WASHINGTON. Preplnené nemocnice, ktoré sa pokúšajú zvládnuť rastúce náklady na pacientov urýchlením procesu ich hospitalizácie, napomáhajú rozšíreniu mikróbov, ktoré su odolné voči liekom. Informovali o tom vedci z Austrálie.
Ako populácia rastie a ľudia žijú dlhšie, tento problém sa bude iba zhoršovať, povedal doktor Michael Whitby z Nemocnice princeznej Alexandry v Brisbane.
"Smerovanie k vyššej efektívnosti prostredníctvom redukcie počtu nemocničných postelí a nárastu výkonnosti u pacientov, nás doviedol k vysoko stresujúcemu zdravotníckemu systému, ktorý má nevítané postranné efekty,“ napísal doktor spolu so svojimi kolegami v magazíne Lancet Infectious Diseases.
Nemocnice s plne obsadenou kapacitou budú náchylnejšie na výskyt stafylokoka zlatého odolného liekom a tiež iných infekcií, napísali v súhrne niekoľkých výskumov o tejto otázke. Veľa štúdií ukázalo, že doktori, sestričky a iný personál si neumývajú ruky tak často a tak dôkladne ako by mali.
Tento problém sa zhoršuje v období, keď je málo zamestnancov a vysoké pracovné nasadenie. Preplnené nemocnice majú tiež problém pri izolácii pacientov so stafylokokom a inými nebezpečnými infekciami.
Štúdia napríklad ukázala, že počet nemocničných lôžok na osobu v Austrálili klesol v rokoch 1982-2000 o 40 percent. Pritom starostlivosť potrebovalo o 14 percent pacientov viac. V iných vyspelých krajinách ako v USA, Británii a Kanade je trend podobný.
Autor: Maggie Fox