BRUSEL, BRATISLAVA. Bez Lisabonskej zmluvy nebude možné prijímanie ďalších členov, apelovali zástancovia dohody pred írskym referendom na city Írov. Nemôžu byť predsa takí sebeckí a svojím NIE prekaziť chudobnejším balkánskym susedom naplnenie ich európskych snov.
Íri zmluvu odmietli, no v euročakárni, kde momentálne sedí osem balkánskych krajín, zatiaľ nik nepanikári. V pondelok, tri dni po neschválení eurozmluvy, „kľúčovej“ pre rozširovanie, podpísali zástupcovia únie dlhoočakávanú predvstupovú dohodu s Bosnou. O deň neskôr otvorili ďalšie dve vyjednávacie kapitoly s Chorvátmi a Turkami - jedinými dvoma krajinami, s ktorými Európska únia už rokuje o pristúpení.
Chorváti bez zmien
„Nebudú žiadne zmeny,“ odpovedal európsky komisár pre zahraničné vzťahy Javier Solana na otázku ako sa írske NIE dotkne budúcich členov. „Nemôžeme zastaviť proces rozširovania, ktorý je dlhodobou prioritou únie,“ dodal komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Rovnako utešovala únia v utorok Chorvátov, ktorí sú prví na rade na vstup do Európskej únie. „Nie je žiadne spojenie medzi Lisabonskou zmluvou a prijatím Chorvátska,“ uisťoval minister zahraničia Slovinska Dmitrij Rupel svojich bývalých spoluobčanov z čias Juhoslávie. Chorváti by mali ukončiť vyjednávanie do konca tohto roka, s tým, že jadranská veľmoc by do eurokošiara podľa Rupela mohla vstúpiť v roku 2009 alebo 2010. „Únia je na Chorvátsko pripravená,“ dodal minister.
Trochu iný názor má Európsky parlament. V stanovisku povedal, že rozširovanie je v súčasnosti „ťažko mysliteľné.“ Pridala sa aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Potrebujeme Lisabonskú zmluvu, ak chceme prijímať nových členov,“ povedala kancelárka podľa agentúry AP.
Plná únia?
Doterajšie rozširovanie, vrátane vstupu Slovenska, išlo podľa zmluvy z Nice. Keďže tá je nastavená iba pre 27 členov, únia sa už „naplnila“.
„Bosna zatiaľ na európske dvere neklope a veríme, že kým sa tak stane, tento problém únia vyrieši," povedal pre SME riaditeľ Osman Topcagic zo sarajevského Riaditeľstva pre európsku integráciu. Naznačil tiež, že prijatie Záhrebu by mohla únia vyriešiť tým, že by „Lisabonskú zmluvu prijali Chorváti“. Nie je žiadne spojenie medzi Lisabonskou zmluvou a prijatím Chorvátska.
Dmitrij Rupel, minister zahraničia Slovinska