SMK oslavovala bez Bugára

Slovenské opozičné strany na oslavy SMK neprišli. Hlavným zahraničným rečníkom bol Orbán.

Csáky si s lídrom maďarskej opozície Orbánom zjavne rozumeli.Csáky si s lídrom maďarskej opozície Orbánom zjavne rozumeli. (Zdroj: SME – TIBOR SOMOGYI)

SMK oslávila desať rokov. Bez Bélu Bugára, ktorý ju viedol väčšinu tohto času.

DUNAJSKÁ STREDA. Strana maďarskej koalície v sobotu v Dunajskej Strede ukončila sériu mítingov, ktorými si v rôznych mestách na juhu Slovenska pripomenula desiate výročie.

Pozornosť vyvolala najmä neúčasť Bélu Bugára, ktorý stál v čele strany deväť rokov z desiatich,­ ktoré oslavovali. Chýbal aj ďalší kritik vedenia, exminister Zsolt Simon.

„V strane neprevláda snaha o integráciu, ale naopak vylučovanie. Nechcel som kaziť náladu oslavujúcim, mnohí by sa ma pýtali na názor na to, čo sa v strane deje, a ja mám vo zvyku hovoriť bez okolkov,“ odôvodnil svoju neprítomnosť Bugár .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SMK Pál Csáky médiám povedal, že mu Bugár nechýbal a že na oslavách neboli v strane vidieť žiadne rozpory. Predchodcovi sa v prejave aj tak osobitne poďakoval.

Rozkol sa naopak mal prejaviť aj pri udeľovaní pamätných plakiet za zásluhy o stranu. Podľa maďarských spravodajských serverov sa vedenie obávalo, že si plaketu niektorí, podobne ako na predchádzajúcich mí­tingoch­, na protest proti smerovaniu SMK neprevezmú.

Vyznamenanie si neprevzal napríklad exminister István Harna. Ten potvrdil, že dôvodom jeho neúčasti nebolo zdravie, ako zaznelo na mítingu.

Csáky v prejave zdôraznil potrebu jednoty maďarskej reprezentácie na Slovensku, ktorá môže byť účinná, len ak ju nebudú oslabovať vnútorné konflikty. Ako odkaz Bugárovcom možno vnímať jeho pripomenutie minulých čias, keď proti sebe vo voľbách bojovalo viacero maďarských strán.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníctvo SMK vydalo v sobotu vyhlásenie, v ktorom naznačilo aj chyby, ktorých sa za desať rokov dopustilo. Nedokázalo vraj zaistiť dostatočnú úroveň jazykových a kultúr­nych­ práv Maďarov, vytvoriť územno–správny systém, ktorý by im zaistil vhodné podmienky pre rozvoj. Strana nebola dostatočne dôsledná ani pri obnovení ich majetkových práv, a „preto sa neuskutočnilo odškodnenie tých, ktorí boli poškodení, lebo boli Maďari.“

Za opozíciu iba Radičová

Slovenské opozičné strany SDKÚ a KDH sa osláv nezúčastnili pre pretrvávajúce nezhody okolo schválenia Lisabonskej zmluvy.

Prišla naopak spoločná kandidátka opozície na prezidenta Iveta Radičová, ktorá Maďarom poďakovala za prejavenú dôveru a pomoc. Prišla vraj napriek tomu, že ju za to možno budú viacerí slovenskí politici kritizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najoslavovanejším hosťom stretnutia bol jednoznačne šéf opozičnej strany Fidesz z Maďarska Viktor Orbán. Hovoril o potrebe novej dohody medzi Maďarmi z Maďarska a krajanmi zo susedných štátov.

Táto dohoda podľa neho fungovala v minulosti, bola však narušená za súčasných sociálnoliberálnych vlád v Budapešti. Ako dôkaz narušenia uviedol, že z novej verzie krajanského zákona vypustili pol vety, podľa ktorej existuje „spoločný, jednotný maďarský národ.“

Pozdravy z Európy

Oslavy listom pozdravila nemecká kancelárka Angela Merkel. Videoposolstvo zaslal predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering, podľa ktorého účasť SMK v bývalých vládach zlepšila slovensko-maďarské vzťahy.

Orbána nepriamo vo svojom vystúpení kritizoval ďalší rečník, predseda najväčšej maďarskej strany mimo Maďarsko, Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku Béla Markó. Politici z Maďarska by podľa neho nemali v susedných krajinách vyvolávať rozkol v radoch menšiny. Narážal na dlhodobú snahu Fideszu i Orbána vybudovať v Rumunsku maďarskú politickú stranu, konkurujúcu Markóovmu zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

SMK vznikla v lete 1998 zjednotením troch dovtedy samostatných maďarských strán národniarskeho Spolužitia, konzervatívneho Maďarského kresťanskodemokratického hnutia a liberálnej Maďarskej občianskej strany. Predsedom strany sa stal Bugár, ktorého až v marci minulého roku v jej čele vystriedal Pál Csáky.

Radičová hovorila o tolerancii a prekonaní slovensko–maďarských sporov.

FOTO SME – TIBOR SOMOGYI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu