BERLÍN, BRATISLAVA. „Ešte o jednej po polnoci boli všade v uliciach, trúbili na autách a mávali vlajkami,“ opisuje radosť Turkov po vyhranom zápase nad Chorvátmi Berlínčan Johannnes Reis.
Miestna turecká komunita oslavovala do skorého rána vo dvoch štvrtiach Kreuzberg a Neükolln. Práve miestne tepny Kotbusser Damm a Karl-Marx Strasse pripomínajú orientálny Istanbul. V stroho zariadených kaviarňach sa podáva iba čaj a káva, postarší muži hrajú spoločenské hry a sem-tam si odskočia na kebab.
Alkohol sa v podnikoch nepodáva, rodení Nemci aj tak chodia do vlastných krčiem a kaviarní. Obe komunity sa akceptujú, vedľa seba však žijú bez väčších kontaktov. Bežný Berlínčan nanajvýš zájde k tureckému holičovi, alebo si v stánku kúpi falafel.
Test tolerancie
Posledné týždne žijú obe komunity futbalom a dnes ich čaká lahôdka – zápas storočia.
Nemci sa s Turkami stretli naposledy na veľkom podujatí v roku 1954, keď sa hral svetový šampionát.
Podľa médií ide teraz o integračný test, sociológovia a politici sledujú, ako sa vyvinul vzťah oboch komunít. „Nech zvíťazí nielen lepší mančaft, ale aj nemecko-turecké priateľstvo,“ vyhlásil predseda turecko-islamskej únie Sadi Arslan.
Primátor Berlína Klaus Wowereit však pre istotu vyzval fanúšikov, aby sa rešpektovali. Zápas sa bude naživo vysielať v centre mesta pri Brandenburskej bráne a organizátori očakávajú pol milióna návštevníkov.
Polícia nemá obavy
„Fanúšikovia boli bezproblémoví aj preto, že nepili alkohol,“ komentoval oslavy po postupe do semifinále hovorca berlínskej polície. Podobné pouličné párty boli aj na hamburskej Reeperbahn, v centrách Kolína a Brém. Nemecko teraz uvažuje, či fanatickí fanúšikovia nebudú robiť problémy.
Dvojitá identita
„Som šťastný, že Turecko hrá proti Nemecku. Kto zvíťazí, je úplne jedno,“ opisoval fanúšik tureckého pôvodu svoje pocity pre denník Frankfurter Rundschau. Turci tvoria najväčšiu prisťahovaleckú komunitu v Nemecku.
Gastarbeiteri začali prichádzať v 60. rokoch počas hospodárskeho zázraku. Dnes sa ich počet blíži k dvom miliónom, pričom až tretina vlastní nemecký pas. Len v Berlíne ich žije okolo 150-tisíc. Mnohí z nich sú stále hrdí na svoj pôvod a udržiavajú si tradičný spôsob života. Ich deti a vnuci sa však cítia viac doma v Nemecku. Výnimkou nie sú rodinné konflikty, ktoré v niekoľkých prípadoch vyústili až do „vrážd zo cti“.
V pozore je aj Turecko
Atmosféra pred zápasom je napätá aj v tureckých mestách. Turci sa dostali po prvý raz na šampionáte medzi štyri najlepšie európske tímy. „Zaspávame s futbalom a zobúdzame sa s futbalom. Nikto sa nezaujíma o politickú krízu či ekonomické problémy,“ hovorí Kerem Otem zo stredotureckého mesta Konya. Počas zápasov nevidieť na uliciach žiadne autá a ľudí.
„Mnohí si začínajú myslieť, že je to vôľa Boha po tých neuveriteľných zápasoch so Švajčiarskom, Českou republikou a Chorvátskom,“ hovorí Otem.
Turkom po zázračne otočených zápasoch vzrástlo sebavedomie a hotujú sa postúpiť ďalej. „Ak sa dá hovoriť o nejakej národnej charakteristike, tak možno tvrdiť, že Turci sú mimoriadne húževnatý a tvrdohlavý národ. Majú motiváciu bojovať až do poslednej chvíle,“ opisuje tamojšiu mentalitu Sylvia Tiryaki z istanbulskej Kültür Univerzity. To, že hrajú proti Nemecku, nevyvoláva žiadne špeciálne vášne. Prvoradé je finále bez ohľadu na súpera.
Vzájomné spory
Požiar v Turkami obývanom dome v Ludwigshafene. Nemecká polícia čelila kritike, že ho dostatočne nevyšetrila.
Prípad nemeckého tínedžera Marka, ktorého uväznili v Turecku pre sex s maloletou.
Premiér Erdogan vyzval tureckú menšinu, aby sa „neasimilovala“. Dostal sa do sporu s kancelárkou Merkelovou. Tá odmieta aj členstvo Ankary v EÚ.