TISOVEC. Do Tisovca, ktorý miestni nazývajú zapadákov, tečú milióny korún. Stačilo, aby sa v približne štvortisícovom mestečku, vzdialenom asi 40 kilometrov od Rimavskej Soboty, pred takmer rokom na niekoľko hodín zastavil Robert Fico so svojím kabinetom.
Primátor zo Smeru Peter Mináč je spokojný. Hovorí, že aj od bývalého predsedu vlády Mikuláša Dzurindu dostal nejaké peniaze, ale ten na rozdiel od Fica rozdával vždy len pred voľbami.
Na umelej tráve
„Na Tisovec každý zabúdal. Sem nechodili ku Clementisovmu pamätníku ani komunisti,“ hovorí primátor. Viac ako mesto pripomína Tisovec veľkú dedinu. Staré rodinné domy lemujú úzku cestu až po malé upravené námestie plné nezamestnaných s fúrikmi a metlami. S desiatimi percentami však Tisovec patrí k mestám s pomerne nízkou nezamestnanosťou v okrese. Miestni podnikatelia dokážu zamestnať približne tisíc ľudí.
Mináč sa Ficovi počas výjazdového rokovania vlády posťažoval, čo všetko mu chýba, a takmer po roku sa situácia výrazne zmenila. V meste napríklad postavili jedno z Ficových ihrísk s umelou trávou. Maličký Tisovec má jednu z mála základných škôl na Slovensku s dvomi tenisovými kurtmi, ihriskom na malý futbal a hádzanú, kurty na plážový volejbal a bežecké dráhy. Areál strážia bezpečnostné kamery, stál 1,6 milióna korún. Fico dal z rezervy Úradu vlády 1,2 milióna.
„Mojím snom je vybudovať ešte kryté športové relaxačné centrum s bazénom,“ hovorí Mináč a ukazuje na miesto vedľa kurtu na plážový volejbal. Pripúšťa, že istú úlohu zohrala aj jeho politická príslušnosť. „Určite, ten pohľad je iný. Určite sa mi s terajším premiérom ľahšie diskutuje, ale aj s Dzurindom sa mi komunikovalo dobre.“
Mladá mamička na námestí sa pýta, či ihrisko bolo to najdôležitejšie, čo Tisovec potreboval. Nevie, kto bude chodiť na kurty, keď väčšina detí nevie hrať tenis.
Kamery áno, stanica nie
V septembri rokovanie vlády pokračovalo a do Tisovca natieklo o niekoľko mesiacov ďalších 1,2 milióna korún na zvýšenie bezpečnosti. Pribudol sledovací systém s dvanástimi kamerami. Inak poriadok zabezpečujú traja mestskí policajti bez auta. „Ešte pred dvomi rokmi sme mali aj policajnú stanicu a osem štátnych policajtov. Stanicu nám zrušili,“ hovorí Mináč.
Roky vraj žiadal od ministerstva vnútra peniaze na kamery. Jeho projekt odobril aj krajský úrad. Ani Ficovo ministerstvo vnútra podľa Mináča nevedelo požiadavku riešiť. Potom do Tisovca prišiel Fico a dvanásť kamier visí v uliciach. Mesto uvažuje, že ďalšie kúpi na lízing aj do miestnej základnej školy.
Vládu tiež požiadali, aby tam zriadila obvodné policajné oddelenie, v hornatej oblasti najlepšie aj s terénnym autom. Fico krátko po rokovaní kabinetu povedal, že by to nemal byť problém ešte do konca roku. Dnes primátor už radšej hovorí, že na obvodnom oddelení netrvajú. Ponúkli priestory a ministerstvo by im malo prideliť deväť štátnych policajtov aj s vybavením. Kedy, to Mináč nevie.
Na cesty 50 miliónov
Cesta z Brezna do Tisovca je úzka a nebezpečná. Množstvo kamiónov sa presúva po tzv. Masarykovej ceste smerom na Rimavskú Sobotu. Na niektorých úsekoch nemá šofér inú možnosť ako zastaviť, aby sa kamiónu vyhol. Autobus s kamiónom vedľa seba neprejdú.
Dlhé roky sa nenašli peniaze ani riešenie. Vedenie mesta vymyslelo kľučku. Dosiahlo zmenu klasifikácie z cesty II. na cestu I. triedy, o ktoré sa nemusí starať župa, ale štát. „Slovenská správa ciest ako štátna spoločnosť má zhruba 13,5 miliardy korún. Ľahšie nájde peniaze na rekonštrukciu ako regionálna samospráva,“ tvrdí Mináč.
Pôvodne žiadal na rekonštrukciu troch najnebezpečnejších úsekov 100 miliónov korún, ale vláda mu odklepla 50 miliónov. „Je to kompromis, ale aspoň niečo. Základ je začať a to, aby úradníci dodržali, čo je na papieri.“
Do sociálneho podniku päť Tisovčanov
Sociálne podniky sú štátom dotovaným projektom ministerky práce Viery Tomanovej na zvýšenie zamestnanosti. Štát investuje do najzaostalejších regiónov milióny korún.
Gemerský sociálny podnik vzniká v Klenovci, niekoľko kilometrov od Tisovca. Podľa našich informácií by zmluvy o založení podniku mali podpísať na ministerstve v piatok na budúci týždeň. Zamestná 49 ľudí, z toho šiesti budú tvoriť vedenie. Podnik by sa mal zameriavať najmä na spracovanie drevnej štiepky, zachovávanie remesiel a stavebnú výrobu. Podľa odhadov miestnych funkcionárov by mohol začať fungovať najskôr v novembri.
Do podniku sa dostane len 5 z približne 400 nezamestnaných Tisovčanov. Mináč sa spolieha na to, že vyškolená stavebná čata spolu s mechanizmami neskôr prejde pod mesto.
![]() |
![]() |