BRATISLAVA. Už je to aj na papieri. Slovenský atletický zväz dostal oficiálnu informáciu, že analýza B-vzorky potvrdila v moči úradujúceho halového majstra Európy vo vrhu guľou Mikuláša Konopku stopy anabolickej látky metandienón. Keďže dopoval druhý raz, zrejme ho neminie doživotný dištanc. Za opakované previnenie ho dostane ako prvý v ére samostatného Slovenska.
Odvolanie a prepustenie
Disciplinárna komisia zväzu, zasadne začiatkom júla. „Len čo dostanem spis, zvolám schôdzu komisie,“ povedal jej šéf Zdeněk Hrbáček a poznamenal, že bol aj pri prerokúvaní guliarovho prvého hriechu pred 6 rokmi.
Skôr ako športovo-technický ortieľ sa však Konopka dozvie zamestnanecký. Riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Ľubomír Roško nemieni čakať na uzatvorenie prípadu vo zväze. „To nemá bezprostredný súvis,“ tvrdí. „Som nahnevaný, kazí nám imidž.“
„Zajtra mám s Konopkom osobný pohovor,“ informoval nás včera. „Keď sme ho po prvom dopingovom prípade prijímali, tvrdil, že sa poučil a bude rozumný. Podobne ako všetci podpísal, že sa bude riadiť antidopingovou chartou. Vedel, čo ho čaká. Za hrubé porušenie pracovnej disciplíny nasleduje odvolanie a prepustenie.“
Roško pripustil, že armáda by mu teoreticky mohla ponúknuť iné miesto, ale nepredpokladá, že by „za tejto situácie na tom mohla mať záujem“. Na otázku, či vyvodí opatrenia aj voči jeho trénerovi a stále ešte aktívnemu guliarovi Milanovi Haborákovi, odvetil: „Za to, čo sa stalo, má priamu zodpovednosť. Ťažko sa mu však bude dokazovať, že vedel o dopovaní svojho zverenca. Finančný postih ho neminie.“
Slovenská atletika eviduje od roku 1993 sedem dopingových prípadov. Tri sú guliarske: dva Konopkove a jeden Haborákov.
Guľa je najhriešnejšia
Vrh guľou je aj zo svetového hľadiska najhriešnejšou atletickou disciplínou. Na minulej aténskej olympiáde guliarske súťaže symbolicky prebiehali v posvätnej Olympii. Znesvätila ich Ruska Koržanenková, ktorá si k víťazstvu pomohla dopingom. Keďže šlo už o jej druhý prípad, okrem toho, že musela vrátiť zlatú medailu, naparili jej aj doživotný dištanc. Pár mesiacov predtým exemplárne potrestali tiež Ukrajinku Pavlyšovú. Stop navždy po olympijskom triumfe v Atlante 1996 dostal aj americký guliar Barnes, dodnes svetový rekordér. Po OH 2000 aj jeho krajan Hunter, exmanžel neskôr odhalenej šprintérskej hviezdy Jonesovej.
Zoznam guliarskych medailistov vrcholných podujatí s dopingovými hriechmi je dlhší ako zoznam medailistov s čistým štítom. Bielorus Michnevič vyhral parížske MS 2003 17 dní po uplynutí dvojročného dištancu. Vrhačka NDR Slupianeková získala európsky titul v Prahe 1978 iba dva dni po (vtedy ročnom) treste. V Čechách ako prvý atlét dostal za opakovaný doping doživotný dištanc guliar Menc. Všetko nasvedčuje tomu, že na Slovensku to nebude inak.
Doping v našej atletike
1993 - Zuzana Šmehýlová: lekárka liečila skokanku efedrínovým stimulantom, trest 3 mesiace.
2002 - Mikuláš Konopka: guliarovi po bronze na halových ME zistili stanozolol – 2 roky.
2003 - Martina Hrašnová-Danišová: kladivárka pozitívna na nandrolón – 2 roky.
2004 - Lenka Gajarská: diaľkárke zistili clenbuterol – 2 roky.
Milan Haborák: guliarovi zistili hormón gonadotropín - 2 roky.
Andrea Burgárová: guliarke odhalili stanozolol - 2 roky.