Starší zamestnanci majú hendikepy, no niektoré ich vlastnosti sa oceňujú. Stále sú však na trhu práce znevýhodnení. Prečo?
„Pohľad zamestnávateľov na pracovníkov v zrelom veku je skutočne taký. Aj naša vlaňajšia anketa priniesla rovnaký obrázok: kôpku predností a kôpku nedostatkov tejto časti pracovnej sily. Medzi nedostatkami sa objavil menší pracovný elán, vyššia fyzická opotrebovanosť a chorobnosť, nižší pracovný výkon, ale aj nedostatok jazykových a počítačových zručností či nezáujem o ďalšie vzdelávanie. Medzi prednosťami boli znalosť problematiky a organizácie, kontakty, nadhľad, videnie širších súvislostí, vyššia pracovná disciplína i stabilizácia a vernosť firme.“
Čo vedie k diskriminácii?
„Chýba rôznorodý pohľad na túto, ako aj na iné vekové skupiny. Schopnosť pracovať je rôzna medzi mladšími, aj u pracujúcich v strednom i zrelom veku. Každý by vedel uviesť príklady mladých ľudí, nad ktorých pracovným výkonom možno zaplakať, ako aj ľudí v zrelom veku, ktorí ovládajú jazyky i prácu s počítačom. Ku každému treba pristupovať individuálne, nie so stereotypnými okuliarmi.“
V Česku vznikol program Tretia kariéra, robia aj školenia pre manažment. Prečo sa niečo také nerobí aj u nás?
„Verím, že sa v najbližšom období bude robiť. Rýchle starnutie pracovnej sily, veď podiel žien a mužov vo veku 45 až 64 rokov na počte pracujúcich prekročil 35 percent, k takýmto aktivitám povedie. A veci sa už začínajú hýbať. Aj u nás pribúdajú firmy, ktoré sa zaoberajú diverzitou, aj tou vekovou.“
Autor: ht