarát slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera, a Julii sa v ukrajinských (tvrdo kontrolovaných) médiách takmer nehovorilo inak ako plynová princezná.
Križiačka proti „kučmizmu“ skončila vo väzbe pre údajné podozrenie z ilegálneho obchodu s ruským plynom, na ktorom sa mala nabaliť. Zo strachu z otravy v potemnenej cele odmietala vodu i jedlo. Celú väzbu označila za politický atentát na jej osobu.
Súd jej dal za pravdu. Podozrenia sa nepotvrdili, vychudnutú Tymošenkovú neskôr prepustili a zatykač na ňu nakoniec stiahla aj ruská prokuratúra.
Toľko exkurz do minulosti, ktorú by si kyjevská väznica rada pripomenula. Okrem nového múzea chystá vedenie Lukjanovskej väznice aj ďalšiu novinku.
Zriadenie VIP ciel pre prominentných väzňov. Za príplatok 300 dolárov mesačne budú mať podľa ukrajinských médií komfortnú svetlú celu s televízorom, chladničkou i sprchou, ktorú si bežní väzni môžu dopriať tak raz za týždeň.
Otázkou zostáva motivácia vedenia väznice. Že by očakávalo skorý príchod väzňov, ktorí si môžu dovoliť luxus?
V krajine, kde ešte donedávna polovica národného zisku mizla vo vreckách jednotlivcov, je kandidátov určite dosť.