REGENSDORF. Pri výťahových dverách sa z času na čas zjaví chlapík v tmavom obleku a diskrétne pozoruje okolie. Nik nepovolaný nemôže ísť hore na izby. Hotel Möwenpick v Regensdorfe pri Zürichu je od 3. júna sídlom rozhodcov, delegátov a ich podporného tímu na EURO 2008. Ako si tam žili uplynulé tri týždne slovenskí arbitri Ľuboš Micheľ, Roman Slyško a Martin Balko?
Neprišli na rekreáciu, hoci aj o ich rehabilitáciu a relax je stopercentne postarané. „Je tu super fitnes, bazény, sauna, traja maséri, nerezový vírivý bazén. Po tejto stránke je to v poriadku. Máme k dispozícii aj lekára, chvalabohu, doteraz ani ja, ani moji asistenti sme neboli naňho odkázaní. Musím si zaklopať,“ vraví Ľuboš Micheľ.
K dispozícii majú aj oddychovú miestnosť so šípkami, stolným futbalom, pingpongovým stolom. „Vyskúšali sme si už všetko, dali sme si s asistentmi aj miniturnaj v stolnom tenise,“ konštatuje najlepší slovenský rozhodca, ktorý tesne zdolal svojich asistentov.
Rozhodcovia majú k dispozícii horské bicykle. V okolí je množstvo cyklostrás, ale aj možností na prechádzky či turistiku.
Hlavnou náplňou ich pobytu je príprava na zápasy a rozhodovanie. Dennodenné dvojfázové tréningy, psychická príprava, samotné rozhodovanie, na druhý deň aktívna účasť na analýzach a hodnoteniach svojich vystúpení. „Počas tých troch týždňov sme mali len dva dni voľna,“ konštatuje Micheľ. Na prvý tréning sa zberajú predpoludním o 9.45. Ihriská sú na dohodenie kameňom. Pred nami sa rozprestiera nádherný areál s piatimi - šiestimi ihriskami, z nich jedno má umelú trávu. „Na to, že je to malé mestečko s desaťtisíc obyvateľmi, je to fantastické. Slovenské kluby také nemajú,“ vraví Micheľ.
Tréningové plány rozhodcov majú svoju metodiku a pravidlá. „Trénuje sa podľa toho, koľko má daný rozhodca do zápasu. Podľa toho sa označujú číslami od mínus tri do mínus jeden, pričom pod dňom zápasu sa skrýva nula. Z toho vychádza zameranie i intenzita tréningov. Deň po zápase nasleduje regeneračný tréning. Ďalší deň je voľný, a potom sa začína nový cyklus.“
Novinkou sú konzultácie so psychológom. „V deň zápasu absolvujeme motivačný rozhovor. Má to úroveň, debatuje sa o tom, čo vlastne chceme v zápase, aký je náš cieľ. Je to občerstvenie v príprave. Nie je to povinné, no pred zápasmi sme to využili. Človek sa trochu nabudí a pomáha mu to v koncentrácii na zápas,“ vysvetľuje Micheľ.
Ešte pár dní bude Möwenpick domovom rozhodcov. Do viedenského hotela Renaissance Penta poputujú uprostred týždňa už len tí, čo zostanú v hre.
Autor: hla