PRAHA, BRATISLAVA. O trinástej hodine popoludní čakal cestujúcich na pražskom Hlavnom nádraží na svetelnej tabuli nápis „Vlak nejede“. Práve vtedy sa začala protestná hodina českých odborov, ktoré sa rozhodli na 60 minút zastaviť život v Česku. Chceli tak upozorniť na to, že nesúhlasia s uskutočnenými a pripravovanými reformami vlády Mirka Topolánka.
O trinástej tak na koľajniciach ostalo stáť asi tisíc vlakov, vo viacerých väčších mestách na hodinu vypadla mestská hromadná doprava a v Prahe sa nedalo dostať ani na letisko.
Odborári chcú diskusiu
Aj keď do štrajku Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) nevstúpili aktívne všetci odborári, väčšina ho podporila aspoň symbolicky. Stužkou na rukáve či petíciou. Urobili tak učitelia, poštári, knihovníci či hasiči.
Najviac sa však protest dotkol pacientov. Lekári a zdravotníci štrajkovali celý deň, všetky fakultné nemocnice poskytovali len pohotovostnú službu.
Štrajk podľa predsedu
ČMKOS Milana Štěcha podporilo viac než milión ľudí. „Štrajk je náhradou dialógu. Vláda sa s nami nebaví, preto sme museli pristúpiť na takéto radikálne riešenie,“ povedal pre Hospodářske noviny šéf odborov Milan Štěch, ktorý je zároveň senátorom za ČSSD. Vláda ho preto obviňuje, že si štrajkom len prihrieva polievku pred jesennými voľbami do Senátu.
„Tento štrajk nie je legitímny. Ide iba o politické vydieranie,“ povedal primátor Prahy a člen ODS Pavel Bém portálu iHNed.cz. Za politický krok označil protest aj minister práce Petr Nečas (ODS), ktorý dnes do parlamentu predkladá reformu zvyšujúcu vek odchodu do penzie na 65 rokov.
To sa nepáči najmä baníkom, ktorí argumentujú, že pri práci v ťažkých podmienkach sa takého veku mnohí ani nedožijú. Aj preto včera na protest hodinu nefárali.
Topolánka štrajk netrápi
Najviac kritiky si však včera užil minister zdravotníctva Tomáš Julínek. Lekári mu nevedia prísť na meno pre jeho návrhy privatizovať zdravotné poisťovne či premeniť fakultné nemocnice na akciové spoločnosti.
Obávajú sa ich predaja i následného poklesu platov. Minister podľa lekárov ignoruje námietky lekárskej obce k zákonu o univerzitných nemocniciach.
Premiér Mirek Topolánek sa však štrajkom nedal obmäkčiť. „Dnešný štrajk mi nerobí starosti. Je to štrajk na politickú objednávku, riadený z Lidového domu,“ povedal Topolánek agentúre ČTK.
Proti štrajku vystúpil aj český prezident Václav Klaus. „Považujem štrajky v nemocnici za vec spoločensky neprijateľnú,“ citovala prezidenta Mladá fronta Dnes.
Úrazovku si nedáme, kričali pacienti v Brne
BRNO. V nočných košeliach, s barlami i sadrou. Aj keď mali ležať na izbách, mnohí z pacientov Úrazovej nemocnice v Brne napriek svojim zraneniam včera prišli podporiť štrajkujúcich lekárov a sestry na míting v záhrade areálu.
Spoločne s nimi sa zapojili do živej reťaze, ktorou symbolicky obstúpili budovu. „Úrazovku si nedáme,“ znel odkaz ministrovi zdravotníctva Tomášovi Julínkovi, ktorý už pred rokom oznámil, že nemocnicu zruší.
Zvonilo sa aj kľúčmi
Protest proti zdravotníckej reforme tak podporili i obavy o vlastnú existenciu a osud nemocnice. Julínek zamestnancov úrazovky, pacientov a obyvateľov mesta ani po dvanástich mesiacoch nepresvedčil o reorganizácii traumatologickej starostlivosti v Brne.
„Julínek sa už chystá na tie budovy. Chce ich pre seba,“ ozývali sa výkriky z davu. „Pomohli mi tu po ťažkom úraze, nechcem, aby to tu Julínek zatvoril,“ zhrnula svoje dôvody Květa Fábryová, ktorá sa zapojila do živej reťaze na invalidnom vozíčku. Došlo i na zvonenie kľúčmi. „Len či to ešte bude stačiť,“ podotkol skepticky jeden z účastníkov. Pyžamá sa preplietali s bielymi plášťami, v rozvášnenej atmosfére však zdravotníci nezabúdali na svoju profesiu.
Intenzívka nevypla
Napokon sa na štrajku v úrazovke zúčastnilo asi 85 percent zamestnancov. „Intenzívne oddelenie a akútny príjem štrajkovali len symbolicky,“ povedala predsedníčka miestnej organizácie Lékarského odborového klubu Lenka Doležalová. Krátko po skončení mítingu pristál pred nemocnicou vrtuľník leteckej záchrannej služby. Pacienta, zraneného pri dopravnej nehode v oblasti Znojma, okamžite ošetrili.
(jih, čtk)